Tokio má 12,2 milionu obyvatel. Politické a ekonomické centrum země. Mnohými okouzlenými návštěvníky je Tokio považováno za město měst. Potkává se zde tradiční japonská kultura s nejmodernější architekturou, skvělé jídlo a pití s davy spěchajících úředníků, klidné parky a nejrušnější noční zábavní čtvrti.
Na dosah leží historická Kamakura, okouzlující Nikkó, i symbol Japonska, posvátná hora Fudži. Tokio nemá jedno centrum, ale několik, propojených okružní vlakovou linkou Jamanote.
Na významu získalo Tokio poprvé v roce 1603, kdy si ho za sídlo zvolil šógun Iejasu Tokugawa (tehdy se jmenovalo Edo). Město prosperovalo a rychle se rozvíjelo. Ke konci 18. století se stalo nejlidnatějším městem na světě. Když se po revoluci Meidži v roce 1868 vrátila faktická moc do rukou císaře, přestěhoval se i on z Kjóta do Tokia a dal mu jeho současného jméno. Za druhé světové války bylo město prakticky srovnáno se zemí a původních památek se dochovala pouze hrstka.
Ginza
První místo v Japonsku, kde se rozvíjel západní způsob obchodování. Dnes zde vlastní prestižní sídla nejznámější firmy a banky, sídlí zde největší obchodní domy na světě (a také nejdražší) a poblíž se nachází i slavný zázrak moderní architektury, Tokijské kongresové centrum. V jižní části Ginzy najdeme tradiční japonské divadlo Kabuki-za.
Nejširší nabídku průvodců a map Japonska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz
Asakusa
Bývalá největší zábavní čtvrť v Japonsku (dnes je to Kabuki-čó v Šindžuku). Stále si zachovává něco z původní atmosféry starého Edo a je příjemným místem k procházce či posezení u dobrého jídla. Nejvíce návštěvníků přitahuje hlavní atrakce čtvrti Asakusa, chrám Sensó-dži zasvěcený bohyni milosrdenství Kannon, založený v roce 628. Slavná je též jeho vstupní brána Kaminari-mon.
Šindžuku
Dva odlišné světy oddělené nejrušnějším nádražím na světě – na západě elegantní mrakodrapy a čistá krása moderní architektury, tokijská radnice a nejdražší hotely, na východě neony osvětlená zábavní čtvrť Kabuki-čó, davy bavících se či za zábavou spěchajících lidí. Kontrast těchto dvou míst je typicky japonský a představuje jeden z nejsilnějších dojmů z moderního Japonska.
Haradžuku
Příjemná procházka, nápadité obchůdky a bary, uvolněně se bavící mladí Tokijané. Ráj pro fotografy zaměřené na lidi.
Šibuja
Nákupní a zábavní centrum, které působí, jako by sem měl zakázáno vstoupit kdokoliv nad třicet let. Zde se baví a utrácí tokijská mládež. Mějte oči otevřené a fotoaparáty připravené.
Zpracováno ve spolupráci s China Tours.