Pushkar je jedno z pěti hinduistických svatých měst Indie. Najdeme jej v centru pouštního státu Rajasthan. Je to malebné městečko o cca 14 tisících obyvatelích, v jehož centru se rozprostírá svaté jezero, které je podle jedné z mnoha legend stvořeno ze slz boha Shivy, který truchlil nad smrtí jeho první manželky Sati.
Právě z důvodu důležitosti města v hinduistické kultuře jsme se rozhodly strávit zde jeden z největších svátků oslavujících boha Shivu – Maha Shivaratri neboli Velkou Shivovu noc. Datum svátku je pohyblivé a letos připadlo na neděli 10. března.
Noc ze soboty na neděli
Bujaré oslavy Shivaratri začínají už o sobotní noci. Všichni věřící se sejdou v Shiva templech, kde se promlouvá, tančí i zpívá. Hudbu můžete slyšet po celém městě, jelikož produkci nechybí mocná aparatura uvnitř i vně chrámu. Jinak v noci nenajdete na ulicích takřka ani živáčka. Bodejď by taky ano, když jsou všichni v templech.
Pro mě byl nejzajímavějším místem malý templíček, na jehož zápraží se tlačilo okolo 15 žen, které hrály a zpívaly tradiční písně oslavující Shivu. Ihned jak jsme přišly, vrazili nám s úsměvem do ruky chrastítka a my si s nimi mohly společně zahrát, jak dlouho jsme chtěly. Dozvěděli jsme se, že je to malá oslava žen ze sousedství. Pořádné reprobedny na střeše chrámu však nechyběly.
Nedělní dopoledne
V neděli se po hlavním marketu prohnaly dva průvody. První byl malý a krátký a jen tak jako mimochodem prošel kolem města, které se tvářilo, jako že dnes není ničím výjimečný den. Obchody byly otevřené a po hlavním marketu se valily proudy lidí, stejně jako jindy.
V templech to však žilo po svém. V největším pushkarském shivově templu probíhal další kulturní program a prováděly se tradiční obřady, jako například shivova koupel. V praxi to vypadá jako fronta mužů podávajících si kyblíky a vylévajících litry vody na shivovu sochu uprostřed oltáře. Na otázku proč sochu koupou, nám bylo odpovězeno klasicky po indicku: „More water, Shiva more happy!“
Nejširší nabídku průvodců a map Indie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz
Velký odpolední průvod
Druhý průvod, který vycházel z templu okolo třetí odpoledne, byl podstatně větší, jednalo se totiž o svatební průvod Shivy a Parvati. V jeho úvodu jeli chlapci na nazdobených koních, za nimiž hrála kapela. Správné indické kapele nesmí chybět zdobený vozík s aparaturou, na kterou je napíchnutý však jen klávesista. Na něj pak navazuje set unplugged dechů, perkusí a konec uzavírají velké basové bubny. Jedna kapela čítá okolo 25 členů a ve velkém průvodu na Shivaratri byly kapely dokonce dvě.
Ve zbytku procesí můžete vidět řadu alegorických vozů s dětmi v kostýmech jednotlivých bohů, další nazdobené koně, single hudebníky a především květiny. Všude je spousta květin. Na několika místech průvodu jedou nákladní tuk-tuky plné afrikánů, které se rozhazují všude kolem. Házení květin bývá často dobrým důvodem pro zahájení květinové bitvy, která vypadá asi jako naše koulovaná. A že se po celou dobu pochodu kouluje pořádně…
Průvod uzavírá oddělení žen v sárí, za nimiž jdou další desítky žen s košťaty, které zametají květinovou spoušť za průvodem až na konec, kdy poslední kluk házející květiny zmizí za branou shivova templu, kde průvod opět končí.
Bhang lassi je povinnost
Velkou specialitou oslav Shivaratri je bhang lassi neboli speciální jogurtový nápoj s příměsí konopného bhangu. Bhang se vyrábí z listů i palic samic konopí a je základní surovinou pro výrobu konopných nápojů a pokrmů a zároveň slouží i jako součást ajurvédské medicíny. Dobrý je především na spánek a zažívání.
O bhang lassi mluví každý ind ve stylu: „24 hours of full power, no toilet no shower.“ Vypít ho, se považuje takřka za povinnost. Koupíte ho za 40 rupií v každém obchodě s čajem nebo ho dostanete přímo v chrámu nebo na ulici.
My jsme byli pozváni na domácí bhang lassi s oříšky, které nám způsobilo, že jsme po celou dobu průvodu nemohli sundat rohlík z obličeje. Pro zesílení účinku jsme spořádali ještě v trafice zakoupenou bhangovou kuličku za 3 rupie, která dala končícímu odpoledni další nový rozměr.
Shivaratri trvá ještě další noc a klidně i několik dní, kdy babuové v bhangovém opojení zpívají mantry v templech za městem. My už jsme však měli zážitků až až, tak jsme zdrchané celým dnem i bhangem ulehli brzy před půlnocí.
Dobry den preji, mohu se zeptat proc neprekladate slovo „templ“?
Nejedna se asi o templ, ne?
http://cs.wikipedia.org/wiki/Templ
H.
Nejedná se o templ, ale anglické slovo temple a nepřekládám ho záměrně. Neslyšela jsem zatím nikoho, kdo by indickým templům v běžné řeči říkal chrám nebo svatyně.
Tato slova jsou podle mě zavádějící a nevyjadřují náladu míst, o kterých píšu.
Sanskrt: Mandir = angl. Temple = Cj. Chrám.
Chrám nebo svatyně nemusí být jen křestanska…
Články v okolí
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
Olinalá: poklad na konci světa
SOUTĚŽ: Co je nového v JOTA, aneb cestování s knihou. UKONČENO
Nové články
Olinalá: poklad na konci světa
Neznámá Mauritánie
Vánoční trhy od Brém až po Berlín.. a mnohem dál
Vybavení na cesty
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru