Túra je obohacující zážitek sám o sobě. Když se ale rozhodnete ji absolvovat se svým čtyřnohým miláčkem, dosahuje tento prožitek úplně jiných rozměrů. Vždyť většina psů má pro procházky všeho druhu nekonečné nadšení a za takový celodenní výlet vás bude zbožňovat – pokud se na něj tedy náležitě připravíte. Nechte se provést naším článkem, který vám může být takovou příručkou, jak si túru se psem užít ve zdraví a spokojenosti vás obou.
Jestliže jste se rozhodli s sebou vzít psa na túru, bude z vaší strany nutná pečlivá organizace a příprava. Musíte mít na paměti, že po celou dobu pobytu v kopcích nesete za bezpečnost svého psa i okolních zvířat plnou odpovědnost. Věnujte pozornost typu trasy a jejím omezením, výcviku psa a tomu, jaké vybavení pro psy si vzít s sebou v batohu.
Můžu vůbec se psem na hory?
Je pravda, že ne všechny horské stezky psy vítají a existují také trasy, které pro psa vůbec nejsou vhodné (např. příliš skalnaté nebo ferraty). Předtím, než vyrazíte, se tedy poučte, zda ve vámi zvolené oblasti neexistuje zákaz nebo alespoň určitá pravidla – například povinnost mít psa na vodítku.
Stejně tak se ujistěte, že je túra pro vašeho psa vhodná, ať už z pohledu stáří, nebo plemene. Krátké nohy jezevčíků jsou stejně jako krátké dýchací cesty mopsů pro dlouhé horské túry nevhodné. Štěňata i seniory také nechte doma.
Nejlepší, co můžete udělat, je před výletem do hor navštívit veterináře a zeptat se, zda byste pro tuto situaci neměli přijmout nějaká zvláštní opatření.
Důkladná příprava je základ
Stejně jako ani vy byste se nerozhodli běžet maraton bez poctivé běžecké přípravy, i psy byste měli na dlouhou, náročnou túru připravit.
Berte ho na časté procházky, pak přejděte ke krátkým, nenáročným túrám a postupně prodlužujte trasu nebo dobu, kterou pes stráví v kamenitém terénu. Tímto způsobem také pomůžete ke zpevnění jeho tlapek. Pes, který je zvyklý na procházky v polích nebo parcích, bude mít tlapky zespoda měkké – a takové se v horách v drsném kamenitém terénu snadno pořežou a odřou.
Pro zpevnění tlapek zespod je nutné věnovat více času chůzi po kamenitějších chodnících a stezkách. Jen tak se mu tlapky přirozeně zpevní, aniž by došlo k jejich poranění.
Alternativně je možné využít boty pro psy. Z vlastní zkušenosti to však není nejlepší nápad – psi je neradi nosí a navíc v nich nejsou zrovna nejobratnější. Zároveň se snadno promočí a způsobí podchlazení. Nic nenahradí postupné přirozené zpevňování tlapek. Pokud to ale jinak nejde, dbejte na důkladný výběr správných bot pro vašeho psa.
3 tipy, jak zajistit psovi ten nejlepší zážitek z túry
- Ráno před túrou vašemu mazlíčkovi nedávejte velké jídlo, aby mu nebylo špatně a stihl vše strávit. Raději ho krmte po menších dávkách v pravidelných intervalech – pomůžete mu tak vydat rovnoměrné množství energie během celé túry a snížíte pravděpodobnost, že bude požírat zbytky, které na trase najde.
- Pokud je to možné, vyhněte se túrám v nejteplejší části dne. Psi se neumí ochlazovat potem jako my. Nezapomeňte také na přestávky na pití, vodu však noste svou. Nenechte je pít vodu v jezerech a řekách, protože mohou obsahovat drobné parazity, kteří mohou být v extrémních případech pro psy smrtelní.
- Sledujte, zda váš pes nejeví známky nepohody. Zadýchává se? Zpomaluje? Nebo se často zastavuje ve stinných místech? Udělejte delší přestávku nebo túru zkraťte. Psi se vždy budou chtít zavděčit svým majitelům a nezastaví se, pokud to neuděláte vy, takže je na nás, abyste se ujistili, že se nepřetěžují.
Vybavení pro psa v horách
Jaké vybavení pro psa na takové túře velmi oceníte?
- obojek se jmenovkou a kontaktními údaji majitele
- postroj a vodítko
- píšťalka – pokud je váš pes vycvičený na píšťalku, je to často mnohem lepší než zkoušet volat jeho jméno
- světla, která můžete připevnit na psí obojek – pro případ, že se vám túra protáhne a budete se vracet za tmy
- sáčky na výkaly
- nepromokavá bunda – protože i ti nejodolnější psi mohou zmoknout a prochladnout
- lékárnička pro psy – buďte připraveni úplně na všechno
- očkovací průkaz – zejména, pokud se někde chystáte přespat, může být užitečný – na některých místech, kde se ubytujete, mohou požadovat jeho předložení
- láhev na vodu pro psa a skládací miska pro psa – zatímco na mnoha místech jsou pro psa k dispozici misky s vodou, když jste uprostřed pustiny, ne vždy bude mít kde se napít, zejména v horkých dnech
- jídlo a pití – stejně jako vy budete během dne spotřebovávat více energie, bude ji spotřebovávat i váš pes. Pokud se jedná o obzvláště náročnou túru, možná budete muset dát psovi až dvojnásobek krmiva, než byste mu dali v běžný den. Poraďte se se svým veterinářem, abyste se ujistili, že bude dostávat dostatek kalorií, aby vydržel takovou zátěž
- pamlsky – podporujte dobré chování a odměňujte podle potřeby
- staré ručníky – váš pes bude po návratu mokrý a/nebo zablácený, proto takovou zásobu ručníků (kterou můžete nechat v autě) velmi oceníte
Co dělat na konci túry se psem?
Po skončení túry je dobré se ujistit, že se váš pes cítí dobře a odměnit ho za jeho snahu pamlskem (případně ho také nakrmte). Očistěte ho od listí, trnů a jiných nečistot a zkontrolujte zejména choulostivá místa, jestli nenajdete klíště. Stejně tak se podívejte, jak jsou na tom psí tlapky – zejména pokud jste chodili po cestě s mnoha kameny.