Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
Tři perličky z tradic a zvyků Polynésanů: tanec, květina za uchem a velkolepá svatba
1. 12. 2014
Martina Karpíšková
Co prozradí květ za uchem? Je možné se vdát na Tahiti? A proč byl zakázaný místní tanec? Barevné a exotická Francouzská Polynésie nabízí opravdu zajímavé tradice a zvyky.
1. Polynéské tance
Barevné sukně, typické pohupování boky a květinové věnce na krku – to jsou polynéské tance. V minulosti polynéské ženy svojí sexualitou Evropany pobuřovaly natolik, že tance počátkem 19. století dokonce nechali zakázat. Teprve v druhé polovině 20. století je místní mohli veřejně tančit znovu. A tančí se dodnes.
Pokud si myslíte, že jsou soudobé polynéské tance jen hraným představením pro oko turisty, mýlíte se. Polynéské tance jsou vždy autentické a co víc, ve svém průběhu vyprávějí konkrétní příběhy a legendy. Nejčastěji se rozlišuje 5 základních tanců: OTEA – válečný a ohňový tanec, HIVINAU – tanec námořníků, PAOA – tanec vsedě a APARINA – kdy tanečnice vyprávějí příběh pohybem rukou.
2. Co o vás prozradí květina za uchem
Hned po příletu na letiště možná dostanete za ucho květinovou ozdobu, tzv. tiaru. Obzvláště ženám přidá na kráse. Má však svůj specifický význam, takže pozor na to, kam si ji dáte! Pokud si ji připnete za levé ucho, sdělujete tím okolí, že jste zadaní. Květinou za pravým uchem dáváte najevo přesný opak. Pokud si před mužem dívka vplete květinu do copu a pak odchází pryč, vysílá k němu jasné znamení, aby ji následoval.
Nejširší nabídku průvodců a map Francouzské Polynésie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz
3. Tahitská svatba
Skutečnou událostí je v Polynésii svatba. Oddávajícím je přímo kmenový náčelník. Všude jsou květiny, věnce a manželé na místo konání obřadu připlují lodí. Nevěsta je převlečená za princeznu, ženich je oděn do róby polynéského válečníka. Oddávající jim omyje ruce kokosovým mlékem. Pak jim sdělí jejich nová polynéská jména. Hned nato jsou prohlášení za muže a ženu.
Svatbu v polynéském stylu můžete mít i turista. Jen je potřeba si ohlídat, aby byla platná. Dle místních zvyků musí být uzavřena na úřadě, mezi osobami, které na území Francouzské Polynésie pobývají minimálně měsíc. Pokud tomu tak není, manželský svazek je neplatný. Oblíbené jsou i symbolické svatby na Tahiti – přímo v polynéském chrámu zvaném „marae„. Jde o zážitek na celý život.