TOP 7+1 zážitků, které nesmíte minout na australské Great Ocean Road

TOP 7+1 zážitků, které nesmíte minout na australské Great Ocean Road

Austrálie je úžasná země. Tedy obrovský, rozmanitý kontinent. Všude kolem nás pobíhají a poletují podivná zvířata, která normálně známe jen ze zoo, a pestrost přírodních krás nás nepřestává udivovat. Mimořádnou koncentraci různorodých zážitků nabízí Great Ocean Road, silnice vedoucí podél jižního pobřeží mezi městy Melbourne a Adelaide. Které zážitky si rozhodně nenechat ujít?

Mimořádnou koncentraci různorodých zážitků nabízí Great Ocean Road, silnice vedoucí podél jižního pobřeží mezi městy Melbourne a Adelaide. Byla postavena k uctění památky obětí první světové války, měří 243 km a nachází se kolem ní tolik nejrůznějších zajímavostí, že bychom tu s chutí strávili týden, ale spíš radši dva.

Vysoko položené vyhlídky na oceán, impresivní skalní útvary, mosty a oblouky, písečné pláže, půvabné rybářské osady, majáky, voňavý deštný prales, vodopády a čistá jezírka ke koupání, nezapomenutelné západy slunce, pěší stezky podél moře, muzea, lodní vraky, nejlepší vlny pro surfaře, kolonie tuleňů, velryby a delfíni, když máte štěstí. To všechno se odehrává poblíž Great Ocean Road. A které zážitky si rozhodně nenechat ujít?

1. Dvanáct apoštolů

Nejznámější skalní útvary na jihu Austrálie nesou název podle jejich počtu, ačkoli kvůli erozi jich nyní můžete v moři spatřit už jen osm. Nejpůsobivější výhledy tu můžete zažít při západu slunce, a pokud máte štědrý rozpočet, můžete se nad krajinou proletět ve vrtulníku.

Krásných míst podél moře tu ale snadno objevíte mnohem víc. Grotto, Loch Ard George, Bay of Islands nebo třeba Gibson Steps, schody, zaříznuté v kolmé skalní stěně, které vás zavedou až na písečnou pláž.

2. Po stopách UFO a ztroskotaných lodí

Máte-li rádi svět neobjasněných záhad, vydejte se na Cape Otway, který patří mezi nejdůležitější mysy v Austrálii. V historii k němu vedla přímá námořní trasa z Evropy i z Ameriky a pro tisíce emigrantů tak býval prvním kouskem země, který viděli po několika měsících na moři, pokud tedy jejich loď přirazila v pořádku ke břehu. V úžině mezi Cape Otway a King Island lodě často ztroskotávaly, a tak tu v roce 1848 postavili maják. Ten je v dnešní době přístupný veřejnosti jako vyhlídková věž. Ochoz na vrcholu nabízí krásný výhled na pobřeží a strážce majáku rád vypráví námořnické historky. Jižnímu pobřeží mezi městy Geelong a Nelson se přezdívá také „Pobřeží vraků“. Pod mořskou hladinou prý skončilo na 700 lodí.

Až budete procházet kolem majáku, dejte si pozor na UFO. Na mysu Otway stojí cedule vyprávějící o osudu pilota, jehož letadlo bylo uneseno v roce 1978. Pilot Frederick Valentich přelétal nad majákem v malé Cessně směrem na moře 21. října v sedm hodin večer. Pak se nečekaně přerušilo radiové spojení. Jeho poslední slova byla: „… znovu se nade mnou vznáší podivný stroj a letadlo to není…“ Pak on i letadlo zmizeli beze stopy a nikdo je nikdy nenašel.

Nejširší nabídku průvodců a map Austrálie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

3. Voňavý prales

Pokud chcete vidět prastaré stromy s podivnými dutinami a kapradiny jako v druhohorách, slyšet cvrlikání ptáků, zurčení vodopádů a kochat se pohledem na tisíc odstínů sytě zelené, vyrazte do národního parku Great Otway. Můžete si vybrat z mnoha procházek, túr či výletů, od půlhodinové Maits Rest až po dvanáctidenní Great South West Walk. A pokud si přivstanete, můžete prý u jezera Elizabeth za rozbřesku spatřit dokonce i ptakopyska.

4. Blízké setkání se zvířaty

Chcete vidět na vlastní oči klokany, ježury a emu? Vydejte se do starého kráteru sopky Tower Hill. Evropští osadníci ho odlesnili a používali jako pastvinu pro ovce a dobytek, ale počátkem 60. let byl vyhlášený přírodní památkou, znovu zalesněn a dnes se jedná o ráj pro zvířata. V kráteru se nacházejí dvě velká jezera, kolem kterých vedou naučné stezky a stojí pozorovatelny divokých ptáků. Vydat se můžete také na vrchol kráteru s výhledem na jezera, mokřady, lesy a dál až k oceánu. Zvířata v rezervaci jsou zvyklá na přítomnost lidí a my se přesvědčíme, že Petra prostě zbožňují. Ježura mu přileze až k čočce teleobjektivu a emu i se třemi mláďaty by mu klidně zobal z ruky, jen kdyby jim něco dal. I tady ale platí – dovolte divokým zvířatům zůstat divoká a nekrmte je. Krmení mláďat emu jen způsobí, že z nich vyrostou agresivní, nesamostatní jedinci.

5. Velká procházka

Pokud máte dost času a chuti, můžete se vydat na Great Ocean Walk a nejkrásnější část cesty si projít pěšky. Tento 100 km dlouhý značený trek začíná v Apollo Bay a končí u Dvanácti apoštolů. Povede vás podél pobřeží, ale zabrousíte i do vnitrozemí a cestou zažijete mnohem víc než jen během popojíždění autem. Čtyři dny nabité dobrodružstvím nebo šest dní v příjemném tempu. Více informací najdete na www.greatoceanwalk.com.au.

6. Západ slunce u majáku

Stačí být jen ve správnou chvíli na správném místě a můžete zažít takový západ slunce, na jaký nezapomenete do konce života. Vlny tříštící se o skaliska a velká žlutá koule padající do oceánu. My si pro chvíli romantiky vybereme maják na Griffittově ostrově, kam vede od parkoviště krátká, jednoduchá procházka. Hopsáme po kamenech a v trávě a na písečně pláži si zujeme boty a mácháme si nohy v moři. Když celá obloha zčervená a slunce se sklání k obzoru, všimneme si na útesech nad oceánem něčeho podivného. Sedí tam klokan a hledí do moře. A pak že jsou to hloupá zvířata…

7. Pozorování velryb, tuleňů a tučňáků

Za velrybami můžete vyrazit zejména v období od června do října, kdy bývají běžně pozorované v okolí Logans Beach ve Warrnamboolu nebo na Cape BridgewaterPortlandu. Tam žije také velká kolonie tuleňů čítající asi 650 jedinců. Za nimi se můžete vydat pěšky, anebo na lodi, pokud se k nim chcete dostat blíž. Další kolonie tuleňů žije na skaliscích v Marengo, sem si s sebou ale přibalte radši dalekohled. Tučňáky můžete s trochou štěstí pozorovat u Warrnamboolu nebo v podvečer z vyhlídkových plošin u Dvanácti Apoštolů a u „London Bridge“.

Bonusový tip: Pozorování koal

Koalám se na jihu Austrálie skvěle daří a pozorovat je tu můžete jen tak ve volné přírodě. Jak na to a kde je najít? O tom pojednává samostatný článek Rande s koalou.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí