Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
Toulky po slavných zámcích, rozlehlých zahradách i malebných parcích německé Postupimi
17. 6. 2020
Aneta Michalcová
Postupim (Potsdam), vyhledávaný turistický cíl ležící na řece Havole, je hlavním městem spolkové země Braniborsko. Co do historického významu patří Postupim mezi jedno z nejvýznamnějších měst celé Evropy.
V roce 1945 se na místním zámku Cecilienhof totiž konala Postupimská konference, kde se nejvyšší představitelé vítězných mocností druhé světové války, tedy tzv. „Velká trojka“ – Josef Stalin za Sovětský Svaz, Harry Truman za USA a Winston Churchil za Velkou Británii, měli domluvitna poválečném uspořádání nejen Německa, ale i celé Evropy.
„Pruský Versailles“, to je rokokový zámek Sanssouci
Postupim leží v těsné blízkosti Berlína, jen zhruba 30 kilometrůod centra (z Berlínského hlavního nádraží je dokonce možné využít přímé vlakové spojení (RE nebo linka S7), cesta trvá něco málo přes půl hodiny),a tak se přímo nabízí kombinace berlínských památek a atmosféry rušné, pulsující metropole s poněkud klidnější a mnohem komornější Postupimí. Zdejší turistická infrastruktura je výborná,po městě se dá dobře pohybovat s využitím husté sítě tramvajové dopravy,ale většina zásadních bodů od sebe leží v docházkové vzdálenosti,což oceníte zejména, pokudcizí krajiny rádi objevujete po svých.
Největší slávu si Postupim získala jako bývalé rezidenční sídlo pruských panovníků, kteří se zasloužili o to, že je z ní dnes barokní a klasicistický skvost světového formátu. Samotné město i jeho okolí se může pochlubit mnoha romantickými zámky, honosnými zahradami i rozlehlými parky. Však se také postupimské kulturní bohatství v roce 1990 zapsalo na Seznam UNESCO.
Vůbec největším postupimským lákadlem a nejatraktivnější místní památkou je překrásný rokokový zámek Sanssouci s viničními terasami a Velkou fontánou, kterému se často přezdívá pruský Versailles. Zámek vybudoval architekt Georg Wenzeslaus von Knobelsdorff již v letech 1745–1747 jako letní sídlo Fridricha II. Velikého. Dnešního návštěvníka uchvátí především rozlehlé zahrady, kterým na 300 hektarech dominují vzrostlé stromy a v jejichž stínu se kromě samotného zámku ukrývají také další unikátní stavby, jako je impozantní Nový palác (Neues Palais), čínský čajový pavilón, Oranžerie (Orangerieschloss), historický větrný mlýn nebo třeba zámek Charlottenhof.
Proměny města napříč stoletími dokládá Starý trh, historické centrum Postupimi
Abychom ale zbytečně nepředbíhali, prohlídku města nejlépe začnete na Starém trhu, který tvoří historické centrum města a je ohraničen několika prestižními historickými budovami. Vaší pozornosti zde jistě neunikne vysoký mramorový obelisk a evangelický Kostel sv. Mikuláše (St. Nikolaikirche). Práce na klasicistním kostele, který se tyčí až 77 metrů od země, vysoko nad střechami města, započaly již v letech 1830–1837. Ke konci druhé světové války byl kostel během náletu silně poničen a po mnoha letech přestavby v roce 1981 znovu vysvěcen a zpřístupněn veřejnosti. Dnes si tu můžete užívat dokonalý výhled na město ze 42 metrů vysoké platformy.
V impozantní budově Staré radnice, kterou zdobí zlatá socha mýtického Atláse a která byla postavena podle plánů Paula Kieschka v letech 1902–1907, dnes vedle rady města sídlí také městské muzeum zaměřené na události a širokou škálu předmětů souvisejících s kulturou a historií města. Právě zde se můžete nejlépe přesvědčit, jak se město v průběhu staletí měnilo. Postupimské Muzeum umění (Barberini Palace) v citlivě zrekonstruované budově zase nabídne výstavy sahající od starých mistrů až po současné umění se zvláštním zaměřením na impresionismus.
Po dobu více než 200 let centru Postupimi dominovala budovaMěstskéhopaláce (Stadtschloss), v roce 1945 po bombovém náletu však zámek vyhořel a jeho ruiny byly srovnány se zemí. Obnovy se postupimský palác, který dnes slouží braniborskému parlamentu, dočkal až v roce 2014. Jen pouhými pár kroky dojdete do nejstaršího parku v Postupimi Lustgarten, který byl vybudován jako součást Městského paláce a přilehlých stájí.
Jedno z nejlépe dochovaných barokních náměstí v celé Evropě, Nový trh ze 17. a 18. století,najdete nedaleko náměstíLuisenplatz. Tady můžete obdivovat také „malou“ Braniborskou bránu(Brandenburger Tor),monumentální vítězný oblouk vybudovaný roku 1770 na příkaz německého císaře Fridricha II.dnes slouží jako vstup do jižzmíněného parkuSanssouci. Mimochodem – podél přilehlé rušné Brandenburger Strassezvou k nákupům regionální obchůdky a malebné butiky, možná právě tady vyberete ten pravý suvenýr pro své blízké. Vedle brány Braniborské starou část Postupimi výrazně utvářejí ještě další dvě překrásné městské brány – Lovecká brána a Nauenská brána.
Evropská metropole, která je otevřena všem lidem a kulturám
Právě poblíž Nauenské brány leží Holandská čtvrť, velmi zajímavá, avšak turisticky nepříliš známá oblast. Zavítáte-li sem, rázem se ocitnete jakoby v jiné zemi – unikátní čtvrť, postavenou Janem Boumanem v letech 1733–1740, tvoří na 169 cihlových domů v typicky holandském stylu, tedy bez omítky a s bílými spárami. Na rozdíl od berlínské čtvrti zvané Český Rixdorf, do které přicházeli imigranti v době rekatolizace a která leží jen několik desítek kilometrů odsud, si Holandská čtvrť dodnes zachovala svou autenticitu a žije si svým vlastním životem. S otevřenou náručí Vás tu přivítají udržované kavárničky i výstřední, ale nápadité hospůdky.
Novou domovinu Postupim ale nenabídla jen Holanďanům, na severu města byla v letech 1826/27 králem Friedrichem Wilhelmem III. pro ruské vojákya na památku cara Alexandra I. založena kolonie Alexandrowka s pravoslavným kostelem a dřevěnými stavbami.
Česká kolonie Nowawes, stávající na dnešním Weberplatzu z malých tkalcovských domů, kostela a pomníku Komenského, byla zase po roce 1750 vytvořena Fridrichem II. Velikým pro české protestantské emigranty, zejména tkalce a přadleny, kteří byli kvůli své víře pronásledováni.
Slavné romantické zámky, rozlehlé zahrady i malebné parky
Místem, které je již trochu vzdálenější od centra města, ale které na své návštěvě v Postupimi nemůžete minout, je slavný zámek Cecilienhof, kde se na konci druhé světové války konala Postupimská konference.Zámek, nebo chcete-li hrad, je postaven v anglickém venkovském stylu, sestává z cihel a dřeva a krásně tak koresponduje s přírodním prostředím okolního parku „Nová zahrada“. Ve slunečních paprscích se tu lesknou hladiny jezer Heiliger See a Jungfernsee. Zámek byl vybudovaný v letech 1914–1917 pro korunního prince Viléma Hohenzollern a jeho manželku Cecílii. Dnes zde najdete muzeum a hotel.
Pokud ještě nemáte hradů a zámků plné zuby, na nedaleké vyvýšenině Pfingstberg najdete hrad Belvedere, který za celou dobu své existence od roku 1847 prodělal nespočet rekonstrukcí, až byl v roce 1988 díky dotacím konečně zcela obnoven a dnes je zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Zdejší vyhlídkové terasy nabízejí ojedinělý výhled na krásně udržovaný a hustě osázený přírodní park.
Na protějším břehu řeky Havoly pak leží letní sídlo císaře Fridricha Ludvíka a jeho manželky Augustiny – hrad Babelsberg z let 1835–1849, který je obklopen stejnojmenným přírodním parkem.
Až vás začnou historické památky tak trochu nudit…
Možná vám začnou prohlídky historických památek připadat zdlouhavé, a tak oceníte několik dalších es, kterými Postupim disponuje.
Více než staletou tradici má v Postupimi filmová produkce, filmový park Babelsberg nabízí ukázku autentických filmových kulis i impozantní kaskadérské show. Pokud jste fandy filmu, určitě vyzkoušejte také Filmové muzeum Postupimna Starém trhu.
Interaktivní vědecké muzeum Extavium, kde si hravou formou můžete různá odvětví vědy vyzkoušet v praxi, ocení především malý zvědavci, stejně tak ale i jejich rodiče. Na své si pak celá rodina přijde také v tropickém skleníku Biosphäre Potsdam, kde se teploty pohybují mezi 23 a 28 °C, a tak se tu daří bujné exotické vegetaci, nebo v korunách stromů lanového centra Abenteuerpark Potsdam, kde na vás čeká celkem 12 tras s různých obtížností a s výškou od jednoho do 12 metrů.
Sice ne tak dlouhou, ale stále velmi zajímavou historii má i most přes řeku Havolu – Glienicker Brücke. Pohled na něho si nejlépe vychutnáte při západu slunce na palubě některé z výletních lodí. Ještě před 30 lety tudy procházela hranice mezi východním Německem a Západním Berlínem. Někdy bývá označován jako „Most špionů“, protože během studené války jej Sovětský svaz a Spojené státy několikrát použily k vzájemné výměně dopadených špionů, o čemž pojednává i film „Bridge of Spies“ s Tomem Hanksem.
Aneta Michalcová je absolventkou české filologie a obecné lingvistiky na Univerzitě Palackého v Olomouci. V současné době pracuje pro redakci vodáckého časopisu Pádler, cestovatelského magazínu Travel Life a pro cestovatelský portál HedvabnaStezka.cz, kde se jí dokonale daří skloubit vášeň pro psaní, pobyt v přírodě kombinovaný s pohybem a cestování. Mezi její oblíbené sporty patří turistika a běh, jízda na kajaku, horolezectví. Energii do všedních dnů nejraději čerpá pobytem v horách a nejhezčí sny se jí zdají pod širákem. Na cestování ji nejvíce láká poznávání cizích kultur a také rozmanitost fauny a flóry.
Organizace GermanyTravel podporuje Německo jakožto atraktivní a rozmanitou destinaci a prosazuje jej jako turistický cíl již více než 60 let. Mezi její aktivity patří například vývoj nových marketingových strategií založených na konkrétních tématech, akcích a zajímavostech, usiluje o zvýšení objemu turistické dopravy nebo příjmu cizích měn.