Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
Tenerife: Jeden ostrov a spousty zážitků na Kanárských ostrovech
8. 8. 2020
Petra Greifová
Trojice Kanárských ostrovů oplývá neskutečnou rozmanitostí přírody. Najdete tu scenérie sopečné krajiny, písečných dun, vavřínových lesů, terasových políček, rozkvetlých svahů, palmových hájů. Svezete se ponorkou po mořském dnu a vystoupáte na Pico del Teide, nejvyšší horu Španělska. Výborně se najíte v některé z rybářských vesniček a můžete udělat nespočet pěších výletů v nádherných skalnatých horách. My se tentokrát podíváme na nejslavnější z nich – Tenerife.
Trojice Kanárských ostrovů oplývá neskutečnou rozmanitostí přírody. Najdete tu scenérie sopečné krajiny, písečných dun, vavřínových lesů, terasových políček, rozkvetlých svahů, palmových hájů. Svezete se ponorkou po mořském dnu a vystoupáte na Pico del Teide, nejvyšší horu Španělska. Výborně se najíte v některé z rybářských vesniček a můžete udělat nespočet pěších výletů v nádherných skalnatých horách. My se tentokrát podíváme na nejslavnější z nich – Tenerife.
Ostrov Tenerife je zjednodušeným pohledem jedna velká sopka s vrcholem v současném činném vulkánu Pico del Teide. Okolo středobodu ostrova se táhne stará kaldera zvaná Caňadas jako obrovská hradba vymezující vulkanickou krajinu. Severní svahy sopky jsou díky vlhkému klimatu porostlé hustými zelenými borovými lesy, jižní potom suššími křovinami subtropického rázu.
Nejlépe umístěné hotely, například El Nogal Boutique, najdete v klidném a příjemném městečku Vilaflor na slunné jižní straně ostrova. Máme to tak blízko do národního parku Caňadas de Teide, k jižnímu pobřeží nebo na krásnou celodenní procházku k Měsíčním pyramidám Paisaje Lunar.
Pico del Teide
Pico del Teide se dá zažít mnoha způsoby. Já vyrážím odpoledne na výstup k chatě Altavista. Pozdní sluníčko maluje dlouhé stíny obrovským koulím lávy, nazývaným Huevos del Teide, a dokonce i obrovitém kuželu samotné sopky. Ubytování na chatě Altavista je samozřejmě prostší, ale pohodlné a nabízí výborné jídlo. Přespání si tu však musíte rezervovat dosti předem. Brzy ráno, ještě za tmy, vyrážím vzhůru. Okolo cesty se ve svitu měsíce černají skály roztodivných tvarů. Je zima, a tak jdu rychle. Od konečné stanice lanovky, která se strašidelně tyčí do začínajícího rána, je sice pro výstup na vrchol potřeba povolení, ale před devátou ranní je vstup tolerován bez něj. Nahoře se otevírá pohled do malého kráteru sopky s několika sirnými výpary a vrcholová skalka ve výšce 3.718 metrů. Nejlepší odměnou za výstup jsou téměř letecké výhledy na celý ostrov a moře mraků, z nichž se klube sluníčko.
S dětmi je nejlepší použít lanovku a připravit si včas předem povolení ke vstupu na vrchol. Nic nestojí a lze to udělat po internetu. Pokud ho přece nemáte nebo si na vrchol netroufáte, pak určitě udělejte alespoň snadnou procházku k Pico de Viejo, což zabere asi hodinku. Cestou zpátky zastavujeme na krátkou snadnou procházku podél roztodivných skal Roques de García.
Pro děti: Až na dno v Yellow Submarine
Unikátní zážitek poskytuje plavba žlutou ponorkou z přístaviště v Marině San Miguel de Guincho poblíž mezinárodního letiště Tenerife Sur. Na konci mola leží romantická hospůdka přestavěná z majáku. Pod vámi se tetelí plachty místních jachet a každou hodinu se mezi nimi vynoří zářivé žlutá ponorka společnosti Submarine Safaris. Plavbu je dobré rezervovat předem, a to případně i včetně vyzvednutí speciálním ponorkovým autobusem. Hodinový ponor probíhá poblíž přístavu do hloubky 20 metrů a díky asistenci dvou potápěčů uvidíte kromě vraků lodí taky spoustu rybiček a obrovské rejnoky.
Místní dobroty
Pro kanárskou kuchyni jsou typické „mojos“, tedy omáčky. Mojo rojo, neboli červená omáčka, se připravuje z paprikových lusků, chilli, šafránu, feferonek, česneku, olivového oleje a octa a podává se k masu. Mojo verde, zelená omáčka, s petrželkou, olivovým olejem, kmínem a koriandrem se servíruje k rybám. Na ostrově se také pěstuje na 50 druhů brambor! Liší se dle velikosti, tvaru, barvy slupky a dužiny. Nejznámější a zároveň nejjednodušší jejich přípravou jsou „papas arrugadas“, brambory vařené ve slupce v mořské vodě. Na slupce se usadí sůl a se slupkou se i jedí, tedy není potřeba je již nikterak dochucovat. Jako sladkou tečku na závěr doporučuji například banánový likér (licor de plátano) či rum s medem (ron con miel).
Tenerife, to je krása, která přetrvá. Ale není to jen Teide, ale i dvě další pohoří, Anaga a Teno, která tvoří úžasnou siluetu ostrova. Anaga, to je vavřínový subtropický prales. Teno je ukázka dvou přírodních světů. Na jedné straně věčně zelené severní horské svahy, která pod Mascou najednou končí a mění se v suché, gigantické útesy. Jít po hřebenu mezi těmito dvěma světy je nezapomenutelný zážitek. Symbióza zeleně a kamene. Jako výchozí bod s možností ubytování doporučujeme Bolico: www.alberguebolico.com. Španělská centrála pro cestovní ruch spustila novou image svého webového portálu www.spain.info se zcela novým obsahem, určeným především pro ty, kdo si svoje cesty plánují rádi sami a potřebují si vyhledat potřebné informace. Nový portál je určen pro jakýkoliv druh moderní technologie, včetně aplikací pro mobilní telefony. Je možné si stáhnout podrobné mapy, průvodce, naplánovat trasu nebo získat informace o dopravě. Je v devíti jazycích a každý, kdo bude cestovat do Španělska, si zcela jistě na portále najde něco zajímavého.