Věčně zelená Asturie: Utečte do hor do severního Španělska

Věčně zelená Asturie: Utečte do hor do severního Španělska

Zelený a hornatý přírodní ráj, alespoň tím se stala země Asturie v severozápadním Španělsku v minulém i letošním roce pro mnoho Španělů, kteří si tuto oblast vybrali jako svoje dovolenkové útočiště. Daleko od měst, daleko od lidí. V lůnu přírody. Mohli bychom s jistou nadsázkou konstatovat, že povinné covidové rozestupy a izolace se tu dodržují samy bez větší snahy. Pro mnohé Čechy je Asturie znovuobjeveným rájem, v zimě i v létě tu příroda kvete a hory sahají až vysoko k nebi.

Zemi rozkládající se podél severozápadního španělského pobřeží omývají vody Kantabrijského moře. Pro Španěly má oblast velký historický význam, právě Asturie se během arabské nadvlády stala posledním útočištěm křesťanství. Odsud také vedla pozdější reconquista, která Španělům vrátila nadvládu nad Pyrenejským poloostrovem. Pro tento obrovský význam Asturie sahající až do středověku má španělský následník trůnu dodnes automaticky titul knížete, případně kněžny z Asturie.

Asturie je jednou z nejmenších španělských autonomních oblastí, přesto tu turistický ruch nebývale kvete. Pyšní se totiž těmi možná nejkrásnějšími přírodními scenériemi na Pyrenejském poloostrově, které v roce 1918 vedly k vyhlášení prvního národního parku ve Španělsku vůbec. Ten dnes nese název Picos de Europa, tedy vrcholy Evropy.

Hory, historie a divocí ptáci na vrcholu Evropy

Tento národní park se rozprostírá mezi jedenácti vesnicemi a ve Španělsku jde o jedinou obydlenou přírodní rezervaci. I proto sem kromě přírodních krás přijíždí návštěvníci obdivovat i místní venkovní život v souladu s nezkrotnými horami a divokou přírodou. Kromě lidí tu žije i velké množství zajímavých a vyhledávaných zvířat jako jsou kamzíci nebo ptáci. Možné je tu totiž potkat i tetřeva nebo supa. Park je také domovem pro dva velké symboly španělských hor – medvěda hnědého a iberského vlka.

Picos de Europa ukrývá asi 30 turistických tras, které vedou skrz zasněžené vrcholky hor, působivé skalní soutěsky a hluboké lesy. Pro místní hornatou krajinu jsou typická i průzračná jezírka a několik vyhlídkových míst, kde se tají dech. V parku jsou také k dispozici celkem tři návštěvnická centra, která poradí všem zbloudilým návštěvníkům a od července do září poskytuje prohlídky s průvodcem zdarma.

Co v této oblasti dále nejde vynechat je náboženský komplex v městečku Cangas de Onís. Jako připomínka bitvy u Covadongy, která odstartovala španělské snahy o vytlačení Arabů z poloostrova, tu vyrostla svatá jeskyně a bazilika, která horskou oblast obohatila i o nádherné historické dědictví. Zabloudit se pak vyplatí i do některé z místních horských vesniček, příkladem za všechny je tichá vesnice Potes spící pod vysokými štíty zasněžených hor.

Hórreos en Bermiego

Méně známá cesta ke svatému Jakubovi

Picos de Europa ale zdaleka není jediným lákadlem historické a hornaté Asturie, prochází tudy také část cesty vedoucí k hrobu svatého Jakuba do Santiaga de Compostela ve španělské Galicii. Tou možná nejznámější poutní cestou v Evropě je ta Svatojakubská, táhnoucí se severním Španělskem od východních hranic s Francií.

Avšak tou úplně první, po které poprvé kráčel asturský král Alfons II. jako iniciátor putování k jakubskému hrobu, je Camino Primitivo, tedy původní cesta. Ta již od 9. století spojuje starobylou katedrálu v hlavním asturském městě Oviedu s horským průsmykem Puerto de Acebo, kde navazuje na zmíněnou Svatojakubskou cestu. Na trase dlouhé 321 kilometrů nečekají jen nádherné přírodní scenérie, ale i předrománské stavby a kláštery.

Somiedo

Hory ukrývající historii celého Španělska

Pro řadu poutníků přicházejících do Španělska podél pobřeží z Francie vznikla takzvaná Camino de la Costa neboli přímořská cesta. Lemuje pobřeží Atlanského oceánu a prochází těmi nejkrásnějšími rybářskými městy jako jsou Cudillero, Llanes nebo Ribadesella. Tato rybářská městečka stojící na útesech nebo kopcovitém skalním pobřeží jsou ideálním místem pro odpočinek a nabrání sil stejně jako pro nasátí té pravé španělské atmosféry.

Na přímořské cestě se nachází o něco větší pohádkové město Avilés a moderní přístavní město Gijón. To je dnes co se do počtu obyvatel týče největším městem v Asturii, a ačkoliv má poměrně bohatou historii, dnes jde spíše o moderní pulzující španělskou metropoli. I tak se tu ale stále nachází množství historických památek a vyhřáté písečné pláže.

Hlavní městem celé Asturie je již zmíněné Ovideo zdobené netradiční katedrálou a poseté červenými střechami. Stejně jako ve zbytku Španělska i tady se nachází velké množství kostelů, které by mohly převyprávět dějiny stovky let zpátky. Kromě toho tu ale leží i velký park a Ovideo je považováno za jedno z nejčistších měst ve Španělsku. Město je zároveň i kulturním centrem celé země, kde se návštěvníci jednoduše nenudí.

Bulevar de la Sidra – Oviedo

Za španělskou atmosférou, fiestou i kuchyní

Před návratem domů musí každý návštěvník ochutnat nějakou z místních specialit. Jistotou jsou tradiční španělská jídla, sama Asturie ale má svoje vlastní poklady. K těm patří především modré sýry jako jsou cabrales nebo valdeón. Pro něco většího se vyplatí zajít do některé z místních restaurací a hledat třeba klasickou asturskou fabadu, pokrm z červeného masa, nebo slavné pitu de calaya, což je místní druh kuřete.

Španělsko patří mezi nejoblíbenější turistické destinace v Evropě a není se čemu divit. Právě tady totiž každý nalezne tu tolik potřebnou atmosféru dovolené – španělskou fiestu i siestu, tedy oslavu i ikonický odpolední odpočinek. Zemička Asturie k tomu přidává zasněžené vysokohorské štíty, nejstarší národní park ve Španělsku a historicky jednu z nejvýznamnějších oblastí v jihozápadní Evropě. Od moře sem navíc fouká příjemné oceánské klima, které turisty ze studeného Česka nespálí na prach, ale naopak je přivítá v zemi věčného zeleného jara.

Článek vyšel ve spolupráci se španělskou centrálou cestovního ruchu Turespaña. Více informací naleznete na www.spain.info/en/

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí