O prezidentu Bolívie Evovi Moralesovi a jeho “činech” slýcháváte u nás ve zprávách poměrně často, tak už jistě víte i o půdní reformě, která je novelizaci reformy z roku 1953.
O prezidentu Bolívie Evovi Moralesovi a jeho “činech” slýcháváte u nás ve zprávách poměrně často, tak už jistě víte i o půdní reformě, která je novelizaci reformy z roku 1953. Podle starého výnosu byla půda toho, kdo na ní pracuje. Takže chudáci Indiáni makali jako novodobí otroci, někdy opravdu jako ve středověkých feudálních podmínkách před pozemkovou reformou Marie Terezie. Teď jsou si všichni rovni a mají svůj kus pole, někdy i s traktorem.
Další z výnosů je, že nikdo nesmí vlastnit dva domy či pozemky. Kdo bude mít, bude mu ten druhý (třetí či čtvrtý) vyvlastněn. Takže moji domácí rychle prodávají pozemek, který mají v Cochabambě (cca 400 km od La Pazu), radši pod cenou, než aby o něj násilím přišli. V horším případě by jim zbyl pozemek, ale přišli by o dům.
Evo se dostal k moci politikou stávek a blokád. Jedním z jeho volebních slibů bylo postavení výše zmíněných mimo zákon. Většina “bílých” ho volila proto, aby měla už konečně od blokád klid. No, blokády a stávky trvají dál. Dnes (29.8.) například stávkují všichni transportisté, takže po městě nejezdí žádné autobusy, minibusy ani truffi, maximálně taxíky nebo chytráci, kteří vyrazili se svým vlastním vozem, kam nalepili nápis “taxi” a vozí za nekřesťanské peníze ty chudáky, kteří se jak nemají dostat domů nebo do práce. Když se někdo rozhodne stávku porušit a přece jen vyjet, nedopadne dobře. Buď mu rozbijí celní sklo, propíchnou pneumatiky nebo si to s ním ostatní vyřídí “ručně stručně,” a to doslova. Dostane přede všemi “na holou.”
Nejširší nabídku průvodců a map Bolívie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz
Nejhorší je, když vás potká taková blokáda někde na cestě, protože nikdy nevíte, jaký důvod k blokádě si obyvatelé kdekteré vesničky vymyslí. Já jsem naštěstí nikde neuvízla, ale slyšela jsem o případě, kdy byli lidé “uvězněni” bez jídla a pití až týden. Vlastně úplně bez jídla ne, protože místní situace využívají k prodeji svých produktů, které vás nezbývá než koupit, pokud nechcete zemřít hlady.
Před měsícem se pro změnu stávkovalo na poště. To bylo tuším kvůli vedení. Uvnitř se zabarikádovali ti, kteří chtěli změnu vedení a nechtěli pracovat. Venku před poštou drželi hladovku ti, co chtěli dovnitř pracovat a protestovali ti, co chtěli něco poslat poštou.
Asamblea Constituyente (Konstituční shromáždění) hýbe Bolívií už od prosincových prezidentských voleb. V srpnu bylo ve všeobecných volbách zvoleno 200 asemblejistů, jejichž úkolem je sestavit novou bolívijskou ústavu. V čele Shromáždění stojí žena – domorodá Indiánka, místopředsedou je muž – intelektuál (tak to hlásal novinový titulek).
V těchto volbách sice zvítězila Evova strana MAS, ovšem nezískala dvě třetiny, potřebné k ovládnutí Shromáždění. Evo to chce vyřešit jednoduše – nařízením změnit pravidla tak, aby mu k ovládnutí Shromáždění stačila jednoduchá většina, což je 50% + 1 hlas, které už má. To se samozřejmě nelíbí opozici. Takže se hádají. Skoro jako u nás.
U “Evita” ještě chvíli zůstaneme. Začátkem srpna slavnostně inauguroval “11. knižní veletrh” a při té příležitosti slíbil snížit ceny knih. Hugo Chavez ani tentokrát nezklamal. Na veletrh z Venezuely dorazilo půl miliónu exemplářů knih jihoamerických autorů za směšné ceny. Veletrh to byl skutečně obrovský, ani za tři hodiny jsem všechno neprošla.
Poslední dnešní poznámka k Evovi – Fidel “moudrý děd,” (jak ho Evo nazývá) se pomalu uzdravuje, možná i díky tradiční ajmarské oběti “wajt’a” bohyni země Pačamamě, kterou mu Evo přinesl.