Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
TOP 7 míst, která navštívit v rajské zahradě světa, na Kostarice
12. 3. 2023
Vendula Pudelková
Kostarika patří mezi skutečné rajské zahrady. Najdete zde jak tropické pralesy, tak i krásné písčité pláže a více než 100 sopek, z nichž 10 je stále ještě aktivních. Možná si vyberete právě z těchto nejzajímavějších míst.
V Kostarice najdete na 58 různých mikroklimat. Žije zde bezpočet savců. Nechybí ani třeba jaguáři, opice, pásovci a lenochodi. Také tady najdete více než 800 druhů ptáků a tropické ryby, manty, žraloky i velryby. Tropickou krajinu džungle a pralesa tvoří více než 2000 druhů stromů a také zde žije 10% všech motýlů světa. Vybrali jsme pro vás top 7 míst, které určitě stojí za na Kostarice za návštěvu.
1. Národní park Tortuguero – kostarická mini – Amazonie
Na karibské straně Kostariky, v zóně široké záplavové planiny, se do mlhy halí Národní park Tortuguero, kterému se díky jeho 11 různým typům prostředí (deštný prales, mangrovníky, bažiny, pláže, laguny…) přezdívá mini-Amazonie. Se svou rozlohou 31 174 ha se může pyšnit pestrou biodiverzitou, je domovem asi 400 druhů ptáků, 60 dosud známých druhů žab, 30 druhů sladkovodních ryb, 3 druhů opic a také ohrožených kapustňáků. Kolem řeky Tortuguero, jež parkem protéká, můžete spatřit kajmany i krokodýly.
Tortuguero je také nejdůležitějším místem pro rozmnožování zelené mořské želvy v celém Karibiku. V období kladení vajíček sem připlouvá přibližně 40 tisíc jedinců. Na celém světě žije jen osm mořských druhů želv, z toho jich šest hnízdí v Kostarice a čtyři právě v Tortuguero. I když je Tortuguero hůře přístupný a dostanete se tam pouze lodí, letadlem či helikoptérou, patří oprávněně mezi nejkrásnější a nejnavštěvovanější národní parky Kostariky.
2. Národní park Cahuita – ráj pod mořskou hladinou
Národní park Cahuita leží jen 45 kilometrů jihovýchodně od Limónu. Najdete zde rozsáhlou mořskou rezervaci, jejíž hlavní úlohou je ochrana jednoho z mála dochovaných kostarických korálových útesů, který poskytuje útočiště mnoha druhům ryb a želv.
Pokud vás už omrzí šnorchlování a pozorování pestrého života na útesu, můžete se vydat dál do pevninské části parku, kde písečné pláže plynule přechází v mangrovníkové porosty a tropický deštný prales. I tady vám společnost budou dělat opice, lenochodi, pásovci, nosálové, hadi, bazilišci a mnoho dalších druhů zvířat. Podél pláže vede turistická stezka, která však bývá v kterých částech při přílivu neprůchodná, je tedy dobré se informovat o aktuálním stavu dříve, než se na cestu vydáte.
3. Národní Park Manuel Antonio
Určitě nesmíte minout pláž v Národním Parku Manuel Antonio na pobřeží Pacifiku. Ne vše v Kostarice je totiž jen džungle. Park se rozkládá na pobřeží Tichého oceánu, nedaleko od města Quepos. Malebné zátoky, písečné pláže, tropický prales, kdy působivou scenérii doplňují vysoké hory v pozadí.
Vstup do parku od stejnojmenné vesničky odděluje řeka Río Camaronera. Po přibližně půl hodince chůze dojdete na první pláž s přílivovými jezírky Playa Ospadilla Sur, která je ideálním místem nejen pro šnorchlování. Už tady můžete totiž spatřit většinu ze zde žijících zvířat. Potkáte vřešťany, kosmany a malpy, možná i lenochody, oceloty, leguány, tukany, andulky, papoušky ara i delfíny a mnohé další.
Protože je park Manuel Antonio malinkatý a zájem o něj velký, je zde regulovaný vstup turistů. Denně může vstupní branou parku projít maximálně 600 lidí, o víkendech 800 a pondělky jsou zavřené úplně.
Nejširší nabídku průvodců a map Kostariky (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz
4. Monteverde – projděte či proleťte se v korunách stromů v džungli
Mlžný prales Monteverde je nejen rájem pro ornitology, kteří zde mohou spatřit třeba kolibříky, tukany nebo nepolapitelné kvesaly chocholaté, ale i pro milovníky orchidejí. Na Kostarice roste více než 1000 druhů této rostlinky. Většinu z nich najdete právě v rezervaci Monteverde.
Dalším velkým lákadlem parku jsou však tzv. canopy tours, tedy výlety do korun stromů. Je to často adrenalinový zážitek, na který jen tak nezapomenete. Korunami stromů se totiž můžete buď v klidu procházet nebo se jimi spustíte zavěšeni na laně. V obou případech budete mít možnost pozorovat džungli z nezvyklé perspektivy. Podobně jako v lanovém parku u nás, jsou mezi stromy nataženy kabely, na stromech připevněny dřevěné platformy, mezi kterými pak „létáte“ na kladce. Nával adrenalinu, jedinečné výhledy i nezapomenutelný zážitek jsou zaručeny. Ti méně odvážní se mohou vydat na pomalejší obhlídku džungle na sedacích lanovkách.
5. Sopka Arenal – nejnavštěvovanější sopka v zemi
Kostarika patří mezi oblasti s výraznou sopečnou činností. Najdete zde více než 100 sopek, z toho deset je aktivních. Tou nejaktivnější a nejznámější sopkou na Kostarice je vulkán Arenal. Má dokonalý kuželovitý tvar a lidé mu často neřeknou jinak, než „Pan de Azúcar“, tedy sladký chlebíček.
Ještě do října roku 2010 předváděl téměř každý den velkolepou podívanou v podobě chrlení mohutných sloupů prachu a dýmu. Za působivého hřmění poskytoval pohled na proudy po svazích se valící rozžhavené lávy, poté zničehonic utichl a momentálně bez jakékoliv známky aktivity tiše odpočívá. I tak však pohled na snad nejpůsobivější sopku Kostariky stojí za to.
Díky velkému množství aktivních vulkánů v Kostarice najdete mnoho termálních pramenů. Mají různé teploty a obsahují mnoho minerálů. I na úpatí Arenalu najdete termální lázně jako třeba známé horké prameny Tabacón.
6. Sopka Poás – chameleonské jezero
Kromě Arenalu patří mezi aktivní vulkány v Kostarice ještě třeba Irazú, Rincón de la Vieja, Turrialba a taky sopka Poás, která má rovnou tři krátery. Ten nejvyšší zcela splývá s ubočím a je zahalen do mlhy. V druhém kráteru se nachází jezero a až teprve ten nejnižší, 1,5 kilometru široký kráter, je stále aktivní.
Na jeho dně bublá horké bahnité jezero, které mění barvu jako chameleon. Na základě chemického složení plynných exhalací mění barvu od mléčné, přes tyrkysovou až po šedou. To však není vše. Pukliny na dně kráteru jsou cestami, jimiž povrchová voda proniká do podzemí a tam se zahřívá. Ven se pak prudce vrací obohacena o plyny v podobě gejzírů.
7. Tarraza – oblast kávě zaslíbená
Pěstování kávy má v Kostarice bohatou tradici, pěstuje se tu nejdéle ze všech zemí Jižní Ameriky. První kávovníky zde byly z Etiopie dovezeny už v roce 1779. Dnes patří káva k hlavním vývozním artiklům. V zemi, kde žije přibližně 3,5 milionu obyvatel, roste na plantážích na 400 milionů kávovníků. Jedná se pouze o arabiku, pěstování robusty je v Kostarice zakázáno. Kávě se zde skutečně daří, pro její pěstování jsou zde totiž ideální podmínky.
Sopečná půda dává místní arabice plnou a ušlechtilou chuť. Právě jedna z nejlepších káv na celém světě se pěstuje v oblasti Tarraza. Nejproslulejší plantáže najdete jižním směrem od San José, kostarické metropole, v kantonu Tarrazu, konkrétně v oblasti San Lorenzo.