Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
V Indii nenarazíte jen na krávy a čapatí, ale taky kriket – nejoblíbenější sport místních
18. 2. 2019
Petr Vondrlík
Pro Indy jsou nejsvatější tři věci – krávy, čapátí a kriket. Na ty první dvě narazíte už pár minut po překročení indických hranic, ale při své poslední cestě jsem se zaměřil na tu třetí – kriket.
Ve tři hodiny odpoledne je v úzké uličce mezi nádražímMarine Lines a pláží Chowpatty plno. Právě začíná další z nekonečné série pouličních kriketových zápasů. Přesně takových, jakých ve stejný okamžik probíhají stovky po celé Mumbaji.
Kriket je v Indii dalším z náboženství a Mumbaj je neoficiálním „nejkriketovějším“ městem na celém subkontinentu. Ve stínu reflektorů legendárního stadionu Wankhede, kde kožené míče odpalovaly hvězdy jako Sachin Tendulkar nebo Sunil Gavaskar, hrají dennodenně tisíce Mumbajanů. I během monzunu, nesnesitelných veder a při vlhkosti, že by se dalo ždímat tričko.
Historie kriketu v Indii sahá až k počátkům 18. století, kdy si britští námořníci obchodních lodí krátili čas odpalováním míčů. První kriketový klub byl založený v Kalkatě a první zápas se odehrál v Bombaji. Ta je také místem, kde vznikl první klub složený čistě z Indů, a začala se psát historie indického kriketu.
Nejširší nabídku průvodců a map Indie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz
Kriket hraje každý
Oval Maidan není parkem, kde se schováte před ruchem velkoměsta, přečtete si knížku, nebo kam vyrazíte na piknik. Jde o nejikoničtější kriketové místo celé Mumbaje. Každou neděli je tu plno. Hemžení na travnatém plácku obrostlém palmami vypadá na první pohled jako chaos. Na skoro 9 hektarech plochy, kde by za normálních okolností šly odehrát souběžně dva až tři zápasy, naráz probíhá klidně 50 až 60 utkání. Je až s podivem, jak se polaři vzájemně vyhýbají a hry se tak ladně prolínají.
Autor Petr Vondrlík procestoval také Vietnam. Pokud vás zajímá, jak ochutnat místní tradiční pivo Bia hoi a vychutnat si ho jako opravdoví Vietnamci, přečtěte si článek o této pěnivé legendě.
Stovky lidí, od malých capartů až po táty od rodin v pokročilém věku, odpalují jeden míč za druhým. Někteří bez chráničů, starou oštípanou pálkou a s brankou vyrobenou z přepravky, jiní v nažehlených dresech a s moderním vybavením v ceně mnoha tisíc rupií.
Hra probíhá tak urputně, že čas od času míč proletí kovovým plotem a jen tak tak mine projíždějící auta po frekventované Maharshi Karve Road. Hráčům potom nezbývá než prosit kolemjdoucí, aby jim míč hodili nazpět. Nikomu se nechce prolézat úzkým zábradlím nebo se plahočit k východu až v polovině maidanu.
Slavná historie přitahuje osobnosti
Vedle Oval Maidanu jsou v Mumbaji další čtyři podobné parky. Azad Maidan, Shivaji Park, Cross Maidan a Dadkar Maidan. Ale pouze Oval Maidan se může pochlubit tím, že si zde zahrál třeba princ William s vévodkyní Kate, David Cameron nebo belgická královna Matylda s králem Philippem.
Parky bývaly také jakousi přestupní stanicí do velkého kriketu. Skauti si zde vybírali potenciální talenty a mladí hráči snili o kariéře hráče o Ranji Trophy. Sám mladý Tendulkar se svým trenérem zvládl během jediného dne objet i několik parků, aby získal co nejvíc herních zkušeností. V Indii snad nic nespojuje lidi odlišných kast i víry tak jako kriket. Je to náboženství, kult i závislost.