Vodní krásy Paraguaye

Vodní krásy Paraguaye

Paraguay jakožto vnitrozemský stát jen stěží může konkurovat okolním přímořským zemím, které nabízejí skutečně bombastické atrakce. Přesto stojí za návštěvu!

Cestovatelé tak Paraguay většinou opomíjejí. Ve skutečnosti však tato země, jejíž obyvatelé se sebevědomě označují za nejšťastnější na světě, ukrývá několik pokladů. A to zejména těch přírodních. Paraguay sice neobklopuje oceán, zajímavých vodních ploch i úkazů má však dostatek.

Za vodopády

Za jednu z nejnavštěvovanějších přírodních atrakcí v celé Jižní Americe lze označit impozantní kaskádovité vodopády Iguazu. Nachází se na tzv. trojmezí, kde se setkávají hranice Brazílie, Argentiny a Paraguaye. Poslední jmenovaná země však bohužel nemá k největší soustavě vodopádů na světě svůj vlastní přístup. Musí se tak spokojit s poněkud menším bratříčkem v podobě 45 metrů vysokého a 120 metrů širokého vodopádu Salto del Monday. Ten leží jen několik kilometrů od paraguayského pohraničního města Ciudad del Este, díky převážně asijskému obyvatelstvu a množství pašovaného zboží přezdívaného „jihoamerický supermarket“.

Salto del Monday působí doslova jako zmenšenina slavnějších Iguazu. Sice nenabízí tak spektakulární podívanou, zato vás tu nečekají davy turistů a můžete si v klidu vychutnat pohled na masy přepadávající vody a rozjímat nad neskutečnou silou přírody. Salto del Monday prý dokonce inspiroval staré paraguayské obyvatelstvo k rčení, že veškerá moudrost světa vyvěrá na povrch právě prostřednictvím vodopádů.

Vodopád leží na řece Monday, která však pravděpodobně nemá nic společného s pondělím, jak by mohl mnohý angličtinář podotknout. Název prý v místním domorodém jazyce guaraní znamená „ukradená či oloupená řeka“.

Moderní div světa

Nedaleko vodopádu se nachází naopak důkaz neuvěřitelné lidské síly: obří vodní přehrada s elektrárnou Itaipú. Ta vznikla jako společný paraguaysko-brazilský projekt na řece Paraná na hranicích obou zemí, což ostatně naznačuje již celý název přehrady Itaipú Binacional. Přehrada o rozloze 1350 kilometrů čtverečních funguje již od roku 1982 a její jméno znamená „zpívající kámen“.

Itaipú se dokonce vyjímala mezi sedmičkou největších technických divů světa, dokud tedy Číňané nevybudovaly své Tři soutěsky. Obě kolosální přehrady však neustále bojují o prvenství na světě. Odhaduje se, že Itaipú produkuje ročně tolik energie, kolik by vystačilo pro celý svět na dva dny. Přehradu lze samozřejmě navštívit. A to z paraguayské i brazilské části. Zatímco u Brazilců si ale zaplatíte nemalou částku, Paraguayci vstupné k přehradě nevybírají.

Na řece Paraná leží také tzv. „Paraguayské Niagáry“, velmi působivý vodopád Ñacunday. 40 metrů vysoký vodopád se rozprostírá 110 metrů do šířky a protíná zalesněnou krajinu stejnojmenného národního parku.

Na pláž

Schází-li vám pláže se svojí dovolenkovou atmosférou, ideální zastávkou je městská pláž San Jose u města Encarnación, které je kulturním centrem země a přezdívá se mu „perla jihu“. Písečný pás leží na břehu řeky Paraná, která je zde překvapivě čistá, a každý rok sem během léta zavítá prý více než tři sta tisíc návštěvníků. Pláž pak bývá posetá tisíci slunečníky a lehátky, doslova tak připomíná přímořská letoviska. Nejlepší atmosféru zde zažijete během karnevalu, kdy je pláž San Jose základnou pro mnohé oslavy.

Skutečně unikátní je pláž Laguna Blanca v oblasti San Pedro, na které může být v jednu chvíli maximálně stovka návštěvníků. To pláži rozhodně dodává na exkluzivitě a poklidu, hlavním důvodem je však ochrana přírody. Běloskvoucí písečná pláž leží na břehu jezera, jehož voda je prý čistá natolik, že ji lze bez obav pít rovnou, bez jakékoliv úpravy. Pobyt na pláži je nutné si zarezervovat v předstihu, stejně tak i většinu aktivit, jako je rybaření, potápění, projížďky na loďkách, kajaku ale i na koních či safari.

Nejširší nabídku průvodců a map Paraguaye (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Jezerní kraj

Nedaleko paraguayského hlavního města Asunción se nachází největší jezero v zemi Ypoá. Obklopuje jej stejnojmenný národní park se skutečně bujnou vegetací, který navazuje na rozsáhlé mokřady Ñeembucú mezi řekami Paraná a Paraguay. Mokřady vytváří soustava bažin, lagun, luk, pastvin i zalesněných oblastí. Ñeembucú jsou kvůli podmáčenému terénu velmi špatně přístupné. Žije zde obrovské množství zvířat, na své si přijdou především pozorovatelé ptáků.

Východně od Asunciónu se rozkládá také jezero Ypacaraí, které je opředené mnoha legendami. Samotný název jezera prý znamená „posvátné“. Říká se, okolo roku 1600 jezeru požehnal františkánský misionář Luis de Bolaños. Název jezera se rovněž objevil ve známé písni „Vzpomínky na Ypacaraí“ paraguayského umělce Demetria Ortize. Díky své poloze a také příjemné atmosféře patří Ypacaraí k nejvyhledávanějším turistickým destinacím v zemi.

Jezero Ojo de Mar, v překladu „oko moře“, místní pokládají za takový malý a lehce mystický ráj na zemi. Leží zhruba 50 kilometrů od města Bella Vista a geologové odhadují, že vzniklo již před více než 250 miliony let. Všechny návštěvníky doslova uhrane díky své průzračné tyrkysové barvě a okolní přírodě. Vody jezera jsou domovem velkého množství druhů ryb a také několika jedinečných obojživelníků.

Skupině potápěčů se v roce 2007 náhodou podařilo u jezera objevit podvodní jeskyni Kururu Kua, kterou označili za „hříčku přírody“. Skutečně se prý jedná o geologický úkaz, neboť ji na rozdíl od většiny ostatních jeskyní na světě netvoří vápenec ale pískovec. Kururu Kua vlastně tvoří spleť podvodních tunelů a jeskyní, které jsou hluboké až 100 metrů a na šířku mají přes 300 metrů. Kururu Kua jsou zpřístupněné pro potápěče. Ti tu mohou obdivovat nejrůznější druhy vodních živočichů i třeba tisíce let staré fosílie.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí