Trek divokou kolumbijskou džunglí v NP Tayrona na nejhezčí karibské pláže v zemi

Trek divokou kolumbijskou džunglí v NP Tayrona na nejhezčí karibské pláže v zemi

Bílé písečné pláže ohraničené valouny různorodých tvarů, zelená džungle s pozůstatky starých indiánských obydlí a sladké zralé kokosy válející se všude kolem. Kolumbijská Tayrona je v mých představách synonymem pro dokonalý plážový ráj. Jeho obliba mezi turisty i místními neustále roste, a právě proto je potřeba moc dobře vědět, kam zamířit, abyste odjeli s nadšením z čisté přírody a osamocených západů slunce.

Národní park Tayrona najdete na severu země nedaleko města Santa Marta. Je tvořen 150 kilometry čtverečními nádherné zelené džungle a desítkami čtverečních kilometrů uhrančivě modrých vod Karibského moře. Pamatujte ale, že od května do června a od září do listopadu zde panuje období dešťů a návštěvu si tolik neužijete. Do západní části můžete podniknout ze Santa Marty nebo Tanangy jednoduchý lodní nebo automobilový výlet, ovšem tyto pláže jsou často přeplněné a svým charakterem nejsou nikterak výjimečné. Pokud nemáte dost času, navštivte vzdálenější Playa Gairaca či Playa Cristal, které nabízejí klid, bílý písek a průzračné moře. Opravdové plážové skvosty však najdete ve východní části parku.

El Zaino – Cañaveral: klasická trasa Tayronou

Do nejkrásnější východní části Tayrony vedou dva vstupy, oba se nacházejí na stejné trase ze Santa Marty do Palomina (silnice č. 90) a v obou je nutno zaplatit vstupní poplatek. Většina turistů i místních volí přístup hlavním vstupem v El Zaino. Odtud vás čeká poměrně nezajímavá čtyřkilometrová asfaltová silnička do Cañaveral krytá před sluncem hustým porostem a prakticky bez převýšení. Můžete ji absolvovat pěšky, nebo si zaplatit dopravu malým shuttle busem.

Výhodou pěší varianty je možnost udělat si po 45 minutách chůze odbočku na pláž Castilettes, kde najdete příjemný stejnojmenný kemp a krásnou vyhlídku na pobřeží. Spolu s dalšími dvěma plážemi, které ještě po cestě minete, patří Castilettes kvůli zrádným proudům k nejnebezpečnějším v parku. Nebezpečné pláže snadno poznáte podle rudého praporku třepetajícího se na tyči.

Z Cañaveral už budete muset spoléhat na vlastní nohy. Cesta se vine někdy pár desítek metrů nad mořem a nabízí několik možností odpočinku s vyhlídkou. Jindy zase půjdete přímo po dřevěných chodnících táhnoucích se skrz pláže. Kromě několika prodavačů s domácími kokosovými nanuky narazíte na možnost ubytování a doplnění zásob až u pláže Arrecifes, která je poslední z pláží se zrádnými proudy. Za ní už následují nejpopulárnější pláže celého parku: La Piscina a Cabo San Juan de Guia.

Víte, že …

  • Pouhých 45 kilometrů od Karibiku je nejvyšší vrchol Kolumbie – Pico Cristobal Colón (5700 m n. m.), zaledněný a díky přítomnosti indiánů a narkotrafikantů prakticky nepřístupný.
  • NP Tayrona bylo dříve velmi nebezpečné území pod kontrolou kriminálních organizací, které tam stále působí. Drogový průmysl však nahrazuje turistika, a tak je tu pro turisty bezpečno, pro místní podnikatele už tolik ne.
  • Jen 100 kilometrů na východ od krásně zeleného národního parku Tayrona začíná poušť a poloostrov La Guajira – nejsevernější bod Jižní Ameriky obydlený indiány wayúu. Na západ od Tayrony pak najdete nekonečné plantáže banánovníků. Kolumbie je 3. největším vývozcem banánů na světě.

La Piscina a Cabo San Juan: tayronské plážové skvosty

Cabo San Juan je považována za jednu z nejhezčích v Kolumbii, a proto si ji hodně návštěvníků volí za svůj hlavní cíl. V prosinci a lednu zde narazíte na větší množství lidí, ale vyhnete-li se víkendu a kolumbijským státním svátkům, pláž si určitě užijete. Vyhřátý bílý písek a všudypřítomné balvany pohádkových tvarů jsou omývány drobnými vlnkami průzračně modré vody, stín poskytují palmy naklánějící se nad pláže. Na maličkém zeleném poloostrově najdete přístřešek z přírodních materiálů nabízející uklidňující vyhlídku na obzor. Za zvuků moře a džungle tu můžete přespat v hamace a ráno posnídat ve snack baru hned u vody. Na Cabo San Juan se můžete dostat také lodí ze zmíněné Tagangy. Loď vyjíždí na někdy dosti bouřlivé moře každý den ráno a vrací se brzy odpoledne. Byla by ale škoda v parku nepřespat a nepodniknout žádnou procházku džunglí.

Pláž La Piscina není tolik malebná, ale je prostornější a prázdnější. Vypadá jako krásný přírodní bazén ohraničený z obou stran od otevřeného moře velkými balvany. Nenajdete tu žádné ubytování či restauraci, působí proto velmi divoce a autenticky. Přístup do vody je snadný a rychlý, nehrozí žádné nepředvídatelné proudy, a také proto je vhodná i pro šnorchlování. Od Cabo San Juan je vzdálená asi 30 minut chůze směrem na východ.

V kopcích Sierra Nevada de Santa Marta najdete kávovou farmu La Candelarias výhledem na koloniální město Santa Marta. Přestože je kolumbijská káva vyhlášená, majitel farmy Eugenio tvrdíKolumbijci kvalitní kávu moc nepijí a jejich oblíbené tinto vlastně nemá s dobrou kávou mnoho společného.

Na Cabo San Juan zážitkovým trekem z Calabazo

Ke dvěma zmíněným plážím se můžete dostat také druhým, méně frekventovaným vstupem ve vesničce Calabazo. Po pár set metrech od malé vstupní budovy se dostanete na příjemnou cestičku v džungli, na níž budete s velkou pravděpodobností sami nebo jen s několika málo dalšími podobně naladěnými cestovateli. Cesta z tohoto místa k pláži Cabo San Juan je poněkud náročnější a zahrnuje výstup až do výšky 450 m n. m., což v dusném prostředí džungle může trochu potrápit. Má lehce přes osm kilometrů a kvůli náročnému terénu zabere přes tři hodiny chůze. Odměnou vám ale bude minimum lidí a dobrodružné putování, v němž nechybí pasáže plné lezení přes kameny za pomoci lan či podlézání kořenů a balvanů.

Playa Brava: pláž na konci světa

Zdaleka nejopuštěnější je hluboko ukrytá Playa Brava, jejíž návštěva se nabízí v případě, že se rozhodnete v parku strávit minimálně tři noci a absolvovat vícedenní přechod El Zain – Cabo San Juan – Pueblito – Playa Brava – Calabazo.

Poměrně složitá dostupnost pláže obklopené ze všech stran džunglí činí z Playa Brava zapomenutý kousek Tayrony. Písek se pár metrů od moře mění v příjemný trávník plný kokosových palem poskytujících potřebný stín. Mezi palmami pak stojí několik bambusových domečků jako vystřižených z knihy o Robinsonovi. Bungalovy najdete na internetu pod názvem Playa Brava Teyumakke a je možné si je zamluvit předem. Kromě toulání na pláži si můžete objednat večeři u majitelů bungalovů nebo se jimi nechat nasměrovat na asi hodinovou procházku džunglí k bezejmennému vodopádu s perfektním koupáním. Typickým jídlem u pobřeží Karibiku je smažená ryba, k ní si objednejte všudypřítomnou kokosovou rýži.

Tipy, co ještě v Kolumbii vidět:

  • Ciudad Perdida (Ztracené město) – jedno z největších předkolumbovských měst nalezených v Jižní Americe. Dostanete se sem jen s organizovaným zájezdem a celá výprava zabere 4–5 dní.
  • Cartagena – pohádkově romantické město z roku 1533, kde se můžete toulat dlážděnými uličkami, odpočívat ve stínu buganvílií a ochutnávat kolumbijské dobroty.
  • Sierra Nevada de Santa Marta – asi hodinu chůze od vesničky Minca naleznete nádhernou kávovou farmu La Candelaria. Samotná vesnička za moc nestojí, ale tato odlehlá farma má neskutečnou atmosféru a nabízí i ubytování.
  • Bogota – hlavní město vám vyrazí dech. Nesmíte si nechat ujít Museo del Oro (Muzeum zlata) a naprosto úchvatný výhled na město z Cerro de Monserrate (3200 m n. m.).
  • Salento – idylické horské městečko. Poblíž najdete Valle del Cocora s unikátním druhem palem dorůstajících až 60 metrů.
  • Barranquilla – svérázné město, kde nepotkáte žádné turisty, ale živé místní obyvatele a domácí fotbalový stadion kolumbijského týmu, kde místní fanoušci dokáží vyrobit doslova elektrizující atmosféru. Skvělé muzeum Karibiku.
  • Amazonie – opravdoví dobrodruzi míří až na hranice s Brazílií a Ekvádorem. Jedním z možných výchozích bodů je Leticie.
Autor: Jan Brotánek

Pueblito: vesnička skrytá v džungli

Národní park Tayrona je hodně kopcovitý, přičemž některé hřebeny se zvedají až do výšky 900 metrů nad mořem. V teplém a dusném počasí mohou být stovky nastoupaných metrů opravdu náročné. Pokud budete chtít absolvovat vícedenní túru i s návštěvou Playa Brava, pohybu v džungli se určitě nevyhnete.

Na půli cesty mezi Playa Brava a Cabo San Juan leží v nejvyšších partiích parku zachovalé ruiny vesničky Pueblito. Zbytky kamenných základů, kruhové obrysy domů a ochozené schody pochází z předkolumbovského období. Původními obyvateli této oblasti byli lidé domorodého kmene Tayronů, jež dali jméno celému území. Právě jejich potomky dnes v několika málo obnovených kamenných domech můžete potkat. Oblečeni bývají v tradiční bílé tunice a za pasem často nosí malou mačetu. Žije jich tu už jen pár a zejména kvůli turistům, kteří jim zaručují určitý příjem. To však neznamená, že by místo působilo komerčně, naopak je nečekaně autentické. Ačkoli se zdá vesnice daleko od civilizace, místní obyvatelé, přivyklí pohybu v džungli, dokáží být za hodinku v Calabazu, kam také často míří za prací i doplněním zásob.

Zvláštní atmosférou protkané Pueblito leží jen něco málo přes hodinu náročné chůze od oblíbené pláže Cabo San Juan, návštěvníků je zde ale pomálu. Ve stínu stromů v duchu děkuji za lenost většiny turistů a pozoruji domy vyrobené z materiálů, které stavitelům dala džungle. Samo putování ke ztracené vesničce je jedním z nejhezčích úseků celé trasy, zahrnuje náročné úseky po skalkách, obcházení obrovských stromů, jimž ani nedohlédnete do koruny, a občas trasa nabízí také výhled na vzdálenou hladinu moře.

Nejdivočejší část džungle objevíte až blíže k Playa Brava. Houpající se větve nad hlavou upozorňují na rychlé pohyby opic, pozorným putujícím se můžou ukázat kolibříci a trochu méně chtěné je jistě řvaní ocelota, pumy či jaguára, kteří park také obývají.

Ubytování čekejte střídmější

I přes svou oblíbenost se Tayrona stále brání obrovským luxusním ubytovacím zařízením a nabízí spíše robinsonovský styl nocování. Na většině míst je možné přespat ve stanu nebo v četných hamakách zavěšených pod velkými přístřešky. Na několika místech se můžete ubytovat i v prostých, ale stylových chatkách (Playa Brava, Arrecife či Cañaveral).

Preferujete-li spíše pohodlnější ubytování, nabízí se několik možností u vstupů do parku. Výjimečnou atmosféru mají dvě lokality v El Zaino, a to Villa Yira Eco-hotel  a Quetzal Dorado Eco-lodge. Společným jmenovatelem obou míst je citlivé zpracování korespondující s okolní džunglí, jejímž zvukům můžete v noci naslouchat. Ale nenechte se zmást – noc ve stanu či hamace sice postrádá komfort, ale je to přeci jen větší zážitek.

Takže si sbalte silný repelent, kvalitní opalovací krém, pevné boty pro pohyb v terénu a vydejte se na své vlastní dobrodružství, při němž si budete chvílemi připadat jako Mauglí, jindy jako Robinson.


Tento článek vyšel v časopise TRAVEL LIFE, který dává nejlepší inspiraci pro opravdové a náročné cestovatele. 12 exotických i evropských destinací v každém čísle, praktické a velmi konkrétní tipy co vidět a zažít, autentické fotky známých cestovatelů, reportérů a fotografů, v každém vydání 2 velké rozhovory s cestovatelskými osobnostmi. Kup si předplatné (289,- za rok) a získej k němu i opakovaně využitelný slevový kupón na outdoorové vybavení včetně 500 korun na boty od firmy S-run nebo předplatné časopisů Svět outdooru, Svět běhu, a Pádler.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí