Teprve po 100 letech byly pro veřejnost uvolněny některé informace z polární expedice kapitána Scotta z roku 1910. Ve své době by totiž vzbudily pohoršení.
Sexuální aktivity tučňáků žijících v Antarktidě pohoršily členy Scottovy výpravy natolik, že se tento výzkum nedostal do oficiální zprávy o výpravě.
Dr. George Murray Levick byl biologem výpravy expedice k Jižnímu pólu. Jeho hlavním posláním bylo studium tučňáků kroužkových – v té době byl jedním z nejlepších expertů na tyto nelétavé ptáky. Jejich chování v přirozeném prostředí ho však zaskočilo. Levick ho označil za „zvrhlé“.
Tučňáci mají zvláštní zvyky a opravdovým uměním je jejich život nafotit. Přečíst si o tom můžete v článku Jak se fotí tučnáci na Falklandách. Plná krásných fotografií je i reportáž ze Špicberků. |
Celou zprávu pohoršeného biologa zveřejnilo britské Natural History Museum až letos v červnu. Levick v ní zachytil spoustu intimních podrobností ze života kolonie tučňáků na Mysu Adare. Popsal například „chuligánské chování“ samců, kteří se pářili s mrtvými samicemi. To, co popisoval, bylo na jeho smysl pro cudnost natolik šokující, že si deník o perverzních tučňácích raději vedl v řečtině.
Podívejte se, jak se páří tučňáci císařští. S francouzským komentářem je to až pikantní:
Po návratu se Levick pokusil zveřejnit zprávu o tom, co vyzkoumal, ale doba na to tehdy nebyla připravená. Téma vědce přes autocenzuru zjevně zaujalo, zprávu totiž doprovodil řadou ilustrací, na nichž přiblížil ty největší tučňáčí zvrhlosti. Studii však nemohl vydat, prudérní Anglie to neumožnila. Naštěstí pro současnost však jeden z kurátorů nechal pořídit tajně 100 výtisků, které rozeslal vybraným vědcům.
Šokují. Zkrátka šokující
Douglas Russell z Natural History Museum popsal webu BBC, proč připadalo Levickovi chování tučňáků tak šokující: „Vědci tehdy neměli znalosti, jimiž by si nekrofilii správně vyložili. U tučňáků se totiž jedná o něco úplně jiného než u lidí.“ Podle Russella totiž tučňáci mezi mrtvou a živou samicí vůbec nerozlišují – při páření je zajímá jen poloha, kterou samice zaujímá. A pokud se v ní zrovna nachází rok stará mrtvola, využijí ji. Samci nemají kognitivní schopnosti, jimiž by živou a mrtvou partnerku rozpoznali.