Chvilky na cestách nám vždy zpříjemňují malé či větší nádoby s kouřícími se horkými nápoji. Presso na cestách za hranice Evropy obvykle měníme za mnohem zajímavější a pozoruhodnější tekutiny. Tady je pět z nich.
1. Indická Masala
Většina Indů na tom není finančně nejlépe, potýkají se s chudobou a bojují o každou rupii. Existuje však něco, co si nikdy neodpustí. Je to pravý indický čaj Masala. Popíjejí ho všude na ulicích z kalíšků z nevypálené keramiky, které pak odhazují na cesty. Čekáte-li ale obyčejný černý čaj, jste na omylu. Masala je mnohem více podobná kakau. Hlavní ingrediencí je jako u všech indických jídel koření. Neměli byste zapomenout na kardamom, zázvor, hřebíček nebo skořici. Někdy je dostanete v obchodech přímo jako Masala mix nebo směs na indický Chai. Pak už stačí všechno přidat do hrnce s vodou a mlékem (1:1), cukrem a černým indickým čajem. Bublající horký nápoj vám provoní celý byt.
2. Turecký čaj
Jedni z největších pijáků čaje jsou Turci, a tak není divu, že na každém bazaru se obvykle uživí hned několik čajoven. Vysílačkou jsou propojené se okolními obchůdky a na zavolání vyráží s tácy plnými skleniček do křivolakých uliček. Turecký čaj se servíruje v malinkých skleničkách baňkovitého tvaru. Jedná se o silný černý čaj a ke každé skleničce dostanete minimálně tři kostky cukru, abyste si nápoj řádně přesladili.
V Turecku samozřejmě „frčí“ i v česku oblíbený turek – silná káva s lógrem, ale všeobecně se těší mnohem menší oblibě než černý čaj s cukrem.
3. Marocká máta
Na severu Afriky se stal oblíbeným nápojem mátový čaj vařený z čerstvých lístků. Místní jej také obvykle vychutnávají s cukrem, a to v každou denní dobu a téměř všude. Obvykle se připravuje v kovových konvicích a servíruje do malinkých skleniček.
Jižní Amerika zase nabízí jedinečný nápoj jménem maté, který se připravuje z lístku stromu cesmíny paraguayské. Maté je skvělé především pro své povzbuzující účinky. Málokdo ale ví, že obsahuje taky značné množství vitamínů a antioxidantů. Popíjet byste ho měli brčkem vybaveným spodním sítkem z vydlabané tykve, která nese název kalabasa. Pokud zrovna nemáte cestu do Argentiny nebo jiné jihoamerické země, zavítejte jej ochutnat do čajovny nebo si ho uvařte sami doma. Je to snadné.
5. Vietnamská káva
V celé jihovýchodní Asii se můžete setkat s jednou z nejlepších káv na světě. Místní ji navíc podávají v nápadité kombinaci se sladkým kondenzovaným mlékem nalitým na dno sklenic. Do mléka se pak překape káva z hliníkových sítek. Pak už stačí jen zamíchat a usrkávat z nápoje výrazně hustšího než je klasické presso. A protože je nápoj až příliš sladký, dostanete k němu vždy skleničku vody nebo slabého zeleného čaje. Chcete-li ochutnat tu nejlepší kávu, doporučuji návštěvu Bolavenské náhorní plošiny v Laosu nebo vietnamského městečka Dalat. Obě tato místa jsou proslavené svou kávou nejen po jihovýchodní Asii, ale po celém světě.
Já mám návštěvu Pakistánu a sev. Indie spojenou s vynikajícím čajem kahwa. http://en.wikipedia.org/wiki/Kahwa
Krom Masaly (bohužel) jsme okusili vše. Vietnamská káva nám opravdu chutná. Je zkrátka jiná. Já hodím „do placu“ léčivý mok.
V Egyptě na Nilu, když někoho chytla Faraonova pomsta, tak nám hoši na palubě přinesli horkou vodu s medem a citrónem. To byl balzám nejen na duši, ale hlavně na žaludek a střeva. Za 2 dny byl dotyčný fit.
Zajímavé tipy. Zejména na čaj kahwa budu pamatovat a snad se mi ho někdy podaří ochutnat:)
Koukat po ránu na ta videa a číst si o těch dobrotách, to jsou muka! 🙂 díky za pěkný a inspirativní článek!
Nejlepší nápoj je ten v pravou chvíli. Nezapomenu na Hot Lemon na treku pod Everest. Silný sladký horký se spoustou citronové šťávy.
Mě mile překvapil při cestování po Číně nápoj připravený z jasmínového čaje, mléka a medu. Vychlazený chutná báječně 🙂
No schválně si zajeďte na Bolavenskou plošinu v Laosu a nebudete věřit vlastním očím, co se tam považuje za kávu 🙂
V Laosu jsme pili opravdu kávu s kondenzovaným mlékem.Byla zatím nejlepší, jakou jsme pili.Esspreso z Itálie nebo kapucchino nechutná až tak skvěle a že je výborné. Čaj v Indii byl také skvělý ……nejlepší je ale, že cestujeme nejen za kávou ……ta poznání přejeme všem, i když je to finančně náročné. Přeji všem krásný večer 🙂
Mně chutnal černý čaj na Srí Lance a také káva v Laosu, ale ta se nedá pít dlouhodobě, protože by člověk pak s tou energií odletěl asi až na Mars. Citróny miluju, takže mě velmi zaujal nápoj, který Renata popisuje, ze pili na Nilu.
PIVO typu Pils. Díky plzeňskému vynálezu ho nyní mají všude na světě (-:
ano ,sem blbej, nepřečetl jsem si pozorně nadpis…
na Taiwanu pijeme caj s mlekem a s perlickami.mnam.
1)
Pokud jde o kávu v Turecku není pravda, že „V Turecku samozřejmě „frčí“ i v česku oblíbený turek – silná káva s lógrem, ale všeobecně se těší mnohem menší oblibě než černý čaj s cukrem.“ Káva v Turecku nemá vůbec nic společného s „turkem“ v Česku. V Turecku se připravuje káva arabského typu – voda spolu s kávou, případně i cukrem, se vaří v „džezvě“, nechává se několikrát dojít k bodu varu a pak se slije do hrnku. Jmenuje se turk kahvesi a podle sladkosti se označuje buď sade (bez cukru), orta (polosladká) nebo sekerli (hodně sladká).
2) Když už je řeč o nejoblíbenějším nápoji, škoda, že nezmiňujete zelený čaj, který nejen v Číně pijí miliardy lidí několikrát denně.
Skoro celý květen jsem byl na cestách po Turecku, vyhýbaje se co nejvíce turistickým letoviskům atd. Po celé zemi jsem neviděl Turka, který by popíjel „turka“, toto vyžadují jen západní turisté. Takže v článku uvedené není zcela přesné, káva (kafe) zde prostě nefrčí a nevoní.
Pije se opravdu silný, černý čaj ze skleniček (cena od 0,5 do 1 TL, 1 TL = asi 12 Kč)o dvou velikostech, častěji z menších. Rozhodně se nepřeslazuje!!! Přidávají max. dvě malé kostičky ke skleničce, nebo předloží misku s cukrem na stůl. Každý si sladí dle svého. Prošli a propili jsme za náš pobyt asi tak 30 čajoven, žádnou vysílačku jsme neviděli a tác také ne. Čaje se roznáší na podnosu s háčkem, který se drží v ruce.
Jestli jste neviděli vysílačku, tak jste málo koukali 🙂 Je to tradiční zvyk na všech tržištích: zavoláš a už se nese čaj. Ano je to na tácku, ale s háčkem – uznávám 🙂
Co se kávy týká, tak ji Turci pijí, přesně tak, jak je popsáno o příspěvek od Karla výše. Připravuje se v džezvě a často vám ji naservírují se zbytkem lógru, proto jsem použila ono české „turek“ (všimněte si uvozovek). Turci si o něj řeknou méně často než o čaj, ale připraví ji téměř v každé čajovně…
jo, takovej jeden „kyblík“ tongby a máte ji jako z praku.
http://en.wikipedia.org/wiki/Tongba
Opravdu si myslíte, že Maročani pijí čaj připravený z čerstvé máty? To je fakt superklišé a ve své podstatě polopravda. Zkuste si připravit čaj z čerstvé máty a ochutnejte ho, do Berber Whisky má sakra daleko…
indický čááááj a vietnamský kafe slazený „pikaem“ bylo vynikající
Ty vsechny napoje jsou dobre, a mate miluju ale nejlepsi horky napoj na svete je horka domaci valasska slivovice s medem a citronem. Musi ale byt domaci a aspon 52 procent.
Já nejraději piji čaj, ale čaj a ne sáčkový pseudočaj. Proto kupuji jenom sypané čaje, fakt je to jiný level, zkuste to. Pro začátek bych doporučil třeba zelenou Senchu – http://www.oxalis.cz/sencha-satsuma-70g/d-71761/, která je jedním z mých nejoblíbenějších čajů.
Články v okolí
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
SOUTĚŽ: Co je nového v JOTA, aneb cestování s knihou. UKONČENO
Časopis Travel Life píší cestovatelé pro cestovatele, tak CESTUJ!
Nové články
Neznámá Mauritánie
Vánoční trhy od Brém až po Berlín.. a mnohem dál
Playa del Carmen
Vybavení na cesty
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru