Velkofatranský hattrick aneb jen se tak trochu porozhlédnout…

Velkofatranský hattrick aneb jen se tak trochu porozhlédnout…

Hřeben Velké Fatry je bezesporu jedním z nejpopulárnějších horských terénu na Slovensku. Přechod hlavního hřebene, především pak tzv. liptovské větve hřebene je celoročně, tedy i v zimním období, zárukou hodnotného výkonu a dalekých výhledů přes celé Slovensko. Ale Velká Fatra to není jen hřeben. To je hned několik úžasných vrcholů, ležících mimo výseč hlavního hřebene. Především na revúcké, tedy západní straně pohoří najdeme pár lokalit, které nám svou krásnou osamělostí, barokně košatou skalní výzdobou a vynikajícími rozhledy dozajista vyrazí dech.

Přitažlivé protiklady

Tlstá a Ostrá. Hory protikladných názvů a tvarů. Ale protože protiklady se přitahují, stojí zde oba kopce pěkně pospolu. Rozložitá Tlstá s korunou vápencových skalních bariér se takřka milostivě objímá s hrotem své o více jak 100 metrů nižší sestry Ostré. Masív obou vrcholů je navíc sevřen dvěma šperky mezi dolinami Velké Fatry – Gaderskou a Blatnickou. Zimní přechod přes obě doliny i oba vrcholy je fantastickým tipem na netradiční zimní víkend. Cestu zahájíme v obci Blatnica, odkud pokračujeme po zelené značce po lesní silničce překrásnou Blatnickou dolinou. Skalních teras a věží je zde sice o poznání méně než v dolině Gaderské, vše však vyvažují lesy husté jak medvědí kožich a výhled na pyramidu vršku Drieňok. Zhruba po hodině chůze odbočuje na sever žlutá značka, stoupající sevřenou krasovou Juriášovou dolinou. Výstup je dosti strmý, ale naštěstí jen krátký. Po otevřeném hřebeni dojdeme až pod skalní věže Ostré. V létě zde končí značka (snadné závěrečné lezení), v zimě však můžeme vystoupit přes skály a zajímavým skalním oknem na nejvyšší, tedy západní vrchol (1247 m, vrcholová kniha). Mačky nejsou na tento úsek žádným módním doplňkem, spíše nutností. Odměnou za napínavým úsekem je nádherný kruhový výhled na holý hřeben Velké Fatry, Turčianskou dolinu s městem Martin a vysoký val Lúčanské Malé Fatry (Martinské hole).

Ovšem největší pozornost přitahuje blízká Tlstá. Nejprve musíme sejít stejnou cestou k úpatí skal a vybrat si ze dvou variant dalšího postupu. Pokračováním po žluté a následně po modré značce se nevyhneme ztrátě výšky a výhledů, proto pokračujeme raději po zeleně značené trase, stoupající po hřebeni hřebenového amfiteátru, končící na nejvyšším bodě masívu Tlstá, zvaném Ľubená (1414 m). Následující úsek po rozlehlých, mírně klesajících terasách patří k vrcholům túry. Takto dojdeme na západní vrchol s triangulací, rozcestníkem a vrcholovou knihou (1373 m).  Dosažením vrcholu však defilé krás zdaleka nekončí. Čeká nás ještě dobrodružný sestup přes skalní prahy kolem mohutného portálu jeskyně Mažarná, kličkovaná mezi skalními převisy nad další jeskyní Dolná Mažarná a na závěr – jako třešnička na dortu – přechod úchvatnou Gaderskou dolinou. Celá okruh zabere dobrých 7 – 8 hod., nicméně je pěšky zvládnutelný za krátkých zimních dnů i při sněhové pokrývce.

Velká Fatra, Slovensko

Plešatá hora

Zimní velkofatranský víkend lze při dobré strategii doplnit o nenápadný, ale rozhledově zcela mimořádný vrchol Lysec, čímž dosáhneme zcela mimořádného horského hattricku. Masív Lysce hledejme na severozápadním okraji Velké Fatry v blízkosti města Martin (žel. stanice Vrútky). Dopravit se pod horu je snadné, do osady Bela-Dulice, které je základním výchozím bodem při výstupu, vede dobrá asfaltka a vcelku dostatečné autobusové spojení (s přestupem v Martine). Obec Blatnica je odtud vzdálená pouhých 11 km, autobusem však musíme jet přes obec Koštany n. Turcom (přestup).

Z vesnice Belá-Dulice pak pokračujeme ještě skoro 4 km po silnici, vedoucí Jasenskou dolinou. Zde najdeme malé, ale příjemné lyžařské středisko (7 vleků, celkem 4 km sjezdovek a 7 km upravovaných běžeckých tratí), na konci asfaltky pak turistickou chatu Lysec. Od velkého parkoviště jdeme ještě kousek po lesní silnici a pak nesmíme minout modře značenou odbočku, stoupající doprava strmě lesem. Výstupová trasa se s terénem nikterak „nepáře“ a vede stále prudce vzhůru po spádnici svahu. Míjíme několik rozpadlých seníků, po hodině a půl se loučíme s lesem a … vrchol. Zcela náhle a tak trochu nečekaně. Přestože se Lysec svou výškou 1381 m může zdát nenápadným krtincem, rozhled z vrcholu nás z tohoto bludu rychle vyvede. Skutečně vynikající panoráma Západních a Vysokých Tater, Malé a Velké Fatry, Oravských Beskyd, dále pohoří Vtáčník, Tribeč, ale i vzdálenější Moravskoslezské Beskydy. Sestup stejnou cestou je sice možný, mnohem atraktivnější je však přechod po otevřeném a holém západním hřebeni. Některé úseky jsou však značně příkré a tak v případě zmrzlého sněhu či náledí se budou hodit i mačky. Nádherný okruh zabere sotva 4 – 5 hod., včetně dostatečného vrcholového „kvasu“.

Praktické informace
Doprava: Do obou výchozích obcí zajíždí autobusové spoje z města Martin. V případě výstupu na žel. uzlu Vrútky (trať Žilina – Poprad, potažmo Praha – Košice) pak musíme poněkud komplikovaně jet nejprve do Martina (spoje cca každou hodinu) a zde přesednout na požadovaný spoj. Jízdní řády na www.idos.cz
Mapy a průvodce: Oba víkendové cíle najdeme na klasické mapě VKÚ Harmanec č. 121 Veľká Fatra (1:50 000). Oblasti se pak věnuje hned několik průvodců, např. Slovenské hory (Mirago), Veľká Fatra (Dajama) a Veľká Fatra/Šípská Fatra (SKY).
Ubytování: Nedaleko obce Blatnica je v celoročním provozu autokempink Blatnická dolina (kapacita v zimním období 40 míst, info: www.atc-blatnica.sk), v Jasenské dolině (Bela-Dulice) najdeme mimo soukromých penzionů výhodně situovanou turistickou chatu Lysec (kapacita 40 míst, info: www.jasenskadolina.sk).

Velká Fatra, Slovensko

Fotografie Dan Šták

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí