Filtrace vody na cestách je jednou z věcí, které jsem řešil docela dlouho. Vždy bylo něco, co daný filtr nebo filtrační systém znevýhodňovalo a vlastně jsem dlouhou dobu necestoval vybavený tak, jak bych si představoval. Tohle změnil až příchod filtrační lahve S3 od výrobce Sawyer, ale asi si to pojďme říct postupně.
Na svých prvních cestách jsem řešil čistění vody metodou, kterou jsem odkoukal od svých zcestovalých kamarádů. Nabrat vodu do lahve, přidat kapku dezinfekce Betadine a počkat. Člověk se sice nezbaví chemie, naopak si ji ještě do lahve přidá, ale cokoliv živého, co by mohlo škodit, z vody spolehlivě zmizí. Jen ta jodová pachuť, kterou máte v puse už čtvrtý týden tedy nic moc.
Následovaly pokusy s různými dalšími systémy, které na tom byly výrazně lépe než zmíněný Betadine, ale prostě to nikdy nebylo ono. V UV ozařovači zlobily baterie a spínání, chemické tablety zase dodávaly vodě pachuť, i když jinou než jodovou. Pumpovací filtr byl drahý, neskladný a jak se ukázalo, nebyl zrovna blbuvzdorný.
Prohlédněte si všechny fotografie k článku…
Zásadní změna přišla až s firmou Sawyer a jejich filtry Squeeze. To byla filtrace, která mě opravdu nadchla a začala se mnou jezdit na cesty pravidelně. Pravda, taky to nebylo ideální, třeba kvůli nutnosti zpětného průplachu pomocí stříkačky, ale pořád to byly filtry s obří životností za velmi slušné peníze. A skvělé byly i co se týká hmotnosti a náročnosti na prostor. I k Sawyeru jsem ale pořád měl výhrady, protože nebyl schopný z vody dostat „chemii“.
Nakonec jsem se ale dočkal a nyní je z mého pohledu systém Sawyer hodně vychytaný. Změna nastala s příchodem lahve S3 Foam Filter, která výše zmíněný problém s „chemií“ řeší.
Nyní tedy používám systém Sawyer v následující kombinaci a neměnil bych. Pro základní filtraci mám filtr Sawyer Micro Squeeze, která je zatím nejdokonalejším a nejmenším z rodiny „sojerů“. Společně s filtrem je v balení brčko, díky kterému lze použít filtr na přímé pití z vody (mrkněte na fotku), uzávěr on/off a za mě zcela zásadní redukce, která umožňuje na filtr našroubovat PET lahev i v opačném směru. PET lahev tak nyní mohu používat i pro průplach filtru v „protisměru“. Tím odpadá průplach pomocí stříkačky, což mě dříve dost vadilo. Co se týká životnosti, tak pokud nenecháte filtr přemrznout, máte ho do konce života, a ještě ho po vás může někdo zdědit. Aktuálně tedy naprostá spokojenost.
K filtru jsem si pořídil dvě univerzální skládací lahve CNOC o objemu 2 a 3 litry. Ty mají na horní straně široký otvor, jež vodotěsně uzavřete pomocí slideru. Při troše cviku to jde i jednou rukou. Na dolní straně mají klasický uzávěr na víčko a závit, jako u PET lahví. Pasují tedy na Sawyer Micro Squeeze. Lahve používám hlavně k samovolné gravitační filtraci. Do jedné naberu špinavou vodu (vždy do té stejné, pochopitelně) a zavěsím ji na strom PET uzávěrem dolů. Pomocí redukce připojím filtr a druhou lahev a pak už jen nechám vodu přes filtr protékat. Než se voda přefiltruje (3 litry trvají necelých 20 minut), mám většinou už postavené přístřeší a chystám vaření.
Poslední součástí systému je filtrační lahev S3 Foam Filter, na kterou jsem se načekal. Jedná se o hranatou silikonovou lahev naplněnou filtrační pěnou, jež vypadá jako běžná mycí houba. Tato pěna zachycuje bakterie, prvoky, cysty, viry, chemikálie, pesticidy a těžké kovy. Použití lahve je jednoduché a zatím se zdá, že i účinné, protože jsem se nikde neotrávil ani nepřiotrávil. Hrdlo lahve je opatřeno plastovým sítkem pro zachycení hrubých nečistot a široký uzávěr má uprostřed závit, na který zase pasuje filtr Micro Squeeze. Celá filtrace probíhá tak, že do lahve naberete vodu po vyznačenou rysku, lahev uzavřete a po dobu asi deseti vteřin jí mačkáte. Tím se zajistí několikanásobné proprání vody přes vnitřní pěnu. Po mačkání našroubujete na hrdlo filtr a přes ten vodu z lahve pijete. Jednoduché a pohodlné řešení. Jediné, co je trochu slabší, je kapacita, která je na jednu lahev zhruba 0,5 litru přečištěné vody. Na napití tento objem stačí a když budete chtít třeba vařit, tak holt budete mačkat několikrát. U lahve je také potřeba hlídat si počet použití (maximum je 400), protože filtrační pěna není nesmrtelná, nicméně přepočet jednoho litru vody na koruny, lépe asi říci na haléře, je pořád velmi dobrý.
Za mě je tedy filtrace vody vyřešena a docela by mě zajímalo, jak ji na cestách řešíte vy. Napište mi o tom schválně do komentářů.
Po přepočtu nákladů filtrační lahve na koruny, respektive haléře, mi vychází 11 kc, respektive 1137 haléřů.
Osobně používám jen Sawyer mini, na horách doufám, že virů ve vodě moc nebude a v „civilizaci“ kdyžtak raději piju vodu balenou.
11kc na kolik litru vody?
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
SOUTĚŽ: Co je nového v JOTA, aneb cestování s knihou. UKONČENO
Časopis Travel Life píší cestovatelé pro cestovatele, tak CESTUJ!
Nové články
Vánoční trhy od Brém až po Berlín.. a mnohem dál
Playa del Carmen
Adopce na dálku: past individuální pomoci a prohlubování nerovností
Vybavení na cesty
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.