Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
Tihar: Festival světel v Nepálu vzdává hold bohyni Laxmi. Slaví se na podzim, ale atmosféra připomíná naše Vánoce!
27. 12. 2018
Mirka Beňovská
Festivalu světel mezinárodně známému pod názvem Diwali se v Nepálu říká Tihar. Jedná se o hinduistický svátek zasvěcený bohyni bohatství Laxmi, ale také dalším bohům. Připomeňme si, že všude na světě nejsou nejdůležitější jen vánoční svátky.
Tihar je druhý největší nepálský festival velkého významu. Během oslav se prokazuje úcta nejen lidem, bohům, ale také zvířatům. Důležitým zvykem je tvořit obrazce vysypané barvičkami, pískem a lístky květin. Rangoli zajišťuje posvátné přivítání bohů a bohyň, zejména bohyně Laxmi a zajišťuje tak štěstí a prosperitu. Svátek začíná v den novoluní,což je 7 měsíc nepálského kalendáře. Oslavy trvají 5 dnů. První den se slaví den vran a havranů.
Ptáci dostávají sladkosti a pochoutky na střechy domů. Další den je zasvěcen psům, pro které jsou kromě pamlsků nachystané také girlandy a tika na čelo. Následují oslavy dne krav, potom dne volů. Svátek končí dnem, kdy sestry pro štěstí dávají bratrům podobně, jako před tím zvířatům, na krk girlandy, na čelo tika a také dárek z pamlsků jako jsou ořechy či cukroví. Bratři na oplátku obdarovávají sestry penězi. Je to rovněž příležitost pro děti. Třetí den svátku chodí na koledu dívky, čtvrtý den kluci.
V době festivalu jde byznys nezvykle stranou. Lidé mnohem více času tráví v chrámech a na rodinných setkáních. Strojí se do nových šatů, zapalují lampičky a svíčky. V posledních létech v době svátků také vyjíždí na dovolenou. Budete-li během festivalu cestovat také vy, mohou vás například zaskočit vyprodané letenky do národního parku Chitwan.
Nejširší nabídku průvodců a map Nepálu (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz
Festival na vlastní kůži
Jsme v nepálském hlavním městě Kathmandu, blíží se poslední dekáda října a v ulicích jsou vidět horečné přípravy na nadcházející svátek Tihar. V roce 2017 probíhají oslavy 17. – 21. října.
Již první večer festivalu celé město slavnostně září. Dopravu v ulicích přerušuje zajímavý průvod. V jeho čele jdou bubnující mladíci. Za nimi následují ženy a muži nesoucí zapálené svíčky. Zejména ženy jsou mimořádně nastrojené. Na jejich šatech převažuje slavnostní červená a taky zlatá. Průvod, který se vine městem jako had, dokreslují tančící postavy v maskách. Všichni se dobře baví a atmosféra je strhující. Skupinky lidí pak postávají a tancují na náměstích ještě dlouho do noci.
Druhý den ráno se v ulicích zametá rýžovými košťaty, umývají se výlohy, před dveřmi majitelé kreslí rangoli. Od rangoli vede malovaná pěšinka do domů, či na jiné významné místo poblíž. Vedle svatyní hoří desítky lampiček, sochy boha Hanumana jsou potřeny červenou hlinkou více než obvykle. Na stáncích se prodávají čerstvě napečené barevně dekorované sladkosti z rýžové mouky a cukru. Prodejci se předhání, kdo nabízí více druhů a kdo má nápaditější a hezčí zdobení – koláčky, šátečky, placičky.
Nemůžeme odolat a taky pár kousků kupujeme. Mohu potvrdit, že cukroví rozhodně stojí za ochutnání. Všichni v ulicích na poslední chvíli překotně nakupují – barvičky na rangoli, dlouhé girlandy z afrikánů nebo fialových sušených kytek na výzdobu a taky ovoce. Po městě chodí koledující děti s chřestítky. Vidíme je zajít do hotelů i obchodů a vzorně recitovat básničku. Dospělí jim ochotně dávají peníze. Dnes by podle tradice měly koledovat pouze holky, ale v ulicích se při koledě pohybuje spousta kluků.
K večeru bloumáme po slavnostně osvětlených a vyzdobených ulicích. Úklid městu prospěl. Celé svítí. Ještě je vidět horečný chvat před nejdůležitějším dnem slavností, ale lidé jsou v dobré náladě. Domy zdobí spousta světýlek a ulice dýchají slavnostní atmosférou. Poslední opozdilci dokončují rangoli, dokonce i ve vestibulu našeho hotelu. Druhé rangoli je před hotelem a obě jsou spojena cestičkou, která pokračuje za recepční pult a k baru.
Vestibul zdobí také nádoby s plavajícími květy afrikánů a zapálenou lampičkou uprostřed. Na recepci nemají čas na hosty, ale ve vzniklé náladě to nikomu nevadí. Personál se usmívá a později večer hotelovým hostům rozdává cukroví. Ze žluté barvy, červených semínek a okvětních lístků květin dává ubytovaným také tika na čelo. Okvětní lístky afrikánů dostáváme také do vlasů. Jak jsou si lidé na celém světě podobni! Atmosféra je stejná jako u nás na Vánoce.
„Laxmi“ = Lakšmí
https://cs.wikipedia.org/wiki/Lak%C5%A1m%C3%AD
Články v okolí