Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
Za golfem na Korsiku! Okusíte ničím nerušenou hru uprostřed téměř nedotčené přírody
18. 11. 2019
Aneta Michalcová
V posledních letech se golf těší stále větší oblibě a zejména v zahraničí se jedná o jeden z nejvíce rozšířených sportů s velmi dlouhou tradicí.
Golf se většinou hraje venku v přírodním prostředí a na čerstvém vzduchu, a tak významně přispívá k celkové duševní rovnováze. Jeho hlavní pohybovou složkou je chůze, která je pro člověka tím nepřirozenějším pohybem a samotná hra pak prospívá koordinaci a pohyblivosti jednotlivých částí těla.
Nejenže je golf prospěšný pro psychickou i fyzickou kondici, ale lze jej také skvěle spojit s cestováním, navštívit golfová hřiště v cizích zemích, je vždy skvělým zážitkem. Tradičně se za golfem jezdí například na Nový Zéland nebo do Skotska, ale i Korsika nabízí množství zajímavých golfových hřišť. Uprostřed téměř nedotčené krajiny plné zelených kopců pokrytých vinicemi si pod jasnou oblohou užijete nejen ničím nerušenou hru, ale také dechberoucí výhledy na některé z nejčistších vod ve Středomoří.
V Domaine de Murtoli je na prvním místě příroda
Dvanácti-jamkové hřiště Domaine de Murtoli je trochu „nekonvenční“ a z pohledu golfistů na první pohled možná neobvyklé. Hřiště, které navrhl jeden z největších golfových architektů Kyle Phillips, bylo vytvořeno tak, aby maximálně respektovalo okolní krajinu, nezasahovalo do starých olivových hájů a svěže zelených luk. Zkrátka tak, aby si místo zachovalo svou přirozenou krásu.
V Murtoli razí heslo: „Příroda především!“, a přestože pro některé zastánce uměle vytvořených hřišť s falešnými nerovnostmi a překážkami bude možná trochu oříšek tuto unikátní filozofii přijmout, nakonec si toto úžasně divoké a takřka nedotčené přírodním prostředí, které svou podstatou připomíná první skotská golfová hřiště z 18. století, stejně získá srdce nejednoho hráče. Podobné hřiště jinde ve Francii nenajdete.
Golfový klub nabízí kurzy pro všechny, od začátečníků až po pokročilé hráče. Klidné a tiché noci ve stylových kamenných domech, které připomínají korsickou architekturu 17. století, zase mají jedinečnou atmosféru. Zážitek umocní gastronomická zkušenost v místní restauraci, kde se využívá široká škála s láskou a péčí vypěstovaných místních produktů.
Ze Sperone dohlédnete až na Sardinii
Se svými 75 hektary divoké zeleně a osmnácti jamkami patří golfové hřiště Speroneležící na samém jižním cípu ostrovamezi ta nejkrásnější na světě. Výhledy na úžinu mezi Korsikou a Sardinií a ostrůvky Île Lavezzu a Île Cavallo, které vápencové útesy Sperone nabízí, vám doslova vyrazí dech. Nejlépe si je vychutnáte během hry nebo ze stylově zařízené terasy restaurace s pohodlným posezením. Dopřejte si pozdní oběd či alespoň sklenku výběrového vína.
Klidné a relaxační přírodní prostředí je utvářeno dokonale udržovanou zelení, nekonečně se táhnoucí modří Středozemního moře, zářivě bílými plážemi, vápencovými útesy a charakteristickou vůní slaného mořského vzduchu.
V těsné blízkosti golfového hřiště leží město Bonifacio, které se pyšní opevněním z 11. století, přičemž nejvýraznější památkou je citadela postavená Janovany. Malebné uzounké dlážděné uličky se proplétají mezi vysokými domy a lákají k objevování historického jádra města. Bonifácký průliv oddělující Korsiku od Sardinie je zase chráněnou mořskou rezervací, kde žije mnoho druhů mořských živočichů.
Po hře se osvěžte v moři na plážích poblíž Porto-Vecchio
O malý kousíček dál, na východním pobřeží ostrova, poblíž města Porto-Vecchio, leží na jedenácti hektarech skromnější devíti-jamkové hřiště Golf de Lezza.
Hřiště s mírně kopcovitým terénem leží v srdci údolí a zároveň jen pár metrů od pobřeží. Je velmi citlivě zasazeno do autentické korsické přírody a láká všechny hráče od úplných začátečníků až po ostřílené golfisty. Poklidnou krajinu korunuje úchvatný výhled na přilehlý zálivÉtang deSanta Giuliana pozadí majestátních kopců s hustými lesy.
Lehkougurmánskou kuchyni se silným středomořským akcentem, která kombinuje tradici, jednoduchost a svěžest s kvalitou místních produktů, nejlépe vychutnáte na prosluněné terase kamenné restaurace. Ochutnejte výtečné zeleninové saláty, různé variace penne a neostýchejte se zakončit sladkou tečkou v podobě Crème Brulée, tradičního Tiramisu nebo Panna Cotty s čerstvým ovocem.
K dokonalému zážitku, na který budete ještě dlouho vzpomínat, přispějí vyhlášené pláže v okolí Porto-Vecchio. Namátkou jmenujme například rozlehlou plage de Tamaricciu s jemným světlým pískem, mírně se svažujícím dnem a z levé strany chráněná reefem je ideální i pro rodiny s malými dětmi. Najdete zde i restauraci, půjčovnu kajaků, šlapadel a vodních skútrů. Krásná je i zelení obrostlá Plage de Palombaggianebo méně navštěvovaná Plage de Carataggio.
Červené ostrůvky L’Île-Rousse střeží starý maják
Na severním pobřeží ostrova, v regionu Balagne poblíž L’Île-Rousse, leží devíti-jamkové golfové hřiště v krásném přírodním prostředí osázeném olivovníky a s přátelskou atmosférou – Golf du Reginu.
L’Île-Rousse leží nedaleko hor a uprostřed jednoho z nejhezčích zálivů na Korsice, v zálivu Balagne, pro který jsou typické ostrůvky z červené žuly. Na vrcholku skalnatého poloostrůvku Pietra se tyčí maják z roku 1857, který poskytuje dokonalý výhled na sousední ostrůvky.
Poblíž města leží pro Korsiku zcela jedinečná botanická zahrada Parc de Saleccia. Park je provoněný rostlinami řečíku lentyšku, planiky, myrty, jamovce a pryšce a dlouhé stíny zde na zem vrhají olivovníky, cypřiše a oleandry. O něco dále narazíte na mořským větrem ošlehanou krajinu tvořenou macchií a žulou. Désert des Agriates je dnes jedinou evropskou pouští.
V okolních malebných vesničkách Speloncato, Feliceto a Calvi pořídíte velmi kvalitní místní olivový olej nebo ochutnáte výtečný sýr, výběrové víno i mnoho dalších dobrot. Chuťové pohárky potěšíte i přímo ve městě, na tržnici Marchécouvert. Budova tržnice je postavena v duchu řeckého chrámu s trojím sloupořadím a nabízí výborné místní gastronomické produkty.
Zahrají si i méně zkušení golfisti
Devíti-jamkové golfové hřiště Borgo bylo postaveno už v roce 1987, a je tak nejstarším hřištěm na ostrově. Nachází se jen 20 kilometrů jižně od Bastia, kde je možné vidět jeden z nejtypičtějších příkladů korsické architektury. Mezi kamennými domy v různých odstínech okrové barvy křižují úzké uličky, a to zejména ve čtvrti Terra Nova. Dominantou města je citadela stojící nad starým přístavem Vieux Port, který se svými starobylými obytnými domy, v minulosti užívanými rybářskými rodinami, také rozhodně stojí za pozornost.
Velmi jednoduchý a plochýterén šesti-jamkového golfovéhohřiště klubuGIGAv Porticcio, jen 15 kilometrů jižně od Ajaccia, je ideální zejména pro ty, kdo s golfem teprve začínají. K dispozici jsou tréninkové lekce od certifikovaného instruktora jak pro děti, tak i dospělé.
Korsika nabízí naprosto jedinečnou rozmanitost krajiny, především v kombinaci moře a hor. Zdejší vrcholky se zvedají do výšky více než 2000 metrů a odpočívat pak můžete na 1000 kilometrech středomořského pobřeží. Ostrov navíc obývá komunita, která je velmi hrdá na své přírodní i kulturní dědictví, a tak Vám nabídne autentickou dovolenou. Všechny informace o Korsice najdete na www.visit-corsica.com.
Aneta Michalcová je absolventkou české filologie a obecné lingvistiky na Univerzitě Palackého v Olomouci. V současné době pracuje pro redakci vodáckého časopisu Pádler, cestovatelského magazínu Travel Life a pro cestovatelský portál HedvabnaStezka.cz, kde se jí dokonale daří skloubit vášeň pro psaní, pobyt v přírodě kombinovaný s pohybem a cestování. Mezi její oblíbené sporty patří turistika a běh, jízda na kajaku, horolezectví. Energii do všedních dnů nejraději čerpá pobytem v horách a nejhezčí sny se jí zdají pod širákem. Na cestování ji nejvíce láká poznávání cizích kultur a také rozmanitost fauny a flóry.
Aneta Michalcová je absolventkou české filologie a obecné lingvistiky na Univerzitě Palackého v Olomouci. V současné době pracuje pro redakci vodáckého časopisu Pádler, cestovatelského magazínu Travel Life a pro cestovatelský portál HedvabnaStezka.cz, kde se jí dokonale daří skloubit vášeň pro psaní, pobyt v přírodě kombinovaný s pohybem a cestování. Mezi její oblíbené sporty patří turistika a běh, jízda na kajaku, horolezectví. Energii do všedních dnů nejraději čerpá pobytem v horách a nejhezčí sny se jí zdají pod širákem. Na cestování ji nejvíce láká poznávání cizích kultur a také rozmanitost fauny a flóry.