Vancouver – od oceánu rovnou na sjezdovku

Vancouver – od oceánu rovnou na sjezdovku

Nedaleko Vancouveru najdete hned tři lyžařská střediska – Mount Seymour, Grouse Mountain a Cypress Mountain. Ceny skipasu, kvalita sjezdovek i množství lidí se ale znatelně liší, vyberte si tedy přesně podle svých představ.

Teprve po druhé a zároveň již po druhé za sebou se budou zimní olympijské hry konat ve městě na břehu moře. Z centra Vancouveru na pobřeží Tichého oceánu je to ovšem do nejbližšího lyžařského střediska znatelně blíže než v ruském Soči. Na sever od Vancouveru – nebo abychom byli přesní, na okraji dvou měst West Vancouver a North Vancouver – se nachází hned tři lyžařská střediska. Ty se od sebe znatelně liší. Které si tedy vybrat?

Na Mount Seymour se kromě vlastního auta (ideálně tak 30 minut z centra Vancouveru) dostanete pravidelným kyvadlovým autobusem z Lonsdale Quay (severní přístav lodního spojení Vancouveru s North Vancouverem).

Ve středisku bývaly tři starší dvousedačkové lanovky, před minulou sezónou byla jedna klíčová nahrazena novou, rychlejší čtyřsedačkou. Na Seymouru naleznete i zdaleka nejméně sjezdovek oproti dalším střediskům a snazší terény vhodné i pro začátečníky. Zkušení lyžaři Seymour volí pro výborné možnosti lyžování mimo sjezdovky především v horní části hory Mystery, na jejíchž svazích se nachází většina střediska.

Nejdelší sjezdovka měří dva kilometry a má převýšení 330 metrů. Cena jednodenního skipasu pro nadcházející sezónu je 53 kanadských dolarů, za tuto cenu dostáváte až 13 hodin lyžování, jelikož stejně jako v ostatních střediscích je zde každodenní noční lyžování do 22 hodin.

Nejširší nabídku průvodců a map Kanady (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Grouse Mountain

Nejdostupnějším lyžování v okolí Vancouveru je rozhodně Grouse Mountain. Městský autobus vás doveze až přímo ke spodní stanici dvou paralelních velkých kabinových lanovek. Jedna z nich vás odveze nahoru do střediska i zpět po lyžování. Celý Grouse Mountain je v tomto velmi netypický, jelikož základna střediska je u horní stanice velké kabinové lanovky a od ní sjíždíte dolů.

Kromě ní vás ve středisku svezou dvě moderní čtyřsedačky, mezi nimi se v lesích klikatí velké množství sjezdovek různých úrovní. Zvláště z té nejdelší tří kilometrové pojmenované The Cut je nádherný výhled na celý Vancouver a naopak z celého Vancouveru lze každý večer sledovat malinké tečky sjíždějící nasvícenou plochu sjezdovky.

Další dvě lanovky poslouží začátečníkům i jako spojení v horní části střediska. Pro Grouse jsou typické široké sjezdovky, ale i davy lidí. Právě díky dostupnosti je Grouse populární jak pro místní, tak pro turisty, kteří se chtějí na pár hodin svézt. Za jednodenní permanentku si oproti Seymouru připlatíte dalších 5 dolarů.

Baví vás pohyb v zimní přírodě? Čtěte také další tipy na skvělé skialpové túry.

Cypress Mountain

Tam se v roce 2010 i odehrávaly soutěže olympijských her, byť hlavní lyžařské centrum bylo v mnohem známějším Whistleru, snowboarding (snowboardkros, paralelní obří slalom a U-rampa) a freestyle lyžování (skikros, akrobatické skoky a jizda v boulích) proběhl ale v bližším Cypressu. Z Vancouveru to pod lanovky je jistě 40 minut jízdy, z větší části serpentinami nad West Vancouverem. Bez auta vám pomůže pravidelné kyvadlové spojení, které projíždí od jihu Vancouveru skrz celé město.

Ve středisku na vás čekají čtyři čtyřsedačkové a dvě dvousedačkové lanovky. Jedna ze čtyřsedaček je ale krátká a určena především začátečníkům, obě dvousedačky jsou již velmi staré. Nejdelší sjezd má 4 kilometry a převýšení 610 metrů. Špičkové jsou freeride trasy v lese u vrcholu hory Strachan, náročná sjezdovka zvaná Top Gun nebo řada paralelních černých sjezdovek v nejodlehlejší a nejprázdnější části střediska na Black Mountain. Za celodenní lyžování dáte 62 dolarů, doporučuji přijít ráno, ale i výběr večerních osvětlených sjezdovek je široký. A pokud zrovna máte narozeniny, lyžujete zdarma.

Zkušenosti čtenářů

Ve Vancouveru bydlím 30 let a o žádné takové hoře nevím. Chodím na běžky do Cypress Bowl, ale někdo si asi plete hory s doly a pěkně to zvojtil.

Vojta

Vojta, co to zvojtil, hlásí, že Cypress Mountain opravdu není geografický název. Je to jméno lyžařského střediska, nikoli hory. To jsem ale ani nikde v článku netvrdil, i je tam uvedeno, že kopce ve středisku Cypress Mountain (tj. nad Cypress Bowl) se jmenují Strachan a Black. Ale jinak si myslím, že když si pustíme Cypress Hill, tak si budeme rozumnět 😉

Tomas

Ve Vancouveru jsem zil jenom sest let, na sjezdovky (nebo spise pod ne) jezdil bud autem, nebo i mestskym busem, zbytek pak stopem. A pro pana(nebo pani), ktery tricet let bezkuje v Cypress Bowl – je zrejme, ze delka pobytu nemusi byt primo umerna znalostem mista, jak vidno z odkazu (viz nize):
http://cypressmountain.com/

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí