Ostrov Thassos je nejseverněji položený řecký ostrov v Egejském moři. Je celkem pravidelného kruhového tvaru, jeho průměr je kolem 30 km, rozloha 380 km2 a žije na něm přibližně 14 000 obyvatel (průměr 36 obyv./km2).
Ostrov Thassos je nejseverněji položený řecký ostrov v Egejském moři. Je celkem pravidelného kruhového tvaru, jeho průměr je kolem 30 km, rozloha 380 km2 a žije na něm přibližně 14 000 obyvatel (průměr 36 obyv./km2). Je tedy obydlen dost řídce. Hlavní město Limenas (také Thassos) má 3000 obyvatel. Nejvyšší horou je Mt. Ypsario (Ipsarion) s 1205 m n. m.
K návštěvě ostrova lze využít letiště Kavala. Malý ostrůvek mezi pevninou a Thassosem, který trajekt na ostrov objíždí, je neobydlený (není na něm voda), Je ale ke koupi, prý za asi 400 000 eur.
Obvod Thassosu měří necelých 100 km a právě po pobřeží vede v podstatě jediná pořádná silnice na ostrově. Hornaté vnitrozemí je dnes osídleno jen velmi řídce, v minulosti právě sem utíkali místní lidé před nájezdníky a piráty. Uličky vesniček jsou úzké a křivolaké, všude je blízko. Ostrov tak bez potíží procestujete za jediný den, a to i na kole. Potkal jsem tam totiž mladý pár cyklistických trekových nadšenců, kteří neváhali dát 4000 Kč za speciální obal na kolo právě pro přepravu letadlem a dalších 1000 Kč za „letenku“ pro kolo. Zato si užili na špatných cestách výletů do míst, kam se běžný turista nedostane ani ve vypůjčeném terénním autě. Dlužno ovšem říci, že si na oněch kamenitých cestách dosyta užili také defektů…
Nejširší nabídku průvodců a map Řecka (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz
Místní autobusová doprava funguje celkem dobře, pohodlně se dá dojet na kterékoli místo na ostrově a postupně tak navštívit všechna větší městečka podél pobřeží.
Bylo by odvážné tvrdit, že ostrov oplývá mnoha turistickými atrakcemi, ostatně na tak malém území toho k vidění ani moc být nemůže. Přesto, stejně jako asi na všech řeckých ostrovech, lze i na Thassosu najít poměrně hodně antických památek a zajímavých míst. Doporučit lze návštěvu vnitrozemského Theologosu, bývalé metropole ostrova, který je dnes víceméně skanzenem místní architektury, a archeologické místo – přístaviště v Aliki. Hned na břehu zátoky leží pozůstatky antických staveb, na vyvýšenině nad mořem pak rozvaliny raně křesťanských kostelů a pod nimi až hluboko do moře sestupující bývalé mramorové doly. Za návštěvu také stojí klášter Archangelos, kde je bohužel fotografování zakázáno.
Vzhledem k neúrodné, kamenité půdě zde rostou z užitkových stromů v podstatě jen olivovníky, trocha vína a mezi nimi se lenivě pasou ovce a kozy. Kromě oliv, nakládaných do soli, a výrobků z kozího a ovčího sýra stojí za pozornost také místní včelí med s mnoha různými příchutěmi.
Jestliže si zvolíte za cíl své dovolené právě Thassos, nezapomeňte, že leží dost na severu a v druhé polovině září se tu už pravděpodobně moc neohřejete.
a zapomněl jsi na krásné piniové lesy. Krajinářsky bych řadil Thassos na horní příčky žebříčku řeckých ostrovů, které jsem navštívil.
Články v okolí