Tipy na březnové čtení

Tipy na březnové čtení

Březen, za kamna vlezem. A abychom se tam nenudili, připravili jsme pro vás tipy knížky k přečtení i k poslechu a k tomu tři tipy na knihy o pozornosti a meditaci. Co právě čtete vy a co na vás v knihovně čeká?

1. Gobi – poušť v mé duši  (audiokniha)

Silný příběh od výjimečného dobrodruha, horolezce a vypravěče Reinholda Messnera. Jedním z jeho posledních velkých počinů je přechod pouště Gobi v 60 letech. Na osamocené cestě dlouhé 2000 kilometrů otvírá svou duši, nahlíží do vzpomínek na dětství, oslovuje v duchu svou současnou rodinu a pracuje s bolestnými myšlenkami na bratra, jenž zahynul v horách. Audio zpracování knihy hlasem Martina Stránského je hodně silné a dalo by se říct až depresivní. Při poslechu téměř ucítíte částečky pouštního prachu v ústech a taky na vás možná autor přenese trochu depresivní nálady. Messnerovy knihy mám ráda, jen mě mrzí, že z nich místo optimismu a nadšení cítím spíše notnou dávku smutku a deprese. S věkem autora se to možná ještě umocňuje… Nicméně Gobi je silným a krásným zážitkem.

2. Podstata pouště

Když už jsme u těch pouští, máme tu ještě jeden tip z nakladatelství Kazda. Michael Martin cestuje po pouštích celého světa neuvěřitelných 35 let a přináší svědectví o tomto unikátním typu krajiny prostřednictvím slova a zejména fotografie. A co tam vlastně hledá? Ticho, osamění a klid, protiváhu k našim hektickým a přehlceným životům. Mimochodem Martin je dnes považován za nejuznávanějšího fotografa pouští vůbec, který dokáže zažehnout chuť poznávat saharské duny v každém čtenáři.

3. Zřídlo

Nigerijská autorka Akwaeke Emezi je důvodem, proč vám tuto knihu musíme doporučit. Jejím velkým tématem je totiž černošská spiritualita, africké mýty a stará náboženství. A právě všechny tyto prvky se spojují v románu Zřídlo. Hlavní hrdinka je mladá dospívající žena, které se v duši usídlili démoni bohů a kteří také z části příběh vyprávějí. Příběh vychází z mytologie západoafrické etnické skupiny Igbo, která čítá asi třicet tisíc lidí žijících převážně v Nigérii a Kamerunu. Pusťte se do čtení a připravte se, že se jedná o trochu náročnější čtení.

4. Půl žlutého slunce

V Nigérii ještě zůstaneme. V nakladatelství Host totiž vyšla před pár týdny žhavá novinka další nigerijské spisovatelky. „Šedesátá léta minulého století byla pro Nigérii bouřlivým obdobím plným krve — po vojenském převratu došlo k etnickému pogromu a následné občanské válce, která si vyžádala miliony obětí. Právě do této historicky zásadní doby zasazuje Chimamanda Ngozi Adichieová příběh pěti pozoruhodných postav.“ Musím se přiznat, že jsem teprve na začátku, ale už teď mě kniha velmi chytla. Co se týče současné africké prózy, je tato kniha čtenářsky určitě přívětivější než výše zmíněné Zřídlo.

5. Přírodě na stopě

Další perlička od slavného lesníka Petera Wohllebena. Mám pocit, že s žádnou jeho knihou nesáhnete vedle a do těchto psychicky stále náročnějších měsíců se příjemné čtení o přírodě vyloženě hodí. Po přečtení téhle novinky budete čas v přírodě trávit vnímavěji, s věším pochopením a všímavostí. „Všude probíhají tisíce malých i velkých dějů, které jsou často fascinující a krásné – pokud si jich vůbec všimneme. V dobách minulých bylo životně důležité je rozpoznat, dnes se spoléháme na odborníky a sledujeme předpověď počasí.“

6. Zažít Alpy: Cestovat, poznávat a jíst

dalším tipem nám pomohlo nakladatelství Grada, ale podle názvu se nenechte mýlit. Nepůjde o doporučení na treky a výstupy, ale tentokrát budete Alpy poznávat spíše skrze chuti. Historie Alp a tipy na cestu jsou zde totiž doplněny zejména o léty ověřené recepty. „Čtyři alpské státy – čtyři rozsáhlé kapitoly. V každé z nich najdete recepty typické pro alpskou kuchyni daného regionu společně s povídáním o místních surovinách, kuchařích, majitelích horských chat, tipy na to, co si nesmíte nechat ujít.“ Takže po přečtení budete umět udělat skvělé italské bombardino, vychutnat si švýcarský raclette nebo rakouský Kaiserschmarrn.

3 tipy o všímavosti a meditaci

7. Do přírody: Od displejů k vědomému propojení

Další knížka z nakladatelství Grada vychází z velmi aktuálních směrů ekoterapie a mindfulness – neboli bytí v přítomnosti. V této knize-deníku-pracovních listech najdete 70 drobných cvičení, které vám pomůžou zaměřit se na přítomný okamžik a prostředí kolem vás. Budete vyplňovat, zaškrtávat, objevovat, zamýšlet se, hrát si a poznávat své okolí soustředěnějšíma očima. Nemusíte ani být zálesáci, stačí se pro jednou soustředit na pokojovou rostlinu ve vaší bezprostřední blízkosti. Vyplňovat je můžete na přeskáčku a pak se k nim klidně kdykoliv vracet.

8. Mindfulness pro každého

Pokud vás tohle téma chytne, zkuste i tuto knihu, kde s podobným konceptem pracují dvě české autorky Marcela Roflíková a Martina Vančurová. Heslo knihy zní „8 týdnů, které změní váš život“. S pomocí mindfulness znásobíte momenty, v nichž si plně uvědomujete krásy života. Kniha je napsaná čtivě a srozumitelně a je praktickou cvičebnicí i pro úplné začátečníky.

9. Velká kniha meditačních technik

A ponoříte-li se do tématu opravdu naplno, tak ještě zbývá tato hodně obsáhlá učebnice všímavosti a meditačních technik, která i přesto, že její podtitul zní „jednoduchá mindfulness cvičení pro každodenní problémy“, je už tak trochu pro pokročilé. Pokud se vydržíte, získáte spoustu praktických rad, jak do běžného života začlenit meditace, které vám nezaberou více než dvacet minut denně. Kniha obsahuje i podrobný akční plán, díky němuž se krok za krokem naučíte, jak se v běžném životě lépe soustředit, jak zvládat nepříjemné emoce, jak se cítit odpočatější, jak zmírnit pocity úzkosti a deprese i jak se zbavit nespavosti.

10. Atomové návyky (audiokniha)

Hitovka z nakladatelství Jan Melvil vám pomůže s organizací a bezútěšností v dnešní koronavirové doby. Možná díky ní spíše než prokrastinaci a nezájem zvolíte cestu seberozvoje a vytváření nových pozitivních návyků, které vám v budoucnu pomohou dosáhnout všeho, co si přejete. Skvělou volbou je i v tomto případě audiokniha, má sice okolo 8 hodin, ale dá se poslouchat při dlouhých cestách, sportu nebo třeba úklidu.

11. Na kole přes Afriku

O Tadeáši Šímovi jste už dost možná slyšeli nebo četli u nás na webu, je to totiž mladý nadějný dobrodruh, který za 7 měsíců projel na kole celou Afriku od marockého Tangeru až po Kapské město. Jeho povídání má teď knižní podobu vydanou nakladatelstvím Host a je to přesně takové to příjemné cestovatelské čtení, které ocení prakticky kdokoliv.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: