TIP NA VYBAVENÍ: Střešní stan Thule Tepui na naši cestu přinesl větší svobodu a zároveň dostatek pohodlí

TIP NA VYBAVENÍ: Střešní stan Thule Tepui na naši cestu přinesl větší svobodu a zároveň dostatek pohodlí

Přiznám se, že na cestách miluji jednu věc úplně nejvíc, a tou je svoboda. Možnost kdykoliv zůstat na místě déle nebo se naopak rychle přesunout třeba kvůli počasí. Na letošní část léta jsem dostala možnost otestovat poprvé střešní stan a díky němu se mi ten pocit svobody podařilo snadno vytvořit. S rodinou jsme měli na střeše našeho Volkswagenu namontován Tepui Foothill od Thule, který nám poskytoval úkryt a pohodlí při třítýdenní cestě po pevninské Itálii a Sardinii.

Thule má za sebou historii a spoustu skvělých produktů

Thule je švédská značka, kterou zná téměř každý, kdo rád cestuje, sportuje a žije aktivní život. Při svém založení ve čtyřicátých letech se specializovala především na vybavení na auto. Představila první střešní nosiče, později přidala různé střešní boxy, nosiče kol nebo lyží a postupně se stala jedním z předních výrobců specializujících se na přepravu sportovního vybavení.

Dneska má v portfoliu nejen nosiče prakticky veškerého sportovního vybavení, ale i skvělé sportovní kočárky, vozíky za kolo či na běhání, batohy a nosiče na kolo, dětské cyklosedačky a v neposlední řadě se také zaměřila na výrobu střešních stanů, které si spolu s obytnými vozy získávají stále větší oblibu. Napomohl tomu jistě onen úžasný pocit svobody, který uživatelům poskytují a možná taky trošku tahle podivná pandemická doba.

Sama jsem se jako matka dvou malých dětí s Thule potkala už dříve. Jejich vozík za kolo Chariot je nám parťákem už několik let a postaral se o to, že jsem i s malým dítětem mohla běhat a občas se vydat na kolo. A nedávno jsme si pořídili také prostorný střešní box Thule, do něhož snadno sbalíte i kočárek. Vzhledem ke zkušenostem se značkou nám bylo předem jasné, že i jejich střešní stany budou jistě pohodlné a promyšlené.

Jedno z mnoha našich kempovišť

Střešní stan: svoboda na autě

Výraznou většinu svých cest, teď už i s dvěma dětmi, plánuji tak, abych měla minimum pevně daných míst či termínů a zpravidla se impulzivně rozhoduji, zdali dnes zůstaneme na noc u zrovna navštívené blízké pláže nebo se ještě přesuneme pár kilometrů třeba do hor, kde zrovna hlásí příjemnější počasí. Většinou proto volíme cestování autem s kempovací výbavou. Zpravidla jsme vybaveni klasickým stanem, letos jsme poprvé měli možnost otestovat výhody a nevýhody stanu střešního.

Střešní stan Tepui Fothill je poměrně malý kompaktní balíček (210 x 61 x 24 cm), který si přiděláte na střechu vašeho auta a můžete se vydat na cestu. Stan se umísťuje na dva příčníky, váží 49 kg a má statickou nosnost 181,4 kg. Než se tedy pustíte do ukvapeného nákupu, zkontrolujte si nosnost střechy vašeho auta, protože ta rozhodne o tom, zdali stan můžete, nebo nemůžete využít. Krom stanu se vám ještě musí do kufru vlézt malý a lehký teleskopický žebřík, ale to není problém.

My osobně jsme měli stan namontovaný na dodávce Volkswagen Caravelle, takže manipulace při instalaci na auto a pak i při samotném stavění byla trošku složitější a je dobré mít ještě nějaké schůdky nebo židličku, které vám celý proces urychlí. Stan na auto nejlépe umístíte ve dvou lidech, pokud máte auto vysoké jako my, raději ve dvou
silnějších mužích.

Děti stan milují

Stan při jízdě nějak neomezuje, snad jen pamatujte na větší výšku auta při vjezdu například do podzemních garáží. Obrovskou výhodou je ale jeho kompaktnost, která vám na střeše zanechá dostatek dalšího místa pro umístění třeba sportovního vybavení (kolo, kajak) nebo užšího střešního boxu. Stan se pak rozkládá do boku, vybavení tudíž
může na autě snadno zůstat, i když je stan rozložený.

Spíte „cobydup“

Samotné rozkládání je poměrně rychlou a intuitivní záležitostí a po třech týdnech jsme jej měli opravdu v malíku a do 15 minut jsme měli zpravidla postaveno, vybalené spacáky a stan připraven k okamžitému zalehnutí. A to vše v jedné osobě. Na nižším autě to navíc zabere ještě méně času, protože jsou všechny zipy snadněji přístupné a manipulace tak bude rychlejší. Základní vnitřní konstrukce je z teleskopických hliníkových trubek s izolací, a právě díky nim stan rozložíte i složité v jedné osobě.

Další nespornou výhodou je symetrické provedení, což umožňuje montáž stanu na kteroukoli stranu vozidla, U dodávky s otevíráním pouze na jednu stranu si tak můžete vybrat, kde vám bude žebřík méně překážet a kudy do něj chcete vstupovat.

Když to popíšeme v kostce: odepnete zip obalu, sundáte jej, přeloženou konstrukci vyklopíte na stranu ven z auta, přidáte žebřík, vlezete dovnitř, napnete teleskopické tyče a vypnete pláštěnku. Zní to jednoduše a jednoduché to taky je. Balení je pak stejné, akorát v opačném pořadí.

A jak to uvnitř vypadá?

Porovnáme-li střešní stan s klasickým stanem, zásadní je zmínit, že zde nejsou zkosené zdi, takže působí mnohem prostornějším dojmem. Nemusíte řešit žádné karimatky, protože součástí je pohodlná matrace, která vám i po několik týdnů poskytne komfort. Ze všech čtyř stran je stan opatřen velkými okny (jedno ze dvou větších je vždy zároveň vstupem), takže máte rozhled na všechny světové strany a při větším teple jistotu čerstvého vzduchu. A nechystá-li se déšť, můžete klidně i sundat pláštěnku a využít dvě střešní okna s výhledem na hvězdy. Mimochodem všechna okna mají moskytiéru, takže komárů se bát nemusíte.

Co se kapacity týče, tak matrace je široká cca 120 cm a výrobce uvádí kapacitu dva dospělí. Pro dva dospělé je rozměr opravdu komfortní a štědrý. My jsme pro představu spali ve stanu s dvěma dětmi (4 měsíce a 3 roky) po dobu celých tří týdnů a vyspali jsme se dobře. Děti ale spaly nad sebou 🙂

Postřehy po 3 týdnech

Po dobu naši cesty jsme měli štěstí na poměrně větrné počasí, což stanu nevadí, když v něm spíte. Pokud ovšem od rozloženého stanu odcházíte, raději jej ukotvěte třeba ke kolům auta. Výrobce na to pamatuje a na vyklopené straně na to najdete čtyři kovová poutka.

Ranní výhledy a sytém upevnění pláštěnky

Stan je voděodolný vyrobený z polyesteru 600D v úpravě ripstop 1500WP. My jsme zažili jen drobné deště a ty nebyly vůbec žádný problém.

Naše tříletá dcera si stan cela zamilovala a skoro oplakala, když jsme jej po testování museli vrátit. Domeček na kolech byl pro ni skvělým zázemím i při častých přesunech z místa na místo. Z toho vyvozujeme, že jej budou milovat všechny děti.

Se stanem na autě přespíte i na poměrně nepříjemných místech: kamenitá země, nečekaný nocleh na parkovišti, apod.

A pro koho je tedy stan nejvhodnější?

Jste-li vyloženě zastánci obytných vozů a veškeré cesty absolvujete takto, bude pro vás asi pohodlnější vestavba do auta, prostorný obytňák nebo přívěs za auto. Pokud ale rádi cestujete vlastním autem jen třeba pár týdnů v roce a další cesty absolvujete i letadlem, do vzdálenějších destinací či i jinak než jen autem, je střešní stan opravdu skvělou alternativou. Navíc se může hodit pro různé víkendové výjezdy do hor, k vodě nebo jen tak za přírodou.

Plně rozložený stan i s pláštěnkou

Švédská značka Thule nabízí širokou nabídku zavazadel. V jejich portfoliu najdeme odolná sportovní zavazadla, zavazadla k odbavení, příruční zavazadla, cestovní tašky ale také městské či turistické batohy.

www.thule.com/cs-cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: