6 měsíců na moři, ujetá vzdálenost 6000 km, a to na mořském kajaku. Dobrodruh Petr Major je právě nyní na cestě kolem Skandinávie, pojďte si přečíst, co všechno už potkalo a co ho ještě čeká.
V polovině dubna 2013 se na svou dlouhou cestu po řekách, mořích a jezerech vydal dobrodruh Petr Mejdží Major. O jeho vyplutí jsme už informovali v předchozím článku.
Petr vyhledává dobrodružství, miluje moře a rád čelí novým výzvám. Proto celou cestu uskuteční na vlastnoručně postaveném mořském kajaku, nazývaném C-Gator. Jeho cílem je objet celou Skandinávii.
Jeho plán zní:
„Do lodě nasednu u Karlova mostu, dojedu k moři, tam z Německa přejedu do Dánska, pak do Švédska a po jeho západním pobřeží dopádluji do Norska. Podél Norska dojedu na nejsevernější místo Evropy Nordkap a až dosáhnu Finska, vytáhnu loď na břeh.
Přes Finsko pojedu po jezerech, a kde to nepůjde, potáhnu loď a veškeré vybavení na kolečkách po silnicích až k Baltu. A pak už zbývá podél východního pobřeží Švédska dojet zpět a po Labi do Vltavy. Skončím za zhruba půl roku na stejném místě, kde jsem začal – u Karlova mostu.“
Co už zdolal?
Start proběhl v polovině dubna 2013. Petr během dvou týdnů uplul po Vltavě a Labi zhruba 800 km do Lübecku. Po cestě absolvoval i test pevnosti své lodě, kdy v rychlosti 15 km/h narazil do plavební bóje. Naštěstí loď i bóje přežily událost bez úhony.
Na začátku května vyplul na moře. Poměrně složitý přejezd do Dánska uskutečnil z ostrova Fehrman. Největším problémem nebylo počasí, ale hlavně hustý lodní provoz, který v těchto místech panuje. Petr musel hlídat nejen trajekty na trase Puttgarden-Rodby, ale i část lodí, které mají za cíl velký přístav v Kielu.
Vše naštěstí dobře dopadlo a tak ho čekalo 300 km do Kodaně. Tam se věnoval pár dní odpočinku. Navíc se mu podařilo spojit se s místními mořskými kajakáři, kteří mu pomohli opravit nějaké drobné záležitosti na lodi. Plný sil se pak u Helsingborgu pustil do přejezdu do Švédska.
A kde ho potkáte teď?
V současnosti (červen 2013) se Petr pohybuje podél západního pobřeží Švédska, kde ovšem nepanuje zrovna příjemné počasí – teploty kolem 10 °C, silný vítr a déšť. Ani podmínky pro mořský kajak nejsou ideální. Petr se pohybuje v kamenitých mělčinách, a proto musí být hodně obezřetný.
Nejen fanoušky mořského kajaku Petr informuje o svých zážitcích a pocitech na blogu www.seakayaker.cz/180daytrips/.
Zaujaly vás příběhy o objevování krás přírody z paluby seakajaku? Díky zázemí firmy HG Sport v pražské Troji jsou zážitky z pádlování na mořských a jezerních kajacích daleko dostupnější, než si myslíte. Více na www.hgsport.cz.