Yucatánský poloostrov se nachází v jihovýchodním cípu Mexika. Tato nízko položená oblast deštných lesů byla domovem vyspělé mayské kultury. Mezi nejznámější mayské lokality patří Tulum u Karibského moře.
Nedávno jsem cestoval jednou místní společností do Prahy. Autobus přijel k mé zastávce – druhá na jeho trase do Prahy- špinavý, neuklizený, nevysátý, s chlupy na sedadlech a rozmazanou špínou na oknech. Položil jsem si otázku, jak je možné, že jsme ještě po téměř dvaceti letech ten kapitalismus s fungujícími profesionálními službami nevybudovali. V Mexiku jsme se pohybovali autobusy první a druhé třídy. Na snímku vidíte terminál v Playa Carmen, odkud jsme několikrát vyjížděli k výletům po pobřeží i do vnitrozemí Yucatánského poloostrova. Uklizený terminál, čisté, klimatizované autobusy, lístek si koupíte předem u okénka, dostanete jízdenku, kde máte místo k sezení i lístek na zavazadlo, řidiči s penězi nemanipulují . Zajímavé je, že do většiny spojů nastoupí během cesty revizor a kontroluje, zda seznam pasažerů, který si řidič na každé zastávce vyzvedne, souhlasí a zda neveze někoho na černo.
Cesta do Tulumu trvá něco přes hodinu. Po obou stranách dálnice roste tropický prales (zde zvaný prostě jen „džungle“), jen občas narušovaný odbočkami do letovisek na Mayské riviéře. Ta se táhne v délce přes 150 km jižně od Cancúnu právě až po Tulum. V husté vegetaci najdeme také spoustu podzemních jezírek- cenotes, a především dvě lokality, kde byly pro turisty vytvořeny tzv. ekoparky – Xcaret a Xel-Há. Město Tulum, jehož největší rozkvět spadá mezi roky 1200 – 1550, bylo nejdůležitějším hospodářským a náboženským centrem na východním pobřeží Yucatánu.
Nejširší nabídku průvodců a map Mexika (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz
Když město Tulum poprvé spatřili roku 1518 Španělé, tak Juan Díaz, kronikář expedice Juana de Grijalvy napsal: „…město tak veliké, že ani Sevilla snad nevypadá okázaleji.“ Město mělo tehdy pravoúhlou uliční síť, dnes se nám zachovaly bohužel jen zbytky chrámů a svatyní. Archelogické naleziště s mayskými chrámy dnes tvoří upravený areál (380 x 170 metrů), který zahrnuje tzv. chrámový a obřadní okrsek.
Tulum dnes především fascinuje svojí jedinečnou polohou na útesu nad Karibským mořem. Mayský chrám se vypíná přímo nad pláží s bělostným pískem a tyrkysově modrým mořem. Celá mayská riviéra je místem jedinečné pohody, moře má celý rok stabilních 26 – 28 stupňů, vzduch ještě o něco více. Z pohody místní obyvatele vyruší „jen“ tradiční podzimní hurikány.
Pokud se nechcete koupat na pláži přímo pod tulumskými chrámy se stovkami převážně amerických turistů, není nic snazšího než udělat několik kroků navíc a najít si tu svoji pláž. Pokud někde stvořil Bůh ráj na zemi, tak by to mohlo být třeba právě tady. Posuďte sami.
Na pláži budete úplně sami. Čisté moře, teplo, pohoda, nikde nikdo. Jen jemné šplouchání moře vás může někdy vytrhnout ze snění. Přesto někdy tak úplně sami nebudete, nezaujatě vás budou pozorovat leguáni. Zprvu vám bude možná jejich přítomnost vadit, pak si na ně zvyknete, jsou prostě všude, a nakonec si je jako my určitě zamilujete. Jsou prostě nádherní.
Naprosto souhlasim. Tulum je daleko hezčí než zprofanovaná a turisty obležená Chichen Itza. Doporučuju si jeden den vyčlenit na park Xel-Há. „Zábavní parky“ nemám rád, ale tenhle mě naprosto uchvátil. Prostě dokonalost.
Články v okolí