WWOOFING: Příležitost jak levně procestovat Kanadu

WWOOFING: Příležitost jak levně procestovat Kanadu

Co to znamená, když se někdo rozhodně strávit čas wwoofováním? WWOOF aneb World Wide Opportunities on Organic Farms je síť organizací sdružující dobrovolníky, kteří chtějí pracovat na organických farmách, a farmáře, kteří jim chtějí poskytnou za práci jídlo, ubytování a v ideálním případě také nějaké to know-how o tom, jak si vypěstovat vlastní jídlo.

Prvním krokem dobrovolníka k nalezení farmy by mělo být zaplacení poplatku, tím získá přístup ke kontaktům a může začít s hledáním farmy. Wwoofing je v Kanadě poměrně známý a oblíbený o čemž svědčí také množství farem, které Wwoofery hledají. Možností je mnoho, ovšem ne všechny budou ideální.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Realita je taková, že někteří farmáři využívají dobrovolníky jako levnou pracovní sílu a příliš se nestarají, jestli se Wwoofer něco naučí, získá zkušenosti nebo dokonce zážitky. Proto doporučuju vybírat pečlivě podle popisu farmáře a ne pouze podle atraktivity lokace. Pokud narazíte na recenze předešlých wwooferů, je určitě vhodné se jimi řídit.

Bohužel neexistuje jedna mezinárodní organizace, ale každá z 99 zúčastněných zemí má vlastní organizaci, internetovou stránku a také vlastní pravidla. V Kanadě najdete informace na wwoof.ca.

WWoofing na nekomerční farmě by měl být v Kanadě povolen i bez pracovních víz, přesto všechno záleží na imigračním úředníkovi a už se stalo, že několika Wwooferům neumožnili vstup do země. Proto silně doporučuji být připraven, většina wwooferu se o wwoofingu na hranicích nezmiňuje a domluví se s farmářem na jiném příběhu (existuje totiž možnost, že mu úředník bude chtít zavolat), to je ale už na uvážení každého. Od imigračního úředníka lze čekat otázky typu: kam se chystáte, kde budete bydlet, u koho budete bydlet (a případně jak jste se seznámili), jak se tam dostanete, co tam budete dělat apod.

Nejširší nabídku průvodců a map Kanady (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

„Všechno zlé je k něčemu dobré“

Tak tohle přesně vystihuje situaci, jak jsem se k wwoofování v Kanadě dostala já. V dubnu tohoto roku jsme s přítelem zažádali o pracovní povolení do Kanady a koupili si letenku na červenec. Čekací doba na víza se protáhla a my jsme odlétali bez platného pracovního povolení. Abychom snížili náklady na život bez možnosti výdělku, rozhodli jsme se strávit měsíc wwoofováním.

Nakonec jsem vděčná, že víza jsme nedostali včas a měli jsme tak možnost začít svůj rok v Kanadě právě wwoofingem. Kladná odpověď nám přišla od farmáře v malém městečku, pár hodin jízdy autobusem z Vancouveru. Bydleli jsme v domě určeném pouze pro wwoofery, společně s námi tam byli dva Francouzi a dvě Korejky. Většinou jsme snídali v domě každý zvlášť ze společných surovin, které pro nás nakupoval náš farmář. Obědy a večeře jsme vařili společně. Za jídlo jsme nemuseli utratit ani cent a hlady jsme určitě nikdy netrpěli (spíše naopak, míň jídla by nám občas neškodilo), často jsme přes den dostali čerstvé koblihy nebo borůvky se smetanou.

  1. Protože je wwoofing v Kanadě oblíbený máte spoustu možností kam se podívat levně v jinak velmi drahé zemi.
  2. Máte možnost poznat Wwoofery z celého světa a poznat tak víc kultur, než jenom tu kanadskou.
  3. Nemusíte řešit peníze.
  4. Můžete se dozvědět něco o organickém farmaření a naučit se spoustu nového.
  5. Nepochybně se jedná o dobrý a opět levný způsob, jak si vylepšit jazykové znalosti.

5 důvodů, proč wwoofovat v Kanadě:

  1. Protože je wwoofing v Kanadě oblíbený máte spoustu možností kam se podívat levně v jinak velmi drahé zemi.
  2. Máte možnost poznat Wwoofery z celého světa a poznat tak víc kultur, než jenom tu kanadskou.
  3. Nemusíte řešit peníze.
  4. Můžete se dozvědět něco o organickém farmaření a naučit se spoustu nového.
  5. Nepochybně se jedná o dobrý a opět levný způsob, jak si vylepšit jazykové znalosti.

Práce nebyla příliš těžká, zalévali jsme, sadili nebo přesazovali zeleninu. Řekla bych, že skoro polovinu měsíce jsme nepracovali vůbec, buď protože se našemu farmáři prostě nechtělo nebo měl jiné věci na zařizování. Občas jsme se proto cítili špatně, jestli se mu vůbec vyplatí mít 6 Wwooferů, které musí živit a kteří ve skutečnosti zas tak moc nepracují. Na jeden víkend jsme si mohli půjčit auto na vlastní výlet a dva víkendy jsme jeli všichni společně na jezera i s kajaky a kánoemi.

Kdybych to měla shrnout, jsem hrozně ráda za takovou zkušenost, byla jsem měsíc na krásném místě, poznala jsem úžasně dobrosrdečné lidi, zažila krásná kanadská jezera na lodi a k tomu jsem se výborně najedla. Jediná nevýhoda byla, že jsem se o farmaření zase tolik moc nedozvěděla, což mi osobně nevadí. Je třeba si uvědomit, že na každé farmě to bude jiné, nemůžu než doporučit vyměnit si s potenciálním farmářem pár emailů a zjistit tak režim konkrétního místa.

Zkušenosti čtenářů

Martina

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jestli jste letěli na jednosměrnou letenku? Moc děkuju. Martina

Lu
Martina:

píše, že odletěla bez pracovního víza — tzn. jako turista. Pak musela míst zpáteční letenku. Nikdo s českým pasem a vlepeným patřičným vízem (dlouhodobé pracovní/seaman/povolení pobytu/…) se do letadla s jednosměrnou letenku vůbec nedostane. Ne že by se nedala koupit, ale v případě, že Kanaďani nepovolí vstup do země, tak airline zaplatí velice tučnou pokutu a ještě musí takového cestujícího na vlastní náklady dopravit zpátky — a to žádná airline neudělá. Už proto, že podmínkou pro vstup do země je mít zajištěnu zpáteční cestu, nebo cestu do další destinace – a tam věštšinou platí to samé 🙂

Martina
Lu:

To jsem právě slyšela, ale při hledání na http://www.cic.gc.ca/english/visit/apply-who.asp jsem nic o zpáteční letence nenašla. Naopak u informací o WH je již zpáteční letenka zmíněna – „a ticket for your departure from Canada or sufficient funds to purchase such a ticket“, takže není nutná.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: