Tipy na nejatraktivnější místa v německém Augsburgu

Tipy na nejatraktivnější místa v německém Augsburgu

Historické a univerzitní město Augsburg, ležící v jihozápadní části Bavorska na soutoku řek Lech a Wertach, patří se svou více než 2000letou historií mezi jedno z nejstarších měst v Německu.

Ve středověku patřil Augsburg mezi nejvýznamnější finanční centrum celé Evropy a přestože ze středověkého městského opevnění se dodnes zachovaly už jen části mohutných hradeb, včetně čtyř věží, z nichž nejznámější je Fünfgratturm, o jeho mimořádném bohatství stále svědčí impozantní historická architektura, bohatě zdobené cechovní domy i nádherné městské kašny.

Robustní silueta katedrály Navštívení Panny Marie vrhá stín na historické centrum města a vévodí jeho celkovému panoramatu. Původně románská sakrální stavba pochází z roku 1075, během 14. století byla však katedrála postupně přestavována a rozšiřována o dnešní gotické prvky. Zvláštní význam tu dnes mají čtyři deskové obrazy německého malíře Hanse Holbeina staršího a soubor pěti románských oken s proroky. Ta vznikla kolem roku 1200 a patří k nejstarším vitrážím na světě. Vstup do katedrály původně zdobila působivá bronzová vratas 35 poli figurálních reliéfůzobrazujícíchvýjevy ze Starého zákona. Originál z roku 1065 je dnes uložen v nedalekémdiecézním muzeu.

Z výšky 80 metrů na Augsburgskou katedrálu hledí původně strážní věž Perlachturm z 10. století. Vystoupejte po 258 schodech k vyhlídkové plošině a máte celý Augsburg jako na dlani! Zdaleka nejkrásnější výhled se vám osud naskytne v podvečer, kdy sluníčko pozvolna zapadající za rozeklané a zasněžené vrcholky nedalekých Alp zbarví oblohu do proměnlivých odstínů červené a oranžové.

Sousedící renesanční stavba Augsburgské radnice vzešla z rukou architekta a stavitele Eliase Hollse v letech 1615–1624, právě v době výraznéhorozkvětu městaa dodnes je dokladem této bohaté éry Augsburgu.Exteriér sedmiposchoďové radnicekrášlí dvě osmihranné věžičky, vysoký štít sříšskou orlicí a zcela na vrcholu stavbykamenná šiška, tradiční symbol Augsburgu. Vprvním patře radnice se nachází proslulýZlatý sál, honosná obřadní místnost, jejíž strop je zdoben zlatem a kvůli své velké váze dokonce musí být zavěšen na speciální nosné konstrukci. Během druhé světové války byla radnice silně poškozena britskými bombardéry, aledíky kompletní rekonstrukci dnes znovu slouží jako sídlo vedení města.

Jedna z impozantních sakrálních staveb byla vystavěna na počest dvou svatých patronů města. Trojlodní Bazilika sv. Oldřicha a Afry je přímo ukázkovým příkladem cihlové gotické architektury a kromě tří mohutných a velmi cenných pozdně renesančních oltářů má i vysokou zvonici s „cibulkou“.

Další dominantou Augsburgu, která utváří jeho charakteristickou a neopakovatelnou tvář,jsou překrásné renesanční kašny. Nejstarší ze všech tří – Augustova, Merkurova a Herkulova kašna,je první jmenovaná zobrazující císaře Augusta. Stojí na Rathausplatz před radnicí, pochází z konce 16. století a jejím autorem je Petr Wagner.

Po loutkovém představení na procházku zelení i podél vody

Žádný výlet do Augsburgu se neobejde bez návštěvy dnes světoznámého a jedinečného Fuggerei – světově nejstaršího dosud existujícího komplexu sociálního bydlení. Již v roce 1521 zde movitý bankéř Jakob Fugger založil sociální sídliště o 67 zděných řadových domech, kde dodnes za roční nájem 1 rýnský gulden, tedy 0,88 €, žije zhruba na 150 potřebných katolických občanů. Prostřednictvím Museum Fuggerei můžete nahlédnout do posledního původního bytu zařízeného ve stylu 18. století i prohlídkového bytu, který ukazuje život dnešního obyvatele Fuggerei. Ukazuje také historii rodiny zakladatelů a jejich nadace.

Nejen dětské oči, ale i oči dospěláků dokáží rozzářit dřevěné loutky – Augsburger Puppenkiste se postará o nezapomenutelný zážitek pro všechny. Čekají vás roztomilá loutkovápředstavení, která se během velkých svátků dokonce konají přímo v ulicích, a v muzeu si pak budete moci prohlédnout originální i 50 let staré loutky. Najdete tu dokonce i českého rodáka – mezi desítkami loutkových postaviček nechybí kocour Mikeš.

Další zastávkou, kterou možná ocení především vaše ratolesti, je městská zoologická zahrada. Obdivovat můžete přes 2000 zvířat z celého světa – hravé lachtany, ostražité lvy, pyšné pávy, vzácné levharty nebo zvědavé surikaty a mnohé další. Dokážete uhodnout délku žirafího krku a spočítat zebrám pruhy? Při prohlídce ZOO s místním průvodcem se dozvíte mnoho zajímavých faktů o zdejších obyvatelích.

V bezprostřední blízkosti ZOO najdete také krásnou botanickou zahradu, která čítá více než 3100 druhů trvalek, divokých bylin, trav a kapradin, na 280 druhů růží a asi 1200 skleníkových rostlin. V poklidné atmosféře velké japonské zahrady se dokonale uvolníte a nejrůznější vůně si nasajete v zahradě s léčivými rostlinami.

Pokud vás objevné putování už poněkud unavilo, pročistěte si hlavu při procházce některým z městských parků nebo si vypůjčte kolo a projeďte se po cyklostezkách podél řek Wertach a Lech. Dokonce samotná procházka městem může být skvělou relaxací, a to především díky vodním kanálům o celkové délce 90 kilometrů, které přemosťuje téměř 500 mostů. Ty jsou součástí unikátního a důmyslného vodohospodářského systému Augsburgu. Právě jedinečný systém staveb, jako jsou vodní kanály, fontány, vodojemy nebo vodní elektrárny, z nichž některé pocházejí již ze 14. století, se zapříčinil o hospodářský a kulturní rozvoj Augsburgu. Voda z řeky Lech byla po staletí využívána, aby poháněla mlýnská kola a čerpadla a díky promyšlenému systému kanálů vládly ve městě dobré hygienické podmínky. Zcela právem si tedy vodohospodářský systém Augsburgu vysloužil titul památka světového kulturního dědictví UNESCO.

Rozličná muzea a bohaté kulturní podhoubí

Augsburg je městem, které je bohaté na kulturu a umění, a tak tu najdete množství zajímavých muzeí. Ujít si nenechte Skleněný palác, kde je v budově bývalé tkalcovny z roku 1910 dnes umístěno několik galerií moderního a současného umění, neboSchaezlerův palác,galerii obsahující významné sbírky německého renesančního i barokního malířství a grafiky.

Vedoucí místo mezi sbírkami městské umělecké tradice zaujímá Maxmiliánovo muzeum stojícív samotném srdci města. Na několika poschodích nabídne historické renesanční i barokní plastiky, evropsky proslavené zlatnické a stříbrnické umění a má i expozici vztahující se k městským dějinám. Mimochodem, šperkařství hrálo v minulosti Augsburgu významnou roli a dodnes ve městě najdete četné šperkařské dílny, kde můžete mistrnou mravenčí práci obdivovat na vlastní oči. A třeba vám nějaký ten kousek učaruje na tolik, že jím obohatíte svou šperkovnici.

Na expozici starých řemesel a cechů zajděte doŠvábského muzeaa archeologické nálezy od paleolitu přes římskou antiku až do 8. století vystavuje v prostorách chrámové síně bývalého dominikánského kláštera sv. Magdaleny Římské muzeum.

Kdo se muzeí stále nestačil nabažit, nechť se vydá po stopách slavných rodáků. Navštívit můžete Brechtův dům neboMozartův dům. Otec slavného skladatele Wolfganga Amadea Mozarta, Leopold Mozart, se zde narodil v roce 1719 a právě Leopold ve svém synovi objevil hudebního génia a stal se jeho učitelem hudby. Mozartův dům představuje obrazy, rytiny a grafiky slavné rodiny i dobové originální hudební nástroje.

Kulinářské pochoutky pro fajnšmekry

Po důkladné prohlídce města vám něco na posilněnou jistě přijde vhod. Využít můžete služeb mnoha příjemných pivnic v historické části města. Holdujete-li velmi silnému pivu, ochutnejte starkbier. Naopak Russen – míchaný nápoj z pšeničného piva a citrónové limonády, je jen takovým „pivním čajíčkem“. Mimochodem, věděli jste, že vůbec nejsilnější pivo světa pochází právě z Bavorska? Je jím specialita minipivovaru Schorschbräu – Schorschbock 57, která má 57,5 %! K pivu určitě nepohrdnete místními specialitami, k nimž neodmyslitelně patří vyhlášené bavorské klobásky. Vyzkoušejte bílou klobása weisswurst se sladkou bavorskou hořčicí, modrou klobásu blaue zipfel nebo pivní klobásu bierwurst. Jako sladkou tečku zakousněte bavorské vdolečky, dort prinzregententorte nebo smažené pečivo auszogne.

Pakliže si libujete ve skutečném kulinářském umění, určitě by vaší pozornosti neměl uniknout michelinský August restaurant. Restaurace sídlí v překrásné staré budověVilly Haag, k jejímuž vchodu procházíte rozsáhlou zahradou se zvláštně potemnělou, ale o to více působivou atmosférou. Minimalistickému interiérudominujípestrobarevné kazetové stropy a dřevěné parketové podlahy. Sám šéfkuchař Christian Grünwald se považuje za performera, svou moderní a velmi sofistikovanou kuchyní se snaží hosty neustále překvapovat, a tak se návštěva jeho restaurace jistě stane nedocenitelných zážitkem.

A jedna kuriozita na závěr…

Augsburg má jakožto jediné město v celém Německu vlastní zákonem stanovený svátek. Je jím Augsburský svátek míru, který každoročně připadá na 8. srpna a slaví se již od roku 1650! Připomíná mírovou dohodu, který v roce 1555 ukončila spory mezi katolíky a protestanty.

V 16. století bylo město jedním z center reformace a roku 1530 zde přívrženci Martina Luthera poprvé předložili své „Augsburské vyznání“. Fascinující výstavu vzácných rukopisů, dokumentů a obrazů Martina Luthera si dnes můžete prohlédnout v Lutherstiege muzeu v kostele sv. Anny.

Aneta Michalcová je absolventkou české filologie a obecné lingvistiky na Univerzitě Palackého v Olomouci. V současné době pracuje pro redakci vodáckého časopisu Pádler, cestovatelského magazínu Travel Life a pro cestovatelský portál HedvabnaStezka.cz, kde se jí dokonale daří skloubit vášeň pro psaní, pobyt v přírodě kombinovaný s pohybem a cestování. Mezi její oblíbené sporty patří turistika a běh, jízda na kajaku, horolezectví. Energii do všedních dnů nejraději čerpá pobytem v horách a nejhezčí sny se jí zdají pod širákem. Na cestování ji nejvíce láká poznávání cizích kultur a také rozmanitost fauny a flóry.

germany travel

Organizace GermanyTravel podporuje Německo jakožto atraktivní a rozmanitou destinaci a prosazuje jej jako turistický cíl již více než 60 let. Mezi její aktivity patří například vývoj nových marketingových strategií založených na konkrétních tématech, akcích a zajímavostech, usiluje o zvýšení objemu turistické dopravy nebo příjmu cizích měn.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí