Cesty Williama George Browna vedly hlavně do Afriky k Nilu či do Súdánu, kde ho zdejší panovník na tři roky zajal.
BROWNE William George (* 25. 7. 1768, Londýn, Anglie, † 1. 6. 1813, poblíž Tabrízu, Írán) – britský cestovatel
W. G. Browne byl původem Skot, ostatně jako celá řada dalších cestovatelů v Africe. Tam se dostal prvně roku 1792; tehdy pobýval v Egyptě a pokud je známo, jako první Evropan v moderní době podnikl cesty do oázy Síwa a do Kattarské prolákliny. Browne si povšiml zvláštního rázu zdejší krajiny, ale důvod – nadmořská či spíše „podmořská“ ( – 137 m) výška – mu zůstal utajen.
Z Asuánu do Súdánu
Následujícího roku (1793) vyrazil Browne s karavanou z jihoegyptského Asuánu k jihozápadu a přes oázu Dachla se dostal až do sultanátu Dárfúr v dnešním Súdánu. Zdejší panovník jej zajal a další tři roky se Browne mohl pohybovat jen v dárfúrském hlavním městě El-Fášeru a jeho okolí.
Teprve roku 1796 se směl opět vydat s karavanou stejnou cestou do Egypta. Ze svých pozorování sepsal obsáhlou knihu, v níž popsal nejen Egypt a Dárfúr, ale přinesl řadu zpráv i o dalších územích (mj. o Wadaji, Bornu či Kordofánu) a také informaci, že hlavním zdrojem Nilu je Bílý, a ne Modrý Nil, jak se domníval J. Bruce.
V dalších letech podnikl William Browne ještě několik dalších cest, např. do Malé Asie, které už ale neměly objevitelský charakter. Při poslední z nich, směřující z Turecka do středoasijské Buchary, jej v Persii zabili lupiči, kteří přepadli karavanu, s níž putoval.
Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.