TIP NA VYBAVENÍ: Oblečení Devold na treku masajským územím

TIP NA VYBAVENÍ: Oblečení Devold na treku masajským územím

Rozsáhlé savany plné zvěře, jezera plameňáků, masajské vesnice a jejich rituály nebo sopečná krajina u jezera Natron. To je třídenní dobrodružství na treku málo probádaným masajským územím.

Do Tanzanie je docela fajn vyrazit v prosinci, kdy tu není moc turistů. Po příletu do Arushy nás čeká hned několik národních parků – ať už je to Ngorongoro, Tarangire, Mount Méru nebo Kilimandžáro. My však vyrazili na průzkumný trek do nitra masajské vysočiny

Z Bulati do kráteru Empakaai

Vyrážíme z osady Bulati a čeká nás čtyřhodinový pochod ke kráteru Empakaai. Vzhledem k tomu, že se pohybujeme v divoké přírodě, jdeme s dvěma rangery. Jeden kráčí vepředu, druhý vzadu, jeden má pušku a druhý oštěp. Chrání nás mimo jiné před gepardy, kteří se tu ještě předevčírem povalovali na nažloutlé savaně. 

Po 14 kilometrech přicházíme nad kráter Empakaai a stavíme si stany. Veškerý náklad nám nesou muly a jejich páni nám připravují na ohýnku večeři. Užíváme zvuků a vůní magického místa. Kráter není až tak známý jako Omloti nebo Ngorongoro, ale scénicky je mnohem hezčí. Jezero vyplňuje skoro celé dno, nad nímž se zvedají 300 metrů vysoké stěny kaldery, pokryté hustým zeleným lesem. Prameny na úbočích přitahují velké množství divoké zvěře včetně buvolů, modrých opic nebo hyen; dole se jezero hemží plameňáky. 

Ráno se budíme brzy a v tichosti sestupujeme dolů k jezeru. Tak tiše, abychom si užili zvuky džungle. Sestup trvá půl hodiny, na výstup zpět je potřeba počítat asi hodinu. Jezero se dá obejít kolem dokola, což ovšem trvá asi čtyři hodiny. 

Trek mezi masajskými vesnicemi

Nás dnes čeká další etapa, a to pětihodinová trasa přes masajskou osadu Nayobi do tábořiště Acacia. Sestupujeme z vnějších kopců Velké příkopové propadliny procházíme otevřenými pláněmi Embulbulské propadliny cestou vidíme hory Ol Doinyo Lengai a Mount Meru. Sedmnáct kilometrů vede vysočinou pokrytou vyprahlou savanou, na níž jsou posázené chatrče masajských pastevců i větší vesnice. Jejich obyvatelé neskrývají překvapení z naší výpravy, běloši tudy často nechodí. Hlavně děti se za námi rojí, zpívají a chytají nás za ruce, putují s námi téměř celou cestu. Nevadí, večer se přece vrátí zpět. Zčásti je vede zvědavost, zčásti i snaha prodat některé ze svých náramků. A když si koupíte jeden, nabízí hned další. 

Kmen Hadzabe, ze života v lovců a sběračů.

Nejsilnějším zážitkem z Afriky pro mě byla návštěva masajské vesnice, „boma“. Má kruhový půdorys a je obehnána plotem z hustých větví. Obydlí tvoří chýše nebo domeček postavený z klacků, bahna a zvířecího trusu. Uvnitř chýše je postel, na níž leží kůže místo prostěradla. Jídlo si připravují na ohništi uvnitř chýše, která ovšem nemá žádný komín. Tady ale nestačí pouze škrtnout sirkou. Rozdělání ohně chce velkou dávku trpělivosti a zručnosti. Pomocí klacíků, tření a zvířecího trusu se při úspěchu objeví plamínek. Oheň pak zaručí přípravu jídla i teplo pro celou vesnici. 

Ženy se tu starají o děti i sběr ovoce a muži loví. Vyrábí si luky i šípy a jsou schopni ulovit dokonce i opici nebo gazelu. Děti vyrábí od raného věku z korálků náramky a zvířátka, která žijí na savanách. Doufají, že někdo půjde jejich vesnicí a odkoupí si jejich výrobky. 

Poznali jsme také rituál pití krve z mladého býka. Krev, která prýští z tepny chyceného býka, jehož krk je omotán lasem, je posvátný nápoj, který dává spolu s mlékem Masajům sílu a zdraví. 

TIP Národní park Tarangire Park ležící jihovýchodně od NP Lake Manyara má různá vegetační pásma a nesmírně pestrou krajinu, na níž dohlíží baobaby. V přirozeném prostředí u životadárného jezera tu můžeme sledovat slony, jak spolu dovádějí, milují se, proplétají choboty a užívají si příjemného ochlazení. Jistě tu uvidíte také pštrosy, žirafy, zebry, antilopy, prasata bradavičnatá nebo některého z 550 druhů ptáků a s trochou štěstí i lva, levharta nebo geparda. 

Jezero Natron a masajská Hora bohů 

Třetí den sestupujeme z Ngorongoro Highlands do Velké příkopové propadliny k úpatí majestátní sopky Oldonyo Lengai. Trasa má osmnáct kilometrů a trvá necelých šest hodin. Jezero Natron je plné ryb, postávají tu ptáci marabu a sem tam přijde nějaká ta žirafa, aby spásla cosi zeleného. V modré hladině jezera se zrcadlí vulkanické kopce v čele s Horou bohů. Oldonyo Lengai na rozdíl od jiných sopek světa chrlí lávu bohatou na sodík a uhličitan draselný a po utuhnutí je světle šedá. A jezero Natron má ještě jedno unikum – právě tady otiskli pradávní homo erectus své první stopy, které jsou dodnes důkazem jejich vzpřímené chůze. 

Radka na cesty doporučuje:

Softshellové kalhoty Bergans Cecilie Flex Pants. Lehké kalhoty vyvinuté speciálně pro turistiku. Jsou příjemně prodyšné, pružné ve čtyřech směrech, aby byly pohodlné. Hlavní výhodou je pak rychleschnoucí materiál – takže pokud zmoknete, bude trvat jen chviličku a jste zase v suchu.Vlněné tričko DEVOLD s krátkým rukávem. Lehounké, měkké, vždycky příjemně hřejivé tričko z nejjemnější merino vlny. Nejlepší na něm je, že se dá nosit celoročně a vydrží několik dní na treku stále jako nové.

Časopis TRAVEL LIFE je časopisem jen o cestování. Vychází čtyřikrát ročně a je určený pro náročné cestovatele. Tvořen je autentickými texty a autorskými fotografiemi známých cestovatelů, reportérů a fotografů. Mapuje vždy 12 destinací a jejich unikátní místa a zážitky, přináší praktické tipy co vidět a zažít. Předplaťte si časopis TRAVEL LIFE na rok za 196,- Kč.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí