Stejně jako jsem se dlouhou dobu bránil přechodu z „běžného“ mobilu na smartphone, jsem se také dlouhou dobu bránil nějakému řešení nabíjení elektroniky na cestách, protože mě přece stačí zapnout telefon jednou za den, napsat domů, že žiju a takhle vydržím klidně měsíc. Jenže to bývávalo, mobil na cestách využívám na stále víc věcí a letos jsem už „vyměknul“ úplně. Pořídil jsem si solární panel a powerbanku od Goal Zero a zase vyrazil do světa. No a ruku na srdce, asi už krok zpátky dělat nebudu, je to fakt pohoda.
TIP NA VYBAVENÍ: Solární nabíjení na cestách. Zkusil jsem a asi už nebude cesty zpět.
Podívejte se na kompletní fotogalerii
Přejít do galeriePo několika epizodách na dřívějších cestách, kdy jsem různě řešil nějaké vybité zařízení, nejčastěji smartphone, ve kterém už toho na cestách vlastně řeším tolik, že baterie doslova hoří, hodinky (sporttester), čtečku a čelovku, jsem se letos rozhodl této komplikaci předejít a pořídil jsem si set solárního panelu Nomad 7 Plus a powerbanky Venture 30, obojí od výrobce Goal Zero.
Když jsem si zboží vyzvedl a začal ho doma vybalovat, zjistil jsem, že moje předsudky o křehkém panelu a těžké veliké powerbance byly dost zcestné. Moje powerbanka je v podstatě kapesní záležitost, hmotnost není nijak závratná, a navíc je pogumovaná, což ji chrání proti poškozením (na cestách velmi užitečné) a trochu i proti vodě, ale tady bych byl opatrný a víc jak nějaké náhodné zmoknutí bych raději neriskoval. Panel mě zase překvapil svojí velikostí, zejména tím, jak je tenký, takže ho dokážu v zavazadlech zašoupnout téměř kamkoliv, a pak také svojí tuhostí. Umím si představit, že desku panelu zlomím, ale asi bych tomu musel jít dost naproti. Pro jistotu jsem ale panelu žádný destrukční test nepřipravil.
Vybavení jsem nejprve prozkoumal a vyzkoušel v domácích podmínkách a pak jsem ho začal tahat i do ostré akce. Ukázalo se, že už za jakž takž slušného počasí můžu mít panel připevněný na batohu a když zrovna nenabíjím telefon nebo jiné zařízení, tak prostě nabíjím powerbanku, takže když se zatáhne nebo vybiju víc zařízení najednou, nebudu mít problém. Pro mě úplné objevení Ameriky. Na delších cestách jsem místo tahání panelu na batohu vytáhnul celý set vždy po probuzení a než bylo uklizené tábořiště, uvařená a snědená snídaně a vše připraveno na další cestu, měl jsem dobité, co bylo třeba nebo doplněnou powerbanku. Prostě super. Párkrát jsem zkoušel i kombo a sice nabíjení powerbanky panelem a zároveň s tím nabíjení dalších zařízení přes powerbanku, a i tohle funguje. Hodně tedy záleží na slunečním svitu a zařízeních, která nabíjíte, ale moje kombinace mobil, hodinky, čtečka knih a čelovka je tak malá zátěž, že to bylo úplně bez problémů.
Co se týká obsluhy a údržby, tak ta nemůže být jednodušší. Panel jednoduše rozevřete, nastavíte slunci, pomocí USB kabelu připojíte nabíjené zařízení a tradá. Na výstupu z panelu je navíc několik modrých diod, jež ukazují aktuální výkon, což mi přišlo zaprvé praktické a zadruhé zajímavé sledovat. Jako příslušenství panelu mě zaujal vyklápěcí stojánek se síťovanou kapsičkou, který jde i snadno odejmout, protože na panelu drží pomocí magnetů, do kapsičky jsem narval všechny nabíjecí kablíky, karabinky, jimiž připínám panel na batoh a měl jsem tak všechno hezky pohromadě. Občas se mi stávalo, že jsem panel trochu umazal, ale stačí opláchnutí vodou nebo otření hadříkem a jede se dál, prostě easy.
Powerbanka je od výrobce opatřena kabelem s USB / microUSB, takže dost nabíjecích kabelů už vlastně máte s sebou. Kabel je plochý a šikovně ukrytý v drážce po obvodu powerbanky. Výstupy / vstupy do banky jsou 2x klasické USB a jedno micro USB a jak už jsem psal výše, lze používat i všechno najednou, což je bomba. Na přední straně má powerbanka 5 diod indikujících stav nabití či aktuálního nabíjení a dvě tlačítka, jedním tlačítkem z diod uděláte nouzovou svítilnu s bílým světlem, druhým powerbanku ovládáte, hlavně tedy zjišťujete stav nabití a resetujete. Přiznám se, že návod k powerbance mě zpočátku trochu vyděsil, protože řešení resetů a chytrých funkcí pomocí dvou tlačítek není nic moc pro mě, ale pro použití v praxi jsem ve výsledku nic z toho nepotřeboval, a to už jsem se solárním setem na několika cestách byl. Takže taky easy.
Opět jsem tedy na cestách o něco víc zpohodlněl, začal víc využívat moderní technologie a vzdálil se od „kořenů“. Musím ale říct, že toho příliš nelituju. A vy mi schválně do komentářů napište, co používáte na vlastních cestách a jaké máte se solárním nabíjením zkušenosti.