VÍZA

VÍZA

V on-line průvodci získáte aktuální informace o vízech pro každou zemi.

Vízum je povolení k pobytu v příslušné zemi. Nejčastěji má formu razítka nebo nálepky do pasu, výjimečně jde o doklad na samostatném listu. V posledních pěti letech se podstatně rozšířil počet zemí, do nich čeští a slovenští občané nepotřebují vízum – máme s nimi tzv. bezvízový styk – viz odkazy pod článkem. Přesto je však mnoho zemí – velká většina Afriky, mnoho asijských a latinsko-amerických zemí – kam čeští turisté vízum stále potřebují.

Víza mohou být:

  • turistická – nesmíte pracovat, podnikat apod.
  • pracovní – pro zájemce o práci
  • pobytová – pro rodinné příslušníky pracovníků
  • studijní – pro studenty, často umožňují vykonávat omezené množství práce, např. 10 hodin týdně
  • obchodní – pro podnikatele
  • diplomatická – zvláštní víza pro držitele diplomatických pasů
  • víza za účelem vykonání náboženských poutí
  • a další

Také můžete požádat o víza pro jeden vstup do země, dva vstupy, více vstupů nebo vízum tranzitní (umožňuje pobyt od 24 hodin do několika dní).

Ne každá země používá všechny vyjmenované druhy víz, avšak všechna víza mají vymezenu dobu platnosti a platí pro určitou délku pobytu. Tyto dva pojmu nezaměňujte! Doba platnosti říká do kdy můžete do země vstoupit (uvedeno buď datem, nebo počtem dnů/týdnů/měsíců od data vystavení). Délka pobytu určuje jak dlouho můžete v zemi pobýt.

Pravidla pro vydávání víz Kuze nosorozce

Kůže nosorožce, kterou budete potřebovat k vyřízení některých víz

Vízová politika 192 zemí světa plodí více než dostatečné množství papírování, pravidel, výjimek a pro méně protřelé cestovatele může znamenat dobrodružství zcela nového rozměru. Například když vám úředníci při páté návštěvě velvyslanectví, kdy už jste si jisti, že máte naprosto všechny potřebné doklady sdělí, že potřebujete ještě dvě fotografie navíc, kopii první stránky pasu, tiskopis musí být vyplněna psacím strojem a jelikož je středa, můžete žádost podat jen do 10. hodiny dopoledne, přičemž je právě 10.30.

Podívejme se, co všechno po vás úředníci mohou chtít a co všechno se může pokazit. Pro běžné cestování budete nejčastěji žádat o vízum turistické, případně tranzitní, a to pro jeden nebo více vstupů. Pro tento účel se země světa dají zjednodušeně rozdělit do tři skupin:

  • země, se kterými máme bezvízový styk,
  • země, jejichž vízum získáme snadno,
  • země, jež k získání víza kladou více či méně vynalézavé překážky.

Bezvízový styk

Nejpříjemnější je, když váš vytoužený cíl najdete v seznamu zemí, s nimiž máme bezvízový styk. Kromě většiny evropských zemí jde i o některé země mimoevropské, namátkou Singapur, Mexiko, Malajsie a další. Bezvízový styk je vždy omezen délkou pobytu. V Evropě je to nejčastěji do 90 dní, mimoevropské země povolují 15 až 30 dní. Pokud chcete pobýt déle, musíte požádat o vízum. Seznam zemí, s nimiž má ČR bezvízový styk najdete na konci tohoto článku.

Snadno získatelná víza

Snadno získatelná víza poskytují země, které vědí, že čím menší budou klást byrokratické obstrukce, tím více přijede turistů. Většinou vám stačí pas, fotky, typicky 0 až 50 dolarů, k tomu jeden až tři dny a vízum je vaše. Mezi tyto země patří Indie, Pákistán (bohužel zrušil své zastoupení v Praze, pro vízum tak musíte do Varšavy), Sýrie, Egypt, Turecko (avšak už není možné o vízum požádat na hranicích, jako v minulosti), Bangladéš, Nepál a některé další.

Hůře získatelná víza

Do této kategorie bohužel patří nejvíce zemí, a to včetně takových, jako je Libye, Indonésie, Austrálie a další. Nejběžnější požadavky jsou dva:

prokázání dostatečné finanční hotovosti na cestu (výpis z účtu).

Finanční hotovost se dá „nasimulovat“ půjčením peněz, uložením na účet a předložením výpisu s balíkem peněz, který už se mezitím z vašeho účtu nastěhoval zpět k původnímu majiteli. Této finty s půjčováním peněz si ale velvyslanectví začala být vědoma, proto některá z nich již požadují výpisy za více měsíců.

a/nebo vlastnictví zpáteční letenky.

Zpáteční letenka se obejít nedá, snad jedině pokud s velvyslancem chodíte do hospody a říkáte mu familiérně „vole“ (v příslušném jazyce). Někdy pomůže finta zmíněná v úvodu, ale i ta nemusí být zadarmo. Když jsem například v Malajsii žádal o indonéské vízum, také po mně chtěli zpáteční letenku. „Dočasně“ jsem ji tedy koupil, musel jsem se však smířit s tím, že nedostanu zpět všechny peníze. V jihovýchodní Asii ať si koupíte, jak drahou letenku chcete, vždy vám při stornování strhnou pokutu pár desítek dolarů. Navíc mi číslo letenky napsali do pasu. Naštěstí se však ukázalo, že v indonéské byrokracii neví pravá ruka, co dělá levá, protože na hraničním přechodu vůbec nepoznali, že mám v pasu číslo letenky. další možné požadavky k žádosti o vízum (příklady zemí v závorkách): potvrzení o zaměstnání (Austrálie); potvrzení, že dostáváte dovolenou a zaměstnavatel vás po návratu zaměstná (Austrálie); vysvětlující dopis (jihoamerické země); potvrzení ubytování (Indonésie, Rusko).

Pozor! Víza někdy neplatí pro celé území země. Zvláště etnicky citlivé nebo pohraniční oblasti můžou vyžadovat dodatečná povolení (části Tádžikistánu, Indie, Číny apod.).

Kam pro víza

Víza vydávají velvyslanectví a konzuláty. Nejjednodušší je situace, kdy má země v České republice diplomatické zastoupení. V takovém případě stačí zjistit vízové požadavky (telefonicky, e-mailem, někdy má velvyslanectví vlastní internetové stránky) a na velvyslanectví dojít, případně po dohodě zaslat pas a další potřebné podklady poštou. Vyřízení víza trvá od pár hodin (Afghánistán) po několik týdnů (Írán) – záleží na procedurách, jaké každá země používá.

Někdy je rozdílná délka zpracování pro muže a ženy (např. Libanon).

Jestliže země nemá diplomatické zastoupení v České republice, je možné se obrátit na nejbližší spádové velvyslanectví. Spádová velvyslanectví jsou nejčastěji ve Vídni (např. Austrálie, Ázerbajdžán, Tádžikistán), Berlíně (Kapverdy, Malawi) a Varšavě (Pákistán). Většinou je možné dohodnout zaslání pasu a podkladů poštou.

Někdy je možné zažádat o vízum na velvyslanectví „spřátelené“ země (např. gambijské vízum dostanete na britském, vízum do Pobřeží slonoviny na francouzském velvyslanectví). Víza můžete získat také přímo na cestě – někdy je to přímo nutnost. Pokud například pojedete po zemi do Indonésie a cesta vám bude trvat déle než 3 měsíce, což je běžná doba platnosti indonéského víza, nemáte ani jinou možnost. Zjistěte si však předem, jestli je to možné. U některých zemí (např. Austrálie, Indie) to vzhledem k procedur vydávání víza není prakticky možné.

Tipy pro získávání víz

Vytáhněte z úředníků co nejpodrobnější seznam požadavků k získání víza, ať vás nic nepřekvapí dva dny před odjezdem. počítejte s tím, že se můžete setkat s téměř jakýmkoliv požadavkem (např. ženy předkládající žádost o íránské vízum musí být na přiložené fotce zahaleny).

Nedivte se, podřiďte se. V podstatě jedete na návštěvu, i když v dnešní éře cestování jako konzumního zboží si to málokdo uvědomuje. Proto by mělo být přinejmenším slušností, spíše však povinností, respektovat místní etiketu. Pokud ji respektovat nechcete, raději nikam nejezděte. Zní to možná tvrdě, ale určitě byste doma nestrpěli hosta, který by třeba plival na koberec a čural na zeď, protože se to tak dělá u něho doma. Obrňte se trpělivostí a se zařizováním cesty začněte včas – některé procedury trvají déle než dlouho. nevažte se jen na jeden zastupitelský úřad – často se setkáte s tím, že velvyslanectví jedné země může v některém městě vydávat víza snadno, v jiném ho ale nedostanete ani za boha. Takové vízum většinou v Evropě dostanete těžko, na příslušném kontinentu však snadno. Např. peruánské vízum jsem v Santiagu de Chile získal během jednoho dne bez jakýchkoliv dalších požadavků, kdežto v Praze by po mně chtěli přinejmenším zpáteční letenku. Vízum do Pobřeží slonoviny mi v ghanské Akkře vydali automaticky za dva dny, kdežto v Evropě (u nás na francouzském konzulátu) bych je musel „zásobit“ zpáteční letenkou a potvrzením o ubytování. (david.kucera@hedvabnastezka_cz)

Zkušenosti čtenářů

Dana Trávníčková

Právě jsme se vrátili z Libye a nesouhlasím s tím, že získání víza do této zeměš patří do problrmatické kategorie. Naopak, pouze jsme poslali podklad partnerské CK (bez níž se ovšem do země jet nedá) a vše bylo na letišti v požadavané arabské formě připraveno. Znám za léta cestování výrazně komplikovanější zprůsoby získávání víz do různých zemí.
Také bych chtěla upozornit na to, že informace na stránkách MZV a od ministerstva telefonicky získávané nejsou v mnoha případěch pravdivé. Často lze získat vízum výrazně jednodušeji a levnějí – př.Mali a Senegal. Některé české CK si účtují přímo nehorázné sumy právě jen proto, že nejsou kvalitní informace pro jejich získání.

Andrea

Zdravím, pokud by kdokoliv tušil zda je možno získat vízum do Mali na hranicích Alžírsko-Mali (popř. kolik zhruba stojí), budu vděčná za odpověď.:))

Jan Podaný

Zdravím vás a žádám o pomoc. Prosím, dokáže někdo zjistit, zda občan ČR potřebuje ke vstupu na Montserrat vízum? Jedná se o britskou korunní kolonii. Na webu Montserratu se píše, že víza se můžou žádat po občanech Kuby a "Eastern Bloc". Na můj dotaz ohledně víza mi odpověděli, že mám kontaktovat zastupitelský úřad Spojeného království. Tam jsem volal, až když jsem prolistoval stránky ambasády a "přátelských odkazů", kde jsem našel pouze formulář, ale nikde není psané, do jakých závislých území vízum potřebuji. (Britské Panenské ostrovy a Anguilla mají na svých turistických webech, že vízum po mně nechtějí). Zavolal jsem tedy na ambasádu a tam mě odkázali na web http://www.britain.cz Tuto informaci jsme tam však nenašel, ale napsal jsem mail, snad mi odpoví. Pokud někdo bude mít chuť a čas mi zjistit, zda potřebuji na Montserrat vízum, budu mu vděčný.

Jan Podaný

Tak po dlouhém zkoumání můžu konstatovat, že na Anguillu, Britské Panenské ostrovy a Montserrat nepotřebují Češi víza. Přišel mi mail z velvyslanectví Spojeného království.

Boris

Chcem ziskat viza do krajin Kazachstan(a) a Mongolsko(b). Problem je ten, ze viza/voucher nie je mozne ziskat skor ako 45dni pred vstupom do krajiny a kedze cestujem relativne pomaly (by bike), tak mi nezostava nic ine, iba ziadat o vizum na Ukrajine(a) a v Kazachstane(b). Je pekne, ze voucher pride faxom domov, ale ked pride fax, budem uz davno na ceste. Ako ziadat o viza v zahranici ? Jedna z moznych ciest je dat si poslat voucher z domu od rodicov postou, avsak zavana po mojich skusenostiach s postami a uradmi sa chcem vyvarovat problemom. Vie niekto o inom sposobe, idealne bez vouchera priamo na ambasade. Dakujem za odpovede.

Vladimír Š.

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jak se to s vízem do Kambodži. Je problém ho získat při příletu na letiště? Nebo je lepší zařídit si ho třeba předem v Bangkoku? Nebo Online? Díky moc za rady

Silvie

Ahoj, potrebuji ziskat pobytova viza v Egypte pro me a pro moji dceru, jsem Ceska, Muslimka a chtela bych v Egypte nejaky cas zit. Jsem vdana, manzel studuje v Saudske. Nevite nekdo, jak to mam zaridit? Turisticka ani studijni viza uz mi dat nechteji, asi maji pocit, ze kdyz jsem jim tu ztvrdla 4 roky, ze uz to stacilo.:-( Ja tady ale chci zustat dele, dcera nastoupila do skoly, kterou jsme museli zaplatit na cely rok, coz neni mala suma. Moc prosim o radu, kam se obratit, co delat. Diky moc.

Alena

Ahoj,
chtěla bych se zeptat na víza do Etiopie – máte někdo zkušenosti s vyřizováním víz na místě – po příletu do Addis Abeby? Nebo se vyplatí poslat to do Berlína?
Díky,
Alena

Milena
Alena:

Ahoj Aleno, s vyřízením víz přímo na letišti v Adisu není žádný problém, stálo to 20 USD, ale potřebuješ nějakou fotku pasovku navíc. přímo na letišti tě to navede přes kancelář s několika úředníky a jde to u dlouhého pultu jeden za druhým jako po másle, žádné čekání.Hodně štěstí a užij si Etiopii. Milena

alena fabiánová

Dobrý den ,
mám delší dobu přítele v kosovu a potřebovali bychom vyřídit vízum z Kosova do české republiky.Také byhc ráda vycestovala v srpnu Do Gjakova autobusem z české republiky.Poradí mi někdo jak je nejlepší cestovat? slyšela jsme o přímém spojení autobusu z vídně do kosova ale nemužu nikd enajit spoj.děkuji fabiánová alena

Petr Chmel

Na jaře jsem jel se svými 3 přáteli do Vietnamu a byl jsem nucen zaplatit 1.800,- korun za vízum pro jednoho, aniž bych na ně dostal doklad. Na internetových stránkách ambasády (http://www.vietnamembassy-czech.org/cz) jsem se dočetl, že poplatek by měl činit za jednorázové cestovní vízum 30 dolarů. Napsal jsem dopis různým institucím a pomohla mi Česká ambasáda v Hanoji a pár mých setkání v Praze na Vietnamské ambasádě. Dozvěděl jsem se, že 30 dolarů zůstává Vietnamské vládě a zbytek jde jakési cestovní kanceláři za požádání o vízum mým jménem na imigračním. Tento proces a zahrnutí 3. subjektu nebylo nikde zveřejněno. Přes Českou ambasádu jsem se dozvěděl, že poplatek cestovní kanceláři je maximálně 20 dolarů. Dohromady tedy 50 dolarů za víza. Zažádal jsem tedy o vrácení 40 dolarů (celkem 160 za nás 4) a dostal jsem je zpět. Pokud jste kdokoli zaplatili více než 50 dolarů, chtějte zpět své peníze! Nenechte si líbit obírání turistů už u nás, nemusí to tak být. Ve Vietnamu toho zažijete dost…

Eva

Ahoj, za pokus nic nedam a treba s tim mate nekdo zkusenost nebo jste cosi zaslechli… Aktualne jsem v AU na student. viza a zvazuju prodlouzeni na turisticka viza (TZ), protoze zatim nebyla moc sance cestovat. Problem je v tom, ze pokud zadate o TZ z Australie, je treba absolvovat pohovor na ambasade, ukazat jim plan cesty, dokazovat financni kryti a spoustu dalsich „detailu“. Rada bych se tomuhle vyhla, proto me napadla moznost pozadat si o TZ on-line prostrednictvim nektere v CR sidlici studentske agentury. Neni nutne nikam chodit, ale clovek se musi „tvarit“, ze je toho casu v CR. Neni to asi uplne bezny postup, ale verim, ze nejde o nic nelegalniho. Studentske agentury vam reknou na rovinu, ze to nejde, na druhou stranu uz nevysvetli, proc to nejde a v cem by mohlo byt potencionalni riziko. Co si o tom myslite? Eva
[email protected]

Martina

Ahoj, chystame se na cestu do Iranu. Pojedeme na 16 dni. Je mozne zakoupit vizum primo na letisti v Iranu? Dostavame smisene informace z ruznych mist (MZV CR, Iranska ambasada, cestovni kancelar). Nemate nekdo osobni zkusenost z doby nedavno minule? Diky

roman
Martina:

neriskoval by som to a vybavil si viza an ambasade

Martin
Martina:

Také bych si vybavil raději vízum na ambasádě.Byl jsem v Írínu minulý rok a před odjezdem mi nestihli na ambasádě v Praze výzum vystavit.Poslali mi ho nakonec do východotureckého Erzurum, kde má Írán miniambasádu, ale musel jsem znovu zaplatit poplatek za vystavení.

Gervias

Ahoj,byli jsme loni v červnu v Uzbekistánu. Získat vízum je horor,hl. byrokratický. Nutné priglašenie (pozvání), pak vízum. Pozvání lze získat od Stantours, stálo to 35 dolarů na osobu. Platíte ale do Lotyšska – takže solidní transakční náklady. Lze je obejít, když si založíte účet na moneybookers.com (možnost získat i mastercard prepaid, to spíš pro Rajeňáky – ryanair).
Oni pošlou pozvání dle libosti – na ambasádu do Vídně nebo na letiště v Taškentu. Nám se pozvání ztratilo pro jednoho až do Ćíny, takže jsme jeli do Vídně zbytečně. Ten to pak vyřešil tak – znovu tam jet nechtěl, že si zažádal o vydání víza na letišti – udělalo to stantours taky. Ve vídni stálo vízum na týden 60 eur, na letišti se platilo 50 dolarů, jen musíte čekat na konzulárního úředníka (zdržení tak 30 min na letišti).
Kdo chce víc info o zemi, nechť mi napíše na [email protected]. Města jako Chiva, Samarkand a Buchara jsou opravdu čarokrásná (hl. první dvě), ale země je cestovatelský otřes ve všech směrech, a to už jsem něco zažil. Neplatí často smluvené ceny předem (a vysmlouvané), nejvyšší bankovka má hodnotu asi 2 koruny, takže chodíte s igelitkama plnejma svazků peněz (měnit na černém trhu byla šílenost, ještě že s námi jel kámoš z banky, všechny štosy rychle přepočítával a místní ho brali jako rovného), prachy vám lezou z kapes, no amatérismus 1. řádu – prý tak bojují s inflací :-)) atd. atd.

Jan
Gervias:

Díky za info o Uzbekistánu. Asi ta země není pro každýho, co? Jen za ty víza takovou pálku?? Rád bych se tam podíval a je mi jasný, že je to tam okouzlující, jen si říkám, jestli mi to stojí za ty šílený obstrukce. Snad se to časem změní…

Milan Jedlička

V lednu s manželkou chceme na 1 měsíc navštivit Laos.
Bydlíme v Praze. kdo poradí jak předem získat 1 měsíční vizum.
Děkuj za jakoukoliv radu.
Milan

milena štruncová

V lednu odlétám jako turista na 14 dní na Srí Lanku. Nově tam od ledna budou platit víza. Kde a jak a za kolik ho získám? Děkuji

Dan

Dobry den, poradite nebo mate nekdo zkusenost jak zajistit viza, pripadne i ubytovani v Somalsku, nikoliv v Somalilandu.

jana Miskarova
Dan:

ahoj,ja chcem vycestovat do Venezuely na buduci rok,nechcela by si sa pridat??moj mail [email protected]

Jan Veber

Velmi poučně napsáno!!
Takové informace jsou často k nezaplacení. My jsme při cestě do Keni a Tanzánie nejdříve uvažovali o tom, že si víza necháme zařídit přes Student agency, ale nakonec jsme to v Keni nechali na letiště v Nairobi (50,-USD) a do Tanzánie také na hranice s Keňou-Namanga (rovněž 50,-USD), vítum platí 3 měsíce a během této doby můžete hranici mezi oběma těmito zeměmi libovolně překračovat tam i zpět.
Pozor při vyřizování víza do Tanzánie-je potřeba mít sebou originál mezinárodního očkovacího průkazu, kde je vyznačeno a potvrzeno platné očkování proti žluté zimnici!
Bez něj nemusíte vízum vůbec dostat a bude vám odmnítnut vstup do země.
Krásné dny na všech vašich cestách přeje
Jan Veber
http://www.naturphotogallery.com

banan
Jan Veber:

Očkování proti Žluté zim. ale uz do Tanzanie povinné není, ale asi to chteji stejne videt,ze?

Jan Veber
banan:

Dobrý den, teď jste mne zaskočil s tou povinností, ale myslím si, že je stejně lepší ho mít i pro své vlastní bezpečí, protože nechat se zbytečně nakazit není to nejmoudřejší řešení.
Po nás očkovací průkaz jednoznačně chtěli, nevím, jak je to, když přiletíte třeba rovnou na mezinárodní letiště v Kilimanjaro, ale na Namanga to chtěli.
Jan Veber

PS:Plánujete cestu?

banan
Jan Veber:

Ne,neplanuji,ale posilala jsem tam klienty a raději se naočkovat nechali. Ale cestovka z Tanzanie mi psala, ze to povinne neni. Ale samozrejme je to asi lepsi.

Jan Veber
banan:

Určitě je to lepší,
na mé noze průvodce jedno odpoledne zabil mouchu tse-tse, ještě než mne štípla…

Je na Vás nějaký kontakt?
Můj je v záhlaví správy.
S pozdravem
Jan Veber

banan
Jan Veber:

Ano, také v záhlaví 🙂 Petra

xico

zdravím,
chtěl bych se zeptat jestli potřebuju mít očkování (res.nějaký doklad o něm) již při žádání o vízum? jedná se o Libérii. díky za odpověd – Vašek

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: