Vánoce v Německu: adventem od Mikuláše po Štědrý den

Vánoce v Německu: adventem od Mikuláše po Štědrý den

Německo, náš blízký soused nejen v zeměpisném smyslu slova, má v mnoha ohledech velmi podobné vánoční tradice a zvyky, jako my. Některé se nám naopak mohou zdát trochu cizí. Podívejme se tedy pod pokličku německému adventu a zejména zážitkům a radostem, které v tomto ročním období můžeme v Německu zažít. A které si s oblibou dopřávají sami Němci.

Prosincové přírodní radovánky

Asi nikoho nepřekvapí, že Němci se přírody nevzdají ani v prosincovém chladu. Navzdory sněhu a mrazu mnoho z nich míří ven. V Bádensku-Württembersku, které se v létě chlubí slunným a teplým podnebím, je oblíbený noční panoramatický pochod po stezce Zollenburger Panoramaweg po Švábské Albě. Samozřejmě se také lze věnovat zimním sportům či třeba zkusit extrémní tobogány na vrcholku Feldbergu, nebo si pronajmout zimní kola.

Na cenově přístupné lyžování láká rodiny Bavorský les a jeho rezort v oblasti města Almberg. Zároveň dospělým lyžařům přidává další velké lákadlo: pivo, kterým je region proslulý. Zimou dokáže okouzlit i pohoří Harz v Sasku-Anhaltsku či Šlesvicko-Holštýnsko, kde můžete v Syltu na břehu moře zažít tu pravou frískou zimu. Mrazivě nádhernou. Kouzlo ledového pobřeží si lze užít i v Dolním Sasku, které omývá Waddenské moře, vybízející k nekonečným procházkám. Samozřejmě, v dobře impregnované bundě.

Z méně tradičních venkovních zážitků si jde v Hesensku, které si velmi zakládá na své historii a kultuře, užít projížďku se psím spřežením. Nebo se jen projít jeho krásnou krajinou zdobenou hrady.

Za trochou tradic

Těm, kteří si zimu raději užívají v civilizaci a se sklenkou punče v ruce nabízí Německo řadu krásných vánočních trhů, které snoubí elegantní zástavbu měst s kouzlem německých parků a promenád. Kouzlo řeky Sprévy si lze užít v Berlíně, kde bývají malebné vánoční trhy. Ne všechny jsou letos otevřené, ale město má v této době neopakovatelnou atmosféru. V zimě se v přímořské tržiště mění i promenáda kolem Vezery v Brémách, kde kolem trhů projíždějí mnoha světly osvícené lodě. Zajímavou atmosféru nabízí i Hamburg s jeho industriální zástavbou, která i přesto ladí s romantickými představami o Vánocích. Ačkoliv je kvůli covidu veřejný život omezen, mnohé trhy jsou otevřeny. Hafencity na Labi či tradičnější Reeperbahn nabídnou litry svařeného vína a ořechů i nádherně osvětlené výhledy netradičního přístavního města. Tradiční trhy s mnoha ručně vyráběnými Betlémy lze najít ve městě Kavelaerer v Severním Porýní-Vestfálsku. Letos jsou ale bohužel uzavřené. Podobně tak akce v Braniborsku, jehož obyvatelé ale mají skvělý únik do oblasti Spreewald, která nabízí klid, přírodu a samotu.

Ti, kteří by si rádi i během adventních dní rozšířili obzory a poznali tradice a stará řemesla mají celou řadu možností. Pokud někdo zatouží po křehkých skleněných výrobcích s historií, Durynsko je domovem mnoha sklářů. Krásnou keramikou s vánočními motivy se chlubí i dílny v pohoří Harz. Pro nás odvrácená strana Krušných hor zase nabízí originální řemeslné řezbářské výrobky, které jsou k dostání na stále živých trzích. Milovníci dějin, ale také malé princezny a rytíři, si mohou užít Vánoce na zámku Rheinstein, který tradičně organizuje zábavu pro děti i dospělé.

Obzory se dají bezpochyby rozšiřovat i v ohledech gastronomických. Proč si nezajet na Bismarckova sledě do cihlového města Stralsund, zapsaného v UNESCO. A snad ani není třeba mluvit o vánoční pečené kačeně s knedlíky a třeba i s červeným zelím, která má stovky podob a setkáte se s ní v restauracích i domácnostech celé země.

Zimní pobřeží u Syltu. Zdroj www.https://dam.germany.travel/
Zimní pobřeží u Syltu. Zdroj www.https://dam.germany.travel/

Mikuláš, Christkind a Weihnachtsmann: rozdávači dárků

Svatý Mikuláš, německy Nikolaus, s sebou na rozdíl od toho českého nevodí čerta, ale děsivého Pacholka Ruprechta, který mává řetězy a metlami. Spolu s Mikulášem tvoří vyváženou dvojici dobra a zla. V jednotlivých regionech se Ruprechtova podoba mění, a tak se můžeme setkat i s poločlověkem a polokozlem Krampusem. Ti pak odměňují hodné děti tím, že jejich dokonale vyčištěnou botu naplní pamlsky.

Možná vás překvapí, že domovem mikulášské tradice je Porýní. Ačkoliv svatý Mikuláš žil ve 4. století v dnešním Turecku, bylo na něj vzpomínáno od 10. století klášterních školách tohoto regionu. Právě zde chlapci během biskupských her nosili biskupskou berli. Později se přidal zvyk, že chlapec s berlí trestal zlobivé a dával dárky hodným dětem. Den biskupských her byl později označen jako svátek svatého Mikuláše.

Netradiční svátek svatého Mikuláše můžou Němci dětem dopřát třeba ve městě Losheim am See, které nabízí mikulášské výlety muzejním vlakem.

Brouka do hlavy německým dětem může zasadit roznašeč dárků na Štědrý den. Respektive jeho identita. V Německu se totiž potkáte s Christkind (čili Ježíškem) a Weihnachtsmannem. Zatímco Ježíšek roznáší dárky v jižním a západním Německu (ale také v Rakousku, Švýcarsku, Chorvatsku, jižní Brazílii a mnoha jiných zemích a oblastech), Weihnachtsmann se stará o zbytek. Tento Vánoční muž je směsicí původního Mikuláše, americké tradice Santy Clause a evropské folklorní postavy Otce Vánoc.

Za touto složitostí stojí jak jinak než historie. Ježíškovi dal vzniknout náboženský reformátor Martin Luther, kterému se nelíbila postava svatého Mikuláše, který původně dárky roznášel. Posunul tedy dávání dárků na konec prosince a přiřadil k němu Ježíška.

Na závěr cukr do života

Podobně jako my, Němci si rádi potrpí na čerstvé cukroví. Mezi ně patří například štoly, jejichž recepty se liší rodina od rodiny. Nejznámější z nich je drážďanská štola, jejíž recept vznikl v 15. století a rozšířil se po celém světě. Podobně je v zahraničí oblíbený i norimberský perník či cášské perníčky zvané printen a měkký marcipán z Lübecku.

A co na závěr? Němci dělají také bramborový salát – mnoho rodin jej ale jí s klobásami. Zejména v Durynsku nebo Sasku. Inu, proti gustu…

#GermanyXmas

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí