Vybíráte boty na dovolenou, na které se můžete spolehnout? Zkuste něco nového – barefoot boty. Tento typ obuvi je ideální pro každého, kdo touží poznat celý svět a nechce se omezovat něčím jako jsou bolesti chodidel a deformace prstů. Po přečtení na bosoboty zaručeně přesedláte.
Už jste někdy v hromadné dopravě potkali někoho v obuvi, která trochu připomínala ponožky? Tak to byly barefoot boty! Ale nenechte se zmýlit, ponožkový design není to jediné, co výrobci nabízí. A jestli si lámete hlavu nad tím, jak je taková obuv vhodná do přírody a na poznávání městské džungle ve vzdálených krajích, tak pro vás máme odpověď.
Na doporučení fyzioterapeuta jsem je zkusila a je to paráda. Udělejte něco pro sebe a pro zdravá chodidla – ať můžete zvesela šlapat a nebrzdí vás nepříjemnosti jako zborcená klenba a další bolestivé deformace.
Co jsou to barefoot tenisky?
Barefoot obuv simuluje chůzi naboso. Naše chodidla (přesněji nožní klenba) jsou totiž postavená tak, aby zvládala chůzi po nezpevněném a hrbolatém povrchu. Jenže my jsme dnes zvyklí chodit po úplném opaku – po rovném a zpevněném, případně v botách, které nemají pružnou stélku a ve kterých je noha „zafixovaná“.
To by bylo v zásadě jedno, kdyby si tenhle nezdravý návyk nevybíral tvrdou daň. Zborcená klenba je pěkně nepříjemná. Vzniká kvůli nedostatku stimulů a tvrdému podložení v botě. Přestali jsme totiž zapojovat svaly chodidla a klenby. Ty začnou ochabovat a klenba se bortí – plochá noha je na světě. A věřte nebo ne, s plochou nohou se opravdu špatně cestuje.
Klasické boty ovšem způsobují i vbočený palec. Za ten zase může úzká obuv, ve které jsou prsty jako ve škrtidle. Mně začaly trápit právě problémy s klenbou, a tak jsem objevila tzv. bosoboty, tedy bosé boty.
Barefoot tenisky mají tenkou podešev. Noha je v kontaktu s terénem a klenba se neustále stimuluje. Zároveň bota chrání před kameny, střepy atd. Takže nehrozí, že byste se poranili. Také jsou bez podpatku, což podporuje vzpřímené držení těla. Příjemný bonus je dostatek místa na prsty, takže nehrozí deformace prstů.
Proč vyrazit na výlet v barefoot teniskách?
Tak jednak jsou tam benefity pro naše chodidla. Barefoot tenisky se vyplatí zařadit nejen na dovolenou, ale pro každodenní chůzi. Spíš bych doporučila začít s boso botami ještě před dovolenou, abyste si na ně pěkně zvykli. Přechod bývá pozvolný, přeci jen musíte ochablé svaly a šlachy chodidel zase posílit. Ale má to i jiné výhody. Díky tenčí podrážce máte perfektní kontakt s povrchem, po kterém jdete.
Chodidla takmohou posílat mozku signál, aby zapojil balanc a svaly, když třeba šlápnete na vrtkavý kamínek. Jenže když na ten samý kamínek šlápnete v pohorkách, buď ho vůbec nezaregistrujete, nebo si ho všimneme, až když je pozdě. To samé platí o hrbolu na chodníku, nerovnosti v dlažebních kostkách atd.
Jasně, nemusí se nic stát. Ale můžete si také zvrtnout kotník, spadnout atd. Hledat doktora na dovolené je to poslední, co byste chtěli. S bosobotami vždy vím, co se děje a rychle zareaguji. To se hodí nejen ve městě, ale také v přírodě a v terénu.
Barefoot tenisky do terénu i na výlety po městě
O barefoot teniskách koluje spousta mýtů, a tak jsem si myslela, že se do přírody nehodí. Chodila jsem v nich proto hlavně po městě v zástavbě. Pak jsem ale objevila dámské barefoot tenisky do terénu a říkala jsem si, že to zkusím.
Nejdřív po Čechách a potom i v zahraničí. Během dovolené v Papui jsem v nich navštívila národní park Lorentz a od té doby na ně nedám dopustit. Takže – klasické dámské barefoot boty do města a terénní typ na výšlapy, pro mě je to stálá součást výbavy.
Barefoot tenisky pro děti
Barefoot tenisky se vyrábí i pro děti, například pod značkou beda boty. Naši nejmenší mají, oproti nám, chodidlo ještě neochablé a nezdeformované. Jestli vám tedy záleží na jejich zdraví a správném vývoji, zvažte tuto variantu i pro jejich nožky. Na dovolenou tak můžete vyrazit v bosobotách jako jeden tým.