Na cestování není nikdy příliš brzy ani pozdě. Pokud ve vás fotografie neznámých míst z různých koutů světa nebo cestopisné dokumenty v televizi vyvolávají příjemné šimrání, je čas, abyste sami taky někam vyrazili.
Kam jet
Nemusíte být ve vašich plánech zas až tak skromní. I když dosud máte jen zkušenosti s cestovní kanceláří, nemusíte zůstat nadosmrti odsouzeni k lelkování na pláži s delegátem. Průměrně inteligentní člověk, který projeví trochu zvídavosti a respektu, si dokáže sám naplánovat cestu a postarat se na ní sám o sebe.
Tou největší překážkou ve vydání se na cestu s báglem na zádech a bez zajištěných hotelů bývá právě počáteční nedostatek sebedůvěry. Ale se správnou předcestovní přípravou, která kromě expedic na Severní pól nebývá nijak složitá, to zvládnete. Takže nebojte se vyrazit do neznáma!
Na druhou stranu mějte na paměti, že sebeexotičtějí destinace vám z dovolené dobrodružnou výpravu neudělá. Pokud se budete válet v Mexiku jen na pláži, nasbíráte zřejmě míň zajímavých zážitků než vaši kamarádi, kteří se vydali jen tak s batohem do slovenských hor. Jde tedy o to, jak vaše cestování pojmete, a ne kam se přitom podíváte.
Co vás nečeká
„Vyrazit na cestu“ v cestovatelském slova smyslu znamená zapomenout na all inclusive hotely, na delegáty čekající na letišti, kufry na kolečkách, na jistotu, že vás druhý den podle plánu zavezou autobusem opravdu tam, kam bylo slíbeno. Tím, co naopak získáte, je svoboda pramenící z pocitu, že jste svým vlastním pánem, že se nic nestane, když vás okolnosti zavanou někam úplně jinam oproti původnímu plánu a že se můžete libovolně dlouho zdržet tam, kde se vám právě líbí.
Tím, že pojedete prostředky místní hromadné dopravy nebo stopem, se odchýlíte od běžných turistických tras a spatříte věci, které by vám jako účastníkům zájezdu zůstaly ukryty. Potkáte místní lidi, ochutnáte místní stravu, která je tak odlišná od pokrmů servírovaných v turistických hotelech.
Ano, budete si muset dávat větší pozor, abyste se neztratili, abyste našli správný autobus, aby vám vyšly peníze a aby vás neokradli. Ať už tohle všechno zvládnete bez chybičky nebo s občasným škobrtnutím, vrátíte se domů jako bohatý člověk – bohatý na zkušenost, na zážitky a na sebevědomí. Protože jste se o sebe dokázali sami postarat.
Někdo tohle všechno zvládne i v těch nejdivočejších částech Papuy, jiný si na vlastní pěst objede jen civilizovaný ostrov Bali s rozvinutou turistickou infrastrukturou. Na tom nezáleží. Nejde o to dobýt svět. Jde o to objevit, co mám sám v sobě, a co leží za hranicemi mého každodenního světa.
Předcestovní příprava
Cestování ale není zas taková hračka. Jsou tisíce případů těch, kteří s kuráží vyrazili na cesty, s ignorantským přesvědčením, že se jim nemůže nic stát a v každé situaci si poradí. Omyl. Vždy je potřeba dobře zvážit svoje možnosti (rozhodně ne jen ty finanční) a podle toho vybrat vhodnou zemi, způsob cestování, délku pobytu, svoje spolucestující atd.
Informovanost je zde synonymem úspěchu. Zní to možná banálně, ale při výběru destinace je v první řadě potřeba podívat se na mapu. Budete pak možná překvapeni, jak je země, kam se chystáte, rozlehlá, a donutí vás to vaše nerozumně velkorysé plány přizpůsobit realitě. Pamatuji se, jak jsme si naplánovali objetí celé Indonésie, a pak jsme zjistili, že jenom Borneo je pětkrát větší než Česká republika. A přitom se to zpočátku na mapě zdál jen takový malý ostrov… Podívejte se proto do našeho online průvodce.
Další věcí, kterou je nutné začít řešit dostatečně dopředu před odjezdem, jsou zdravotní rizika a s nimi spojené očkování. Vakcína proti tetanu a žloutence dnes již patří k základní cestovatelské výbavě. V jednotlivých oblastech se vyskytují různá onemocnění, proti nimž je třeba se chránit. Podívejte se do sekce Zdraví a očkování. Najdete tam také odkaz na seznam středisek očkování a cestovní medicíny, která byste určitě měli před cestou navštívit ke konzultaci.
Nezapomeňte na vhodné cestovní pojištění a na cestovní lékárničku. S jejím složením vám opět poradí lékař v závislosti na zemi, do níž máte namířeno. U cestovního pojištění je dobré nejenom spoléhat na sliby samotné pojišťovny, ale zejména vyptat se ve svém okolí, jaké s ním mají zkušenosti lidé, kteří už se na ně museli někdy spolehnout.
Po zemích Evropské unie dnes můžeme cestovat jen s občanským průkazem, bohužel do jiných zemí budete potřebovat víza, finanční hotovost a další náležitosti. Je dobré si vstupní podmínky zjistit před odjezdem, abyste pak neskončili zklamaní na hranicích. Znám člověka, který se fakt, že do Indonésie potřebuje víza, dozvěděl v den odletu na dovolenou. Podařilo se mu je na poslední chvíli s pomocí tučného úplatku, ale vy nebuďte ignoranti a na takové řešení nespoléhejte. Navíc mnohé země nemají velvyslanectví v Čechách, musíte se obracet do zahraničí a tím se celý proces získání víz prodlužuje. Kontakty jednotlivých ambasád najdete na stránkách Ministerstva zahraničí ČR nebo (často aktuálnější) na těchto stránkách.
Dobrou radou je také pořídit si fotokopie vašich osobních dokumentů, stránky s vízem, cestovního pojištění apod. Mohou se vám hoditnejen při registraci u vstupu do národních parků, a v situacích, kdy nechcete dát svůj pas z ruky (což byste neměli udělat skoro nikdy), ale především při ztrátě dokumentů. Pamatujte, že nový pas vám bude vydán pouze zpět v ČR, takže jeho ztrátou váš pobyt v zahraničí končí.
Přečtěte si něco o zemi, do níž se chystáte. Ať už cestopisy autorů, kteří tam již byli, anebo historii země. Pomůže vám pak na místě mnohé pochopit. Také nebuďte líní a naučte se alespoň pár místních slovíček. Úsměv a i špatně vyslovený pozdrav v místním jazyce dveře otvírá a vy nevíte, kdy se vám to bude hodit. Pokud chcete potkat místní lidi, setkat se s nimi uvnitř jejich domů, nahlédnout do jejich kuchyní a poznat zblízka jejich život, samotná angličtina vám k tomu nepomůže.
Když se budete balit, neberte si toho příliš. Oblečení lze obvykle kdekoli koupit, a tak to, co opravdu potřebujete, jsou dobré trekové boty/sandály, příp. stan, spacák a další outdoorové vybavení, které není na mnoha místech světa k sehnání. Nechte doma zbytečné serepetičky, ať se nestrháte a ať vám raději zbyde dostatek místa na věci, které si budete chtít přivézt na památku.
Když vás nechtějí pustit
Mnohdy se stane, že váš první záměr podniknout pořádnou cestu narazí na odpor vaší rodiny. Na hádky a vzpurná gesta se vykašlete. Raději své okolí zbavte zbytečných obav a předsudků, které v naší společnosti dodnes panují. Češi jako by považovali za nebezpečné vyrazit kamkoli dál než do Chorvatska.
Pamatuji si, s jakým zděšením mí rodiče vyslechli před několika lety můj záměr jet do rumunských hor. Mě naopak šokovalo, s jakým tmářstvím a xenofobií se setkávám ve vlastní rodině.
Pokud vám právě strach vašich blízkých stojí v cestě, musíte jim v prvé řadě v klidu a trpělivě vysvětlit, kam chcete jet, ukázat fotografie a dát informace o dané zemi. Když moje rodina viděla, že v Indonésii jezdí klimatizované autobusy, že tam mají televizi, shopping mally a kliniky stejně jako u nás, přešly zbytečné obavy a dostalo se mi podpory.
A když se z cesty za hranice všedních českých dnů v pořádku vrátíte, přivezete s sebou pár suvenýrů, fotky a zážitky, o které se rádi podělíte, vězte, že příště se již s nesouhlasem vaší rodiny nesetkáte.
Strach z neznámého je lidem přirozený. Navíc se zdá být orientovaný východním směrem: moji holandskou kamarádku před cestou do Prahy v cestovní kanceláři prodávající lístky na vlak varovali, že nemá vycházet na ulici po setmění, neboť se česká metropole hemží zloději a vrahy. Můj odjezd do Rumunska provázely komentáře o zlodějství a rasovém původu Rumunů a když jsem svým vysokoškolsky vzdělaným rumunským kamarádům sdělila záměr jen do Bulharska, upřímně se zděsili: „Bulharsko je nebezpečné, samí zloději a vrahové!“
Šťastnou cestu!
Nejezděte, pokud nejste přesvědčeni, že vás to opravdu láká. Je hloupost vyrazit jen proto, že jede váš partner/ka a vy ho/ji nechce pustit samotného. To pak na cestě zažijete jenom otravu a každý další den budete víc pociťovat, že jste někde, kde jste neměli být.
Pokud vás ale nějaká země přitahuje, vytěžte tyto stránky jako zdroj informací, kontaktujte gurua dané země (najdete ho u jednotlivých zemí v online průvodci), ať vám řekne ještě víc, a vyražte. A dejte nám pak vědět, jak se vám na cestě líbilo!
Napadají Vás další zajímavé tipy pro začínající cestovatele? Napište nám je do diskuse.
HedvabnouStezku.cz založili a provozují cestovatelé pro cestovatele. Veškeré příjmy z inzerce věnujeme na neziskové projekty prostřednictvím Expedičního fondu. Hedvábná stezka je pro nás symbolem. Lidé po ní putují už 2500 let, ale taková cesta stále vyžaduje odvahu a vytrvalost. Na Hedvábné stezce i dnes každý prožije „svá vlastní dobrodružství“ a „objeví pro sebe“ nová místa nebo třeba sám sebe. Doba objevů a dobrodružství zdaleka neskončila. Kdo chce, ten je i dnes najde na mnoha místech světa.
Ahoj lidi je mi 16 let a 27 března jsem se vydal stopem do irunu a z irunu pěšky do santiaga po camino norte vyjel jsem z 900kč a bezproblému jsem proputoval celou evropou takže podle mého názoru klidně na camino de santiago stačí 9 stovek ba si mislím že čím míně peněz člověk má tím více prožívá camino, na cestě jsem byl hledán interpolem ale přezevšechno jsem se po 50 dnech vrátil sám domů plný zkušeností, síly a naděje… vyšel jsem z předsudky a vrátil se bez nich…vyšel jsem ze strachem a vrátil se z odvahou…… bueno camino….přeji hodně uspěchu ve vašem životě a kdo by se chtěl podívat na fotky tak může na http://www.wzor.estranky.cz…kdyžtak můžete zanechat komentář
cus hele nemuzu ty tvoje fotky nejak otevrit a docela by me to zajimalo tak dej nejake blizsi info zdarek
Hezký den, chceme vyrazit na 2 měsíce autem do evropy a docela by se nám hodili informace o silničních pravidlech, kde se může spát v autě, místech, která stojí zato navštívit…prostě přehled zemí Evropy se vším všudy. existuje taková knížka nebo kde bychom mohli takový info sehnat? moc moc děkujem
U nás v knihovně jsem mezi cestopisy viděla nějakou knížečku s radami, asi to bylo spíš na cestu stopem… ale už bude dost stará. Zřejmě se toho hodně změnilo…
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
Olinalá: poklad na konci světa
SOUTĚŽ: Co je nového v JOTA, aneb cestování s knihou. UKONČENO
Nové články
Olinalá: poklad na konci světa
Neznámá Mauritánie
Vánoční trhy od Brém až po Berlín.. a mnohem dál
Vybavení na cesty
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru