TBILISI: Průvodce pro první cestu do hlavního města Gruzie

TBILISI: Průvodce pro první cestu do hlavního města Gruzie

Osvědčené informace o ubytování, dopravě, stravování i tipy na výlety! Jedete-li do Tbilisi, hlavního města země, která mezi prvními přijala křesťanství za své náboženství, nezapomeňte si přečíst našeho průvodce městem!

Kontrastní směsice starých křesťanských památek stojících bok po boku s nejmodernějšími architektonickými stavbami, nepořádek, polorozpadlé barevné domy s typickými zasklenými arkýři vedle širokých zelených bulvárů, vynikající koňak, všudypřítomné gruzínské písmo i hudba znějící ulicemi. Město obklopené horami svým poněkud neobvyklým tvarem v délce 25 kilometrů svírá vody řeky Kury. Kam ve městě zajít, co vidět, co jíst a co rozhodně ne? Průvodce přináší inspiraci k návštěvě provalených, ale i zastrčenějších koutů této kavkazské metropole.

Příjezd a doprava

PŘÍJEZD DO MĚSTA:

Gruzie se stává stále více vyhledávanou dovolenkovou destinací, má co nabídnout dobrodruhům i pohodlnějším poutníkům. Stále více aerolinek nabízí do země letenky za přijatelné, mnohdy směšné ceny – zpáteční letenky se často pohybují kolem 5500 6000 Kč.

Do Tbilisi se nejčastěji létá s Turkish Airlines s jedním přestupem v Istanbulu. Aerolinie Georgian Airways během letního letového řádu operují přímé letecké linky z Prahy a Bratislavy. Využitelné jsou Ukraine Airlines, vynikající jídlo, letenka stála méně, je třeba však sledovat akce.

S nízkonákladovou aerolinkou Wizz Air můžete do Gruzie letět na letiště Kutaisi, odkud do centra Tbilisi jezdí maršrutky. Jet můžete také vlakem na nádraží Didube.

Doprava z/na letiště:

Z letiště v Tbilisi máte možnost využít nabídky jednoho ze zdejších nahaněčů a využít taxi, cena se pohybuje kolem 30 GEL a trvá asi 30 minut. Cenu jízdného si vždy vyjednejte předem, abyste se vyhnuli zbytečným dohadům s taxikáři, využít můžete mobilní aplikaci Bolt (Taxify), kde se jízdné dozvíte předem.

Dále se nabízí veřejná autobusová linka číslo 37, jezdí každou půlhodinu mezi letištěm a hlavním nádražím, které se nachází necelé čtyři kilometry severně od starého města (leží v městské části Didube, odkud lze šikovně cestovat dále do země). Lístky koupíte přímo v buse za 0,5 GEL.

Třetí možností je vláček, cena i cílová zastávka je obdobná jako u busu. Odjíždí z nové stanice, která byla zbudována asi 100 metrů od letištního terminálu.

MĚSTSKÁ HROMADNÁ DOPRAVA

Po městě se nabízí různé možnosti dopravy, nejpohodlnější je však místní metro. Jezdí zde dvě linky, a to od šesti ráno do půlnoci, které spojují nejdůležitější části poměrně dlouhého města. Zakoupíte si přenosnou kartičku Metromoney za 2 GEL, kam si nabijete peněžní sumu a funguje potom jako taková režijka. Do 30 dní od prodeje je možné ji neponičenou vrátit – pokud máte účtenku.

Další možností jsou linkové autobusy městské hromadné dopravy, které jezdí za stejnou cenu, a to od sedmi ráno do půlnoci.

Specifické jsou maršrutky, které nemají stálé zastávky – řidič vás vysadí prakticky, kde si řeknete. Je však nutné se ujistit, kam vozidlo směřuje. Jízdenku si koupíte za 0,8 GEL v automatu uvnitř maršrutky (automat nevrací), v novějších žlutých vozech můžete platit i kartou Metromoney přiložením k automatu.

Třešničkou na dortu je lanová dráha, ve městě najdete hned dvě. Jedna vede z parku Rike ve Starém městě k pevnosti Narikala (2,5 GEL), druhá od parku Vake k Turtle Lake (1 GEL). Svézt se můžete ještě Tbilisi Funicular jezdící do zábavního parku Mtatsminda.

Orientace

Centrum dění a zároveň hlavní dopravní tepna města je třída Rustaveli. V jejím severním prodloužení bulvárem Merab Kostava se nachází malá Tbilisi ZOO.

Pokud se vydáte jižně po zmiňované Rustaveli Avenue, budete procházet kolem desítek kaváren, klubů a restaurací. Na severním konci Rustaveli stojí památník Šota Rustaveliho, gruzínského básníka, pod kterým se nachází otevřené prostranství, jenž je frekventovaným místem setkávání obyvatel města. Nachází se zde spousty stánků a prodejců různých cetek, místní zde provozují různé taneční nebo pěvecké dýchánky a asi 100 metrů na východ, na Rose Revolution Square můžete ocenit obří kovový bicykl. Zároveň je odtud hezký pohled na horu Mtatsminda s obřím ruským kolem a s Akademií Věd v popředí.

Rustaveli Avenue vás pomalu dovede k neoklasicistnímu Náměstí svobody, cestou zaujme budova gruzínského parlamentu s výrazným sloupovým průčelím, přes ulici je Národní Muzeum. Na východ z náměstí vede ulice Kote Afkhazi, po které se vydáte níže do starého města. Po stranách z této třídy vybíhají desítky starých uliček, které spolehlivě nesou dále duši starého Tbilisi. Domy mají typické zasklené a oprýskané dřevěné arkýře, uličky se kroutí v roztodivných tvarech drobně znesnadňujících orientaci, naproti tomu východním směrem se nachází část v modernějším uměleckém hávu, plná barů, restaurací a kaváren, kde můžete narazit i na zdejší moderní šikmou Clock Tower.

Podél Kote Afkhazi se nachází mnoho obchůdků, stánků s občerstvením či s upomínkovými předměty, je zde i bezpočet vináren nabízejících vyhlášené kachetinské víno. Pár kroků níže vás dovede na starý Meidan, náměstíčko na nábřeží Kury, odkud se nabízí výhled k Narikala i na druhý břeh, na sochu národního hrdiny krále Vakhtanga Gorgasaliho, křesťanského šlechtice, který vládl zemi od svých sedmi let v dobách byzantských. Nad hlavami vede nová lanová dráha k pevnosti nad městem.

Kde se najíst

Co se stolování týče, je Gruzie top destinací pro jídlo v regionu. Pokud navštívíte tradičnější místní restauraci nebo jíte u místních v soukromí, pravděpodobně narazíte na tradiční gruzínský způsob stolování. Ten většinou spočívá v poměrně opulentních hostinách, kdy hostitel vloží na stůl mísy s jednotlivými chody, každý se poté obsluhuje sám. Jídlo bývá velice pestré a chutě výrazné.

Narazíte zde na šašliky ze skopového či hovězího masa. Výjimkou pak nejsou vařené taštičky plněné okořeněným mletým masem známé jako chinkali. Klasickou místní pochoutkou je gruzínský chléb „puri“, který je připravován v mnoha podobách. Známější varianta je například chačapuri, připomínající koláč plněný sýrem nebo masem, nebo adžaruli, jakýsi koláč ve tvaru lodičky nacpaný sýrem a vejcem.

Mleté maso podávají gruzínci v mnoha podobách, vařená šiška zabalená ve vinném listu, šašlik nebo nacpané do mnoha různých těst. Nejvrcholnější pochoutkou, kterou musíte alespoň jednou vyzkoušet, je kuře Satsivi s vynikající ořechovo česnekovou omáčkou. Jako přílohu můžete zvolit mísu zeleninového salátu a dorazit se sladkou tečkou v podobě ořechů navlečených na niti obalené v gumové krustě z hroznové šťávy. Ty ve městě koupíte téměř na každém rohu.

V historickém středu města není problém najíst se v jakékoliv restauraci, na ulicích vás budou většinou lákat cedule, kde bývají i ceny. Osobně cením restauraci Bread and Wine kousek od zastávky metra Rustaveli podávající tradiční gruzínská jídla, kde vám nabídnou domácí gruzínská jídla připravená z čerstvých a přírodních surovin. Stylovou restauraci Sormoni najdete na Alexander Kazbegi Avenue. Restaurant Meama na břehu řeky Kura nabízí typickou gruzínskou kuchyni. Bina N37je umístěná na střešní verandě v 8. patře činžovního domu, můžete zde ochutnat gruzínské víno z qvevries (hliněných nádob).

Co se mi těžce nevyplatilo, bylo mleté maso v koláči, které jsem si nechal zalít omáčkou vyhřívající se na letním gruzínském sluníčku v jednom z pouličních stánků na Kote Abkhazi. Na to skutečně pozor, následující týden mě téměř obrátil naruby.

Pokud chcete vyjet z provalenějších míst a zkusit něco autentičtějšího, nám se vyplatilo vyjít pěšky do méně navštěvovaných částí Didube. Tuto možnost můžete využít například pokud máte hodně času před odjezdem vlaku nebo autobusu. Čtvrť je o něco divočejší a latinky je zde méně, o to bude ale zážitek silnější.

Samotným zážitkem je pak ochutnávka místního alkoholu, za pár šupů seženete oproti české mimořádně kvalitní vodku, vyhlášené je kachetinské víno. Místní nejslavnější mok dozrává a vzniká ve velmi specifických podmínkách na plochách ohraničených Malým a Velkým Kavkazem. Od roku 2013 je místní metoda zpracování vína součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Další pochoutkou pro náročnější konzumenty je vynikající gruzínský koňak, ceny jsou příznivé a určitě si pochutnáte i na základním VS Sarajishvili, který ve Tbilisi koupíte mnohem výhodněji než doma.

V Tbilisi také najdete několik podniků, kde se jako tradiční nápoj podává sodovka se sirupem od firmy Lagidze Water, kterou na konci 19. století vymyslel gruzínský lékárník Lagidze. Určitě ochutnejte toto příjemné osvěžení.

Kde se ubytovat

Možností k ubytování je v Tbilisi asi jako v každém hlavním městě. Nejlepší je naplánovat bydlení předem. Pokud budete hledat ubytování na místě, turisticky nejvhodnější je oblast těsně přiléhající ke Kote Afkhazi. Třída se nachází v centru Starého města, takže počítejte s o něco vyššími cenami, ale téměř vše podstatné je v docházkové vzdálenosti a najdete tu desítky hostelů, penzionů a hotelů vybavených dle evropských standardů, mnohdy s typickými nádvořími ozdobenými balkony a arkýři.

Velkou koncentraci hotelů, rodinných hotýlků, apartmánů i hostelů najdete také na západním břehu řeky Kura podél dvou hlavních ulic Rustaveli Avenue a Pekini Avenue.

Tbilisi je město kontrastu a i rozmanitost ubytování je velká – vedle nejlevnějších hostelů se tyčí moderní budovy nadnárodních hotelových řetězců Marriott, Radisson Blu, Ramada, Best Western nebo Mercure, menší rodinné guesthousy nabídnou ubytování v původních zástavbách města mezi 500–800 Kč/pokoj, moderní hotely budou stát od 1500 Kč, ale třeba i 3500 Kč nebo 5000 Kč za noc.

Fabrika Tbilisi je vybudována v bývalé sovětské továrně na výrobu tkanin v historické části Tbilisi a má vlastní dvůr s kavárnami a bary, uměleckými ateliéry a dílnami i tvůrčí školou, obchody, holičstvím. Unikátní atmosféru tu vytváří staré betonové stěny a průmyslové prvky, které se snoubí s moderním stylem. Poskytuje ubytování v dobře vybavených soukromých nebo společných pokojích.

Moderní Tbilisi Park Hotelje obklopen zelení, nabízí tenisový kurt a pokoje s vlastní koupelnou. V hotelové restauraci si vyberete z nabídky pokrmů evropské kuchyně.

Tiflis Inn Boutique Hotel je zařízen ve stylu 19. století a nachází se v přízemí historické budovy. K dispozici je restaurace a bar. Zajímavý je také moderně pojatý hotel Moxy Tbilisi by Marriottsezahradou a barem.

Skromnější, ale kvalitní ubytování poskytuje Gela’s Apartment, Bany Guest house nebo třebaHotel Kristina.

Noční život

Noční život je v Tbilisi velice čilý, ulice jsou plné mladých lidí a ožívá i množství zajímavých barů a klubů, které rozhodně stojí za návštěvu. Ulice poblíž řeky jsou nejživější – zejména ulice Chardeni a Erekle II, rušno je i v Perovskaya a Rustaveli.

Jste-li zastánci spíše klidněji strávených večerů, navštivte Carpe Diem cafe bar – roztomilou malou kavárnu na kopci v centru starého Tbilisi. Úžasný výhled na město i poklidnou atmosféru si užijete v SKY7 Terrace and Lounge Bar. Pokud milujete víno, nevynechejte na své objevné cestě po Tbilisi Old Cellar. Vynikající místo pro zábavu a noční život najdete v Soul Train Bar.

Pokud zastáváte spíše aktivnější druh zábavy a toužíte si zatančit, navštivte Meoba bar nebo DIVE x Fabrika.

Nejširší nabídku průvodců a map Gruzie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Nakupování

V Tbilisi najdete dvě nákupní centra East Point a Tbilisi Mall, která stojí na různých koncích města. Na Rustaveli Avenue je nákupní galerie Merani. Pokud hledáte obchody s módou nebo si chcete z Tbilisi přivézt ručně tkaný koberec, vydejte se na ulici Kote Abkhazi.

Nejlepším místem pro suvenýry je zdejší bleší trh na Suchém mostě, nedaleko od centra. Koupíte zde jak starožitnosti, tak bižuterii a sběratelské kousky, zajímavé knihy, staré mince a šperky.

Pěkným suvenýrem je džezva, ve které se připravuje lahodná místní káva, nebo láhev vína nebo domácí pálenka čači. Najdete také širokou škálu výrobků z ovčí vlny, od čepic přes brože a šály po barevné veselé tašky. Vyplatí se i nákup zlata a stříbra, které má výborný poměr ceny a kvality.

Služby

Lékařská péče, policie: Sanitku hasiče i policii můžete volat na univerzálním čísle 112.

Turistické informace: Turistické infocentrum leží v severní části Náměstí Svobody u Pushkinova Parku, zodpoví zde otázky k dopravě po městě, poradí kam jít, kde bydlet, případně dohodí lokální průvodce a překladatele.

Co vidět

Nejdůležitější ulicí celého Tbilisi je avenue Rustaveli, která je lemována vládními budovami, kostely, divadly či muzei. Vaší pozornosti by neměla uniknout Budova gruzínského Parlamentu s výrazným sloupovým průčelím. Budovu v režii sovětů postavili němečtí vojenští zajatci na místě chrámu Alexandra Nevesky, který byl pro účel stavby parlamentu zbořen.

Přes ulici doporučuji navštívit Národní Muzeum, kde jsou vystaveny archeologické artefakty vypovídající o místní bohaté historii a to od pravěku dodnes. Cena 7 GEL je více než příznivá, takže pokud zbývá nějaký čas, toto místo za návštěvu rozhodně stojí. Ujíst si nenechte ani národní operu, státní akademické divadloRustaveli, gruzínskou akademii věd, kostel Kashveti nebo luxusní hotel Biltmore.

Tbilisi ZOO byla v roce 2015 postižená ničivými povodněmi. Mnohým se může vybavit fotografie hrocha, pobíhajícího ulicemi města. Ze zahrady tehdy uniklo mnoho divokých zvířat, včetně velkých koček. V důsledku úniku a hlavně úhynu přišla ZOO o 300 obyvatel.

Obrovský otevřený prostor měl v historii mnoho jmen, Náměstím Svobody se stává v roce 1918 na počest vzniku První Gruzínské Republiky po pádu carského režimu v Rusku. V roce 2006 byl v centru vztyčen monument se sochou svatého Jiří, který zde nahradil pomník V. I. Lenina odstraněný po pádu Sovětského Svazu v roce 1991. Dnes je náměstí centrem veřejného dění, zažilo několik obřích demonstrací, několik setkání se světovými i lokálními politiky a nespočet oslav tohoto temperamentního národa, vyjadřuje duši země, ventiluje emoce lidu.

Za návštěvu však stojí zejména klášter Norashen s kostelíkem Jvaris Mama. Areál vás vyvede z rušné ulice a nabídne tichý a útulný ostrůvek pro zrelaxování a odpočinek od rušné a divoké ulice. Tento skvost arménské církve byl založen v roce 1467, interiér zdobí nádherné fresky, přítmí a hořící svíce. Nejlépe atmosféru místa vstřebáte, když chvíli posedíte na nádvoří areálu.

Na výlet zubačkou se vydejte do zábavního parku Mtatsminda. Modernizované vagóny mohou naložit až 60 lidí, jezdí denně od devíti hodin do půl dvanácté v noci. Panoramatický výhled z obřího ruského kola stojí zhruba 3–5 GEL, ale vyřádit se můžete na kterékoliv atrakci v parku, včetně obří horské dráhy. Nejlepší na kopci je však samotný výhled na město, který je od horní stanice zubačky jedinečný.

Skvělý výhled na město Tbilisi je také od monumentální katedrály Nejsvětější Trojice na levém břehu řeky Mtkvari. Ač může působit starodávně a udržovaně, stavba 87 metrů vysokého chrámu od architekta Archila Mindiashviliho byla zahájena teprve v roce 1995. Architektovi se podařilo vytvořit skvostnou svatyni, která se i přes svůj nízký věk může hrdě stavět vedle starých klášterů ortodoxní církve, zároveň je to třetí nejvyšší stavba pravoslavné církve na světě. Celý areál je tvořen rozsáhlým otevřeným, vydlážděným komplexem s širokým výhledem na staré město, park nabízí i travnaté plochy k odpočinku. Jediné, co může klid narušit, je poměrně velká návštěvnost místa.

Z počátku jsem zmiňoval architektonický kontrast starého a nového, ten je nejpatrnější na východním břehu Kury, kam se dostaneme z Meidanu po mostě Metekhi, dojdete tak přímo k nohám krále Vakhtanga. U Rike parkuseverně od mostu jsou nejvíce patrné asi nejvýraznější stavby moderní architektury Tbilisi, skleněný MostMíru (otevřený v roce 2010) od Michele De Lucchiho, který sekaždý večer nádherně rozsvěcuje a doplňuje světelnou show celého Tbilisi a zrcadlová koncertní tubusová hala Rhike (dokončena v roce 2016), navržená italskými architekty rodinného studia Fuksas. Panorama potom dotváří lesklá kupole prezidentského paláce v pozadí. Samo sebou, že stavba takto výrazných objektů uprostřed starodávného města vyvolala řadu kontroverzí, dnes však tento kontrast patří k jedněm z typických prvků, dotvářejících tvář města.

Nad městem se tyčí několik různých hrbolů, nejvýraznějším je pevnost Narikala nad starým městem na kopci Sololaki. Z parku Rike se dá vycestovat na kopec panoramatickou kabinovou lanovkou zbudovanou v roce 2012. Za 1 GEL vás vyveze vysoko nad Kurou vstříc bývalé perské citadele ze 4. století. Dnes se v prostorách bývalé pevnosti nachází pravoslavný kostel Svatého Mikuláše a neopakovatelný výhled na město na jedné straně a k botanické zahradě na straně druhé.

Pár metrů na západ dojdete po chodníčku k jednomu z nejznámějších památníků v Tbilisi, k soše Matky Gruzie, monumentální postavy shlížející na město. Ta byla vztyčena v roce 1958 při příležitosti oslav 1500 let od založení města. Jako symbol gruzínské osobitosti drží v jedné ruce mísu s vínem pro ty, kteří přicházejí v míru. Pravá ruka pak svírá meč, kterým uvítá případné nepřátele.

Pro ty se silnějším žaludkem doporučuji jízdu na lanové dráze, kdy vás provozovatel šoupne do barevného prostěradla s úvazkem a pošle vzduchem na 270 metrů dlouhou projížďku vysoko nad botanickou zahradou. Jen bacha, ať neohodíte návštěvníky pod vámi. Zavěsit se do postroje můžete přímo vedle Narikala.

Po celodenním objevování Tbilisi se odměňte koupelí v sirných lázních. Přírodní pramen sulfanové minerální vody, která pomáhá při nemocech pohybového aparátu a má příznivé účinky na kožní, cévní a nervovéonemocněních vyvěrá v oblasti Starého města pod pevností Narikala.

Nejvýraznější je asi průčelí lázní Orbeliani, mozaiková symfonie typická spíše pro medresy střední Asie, nacházející se mezi cihlovými fasádamy starých domů a kupolí okolních lázní. K využití nabízí syrné koupele i drastickou masáž s drhnutím. Podobné vyžití nabízí Gulo´s a Královské lázně na druhé straně říčky, která obtéká Orbeliani.

Vydáte-li se proti jejímu proudu do strmého kaňonu, dojdete k vodopádu Dzveli, oázy klidu uprostřed starého města.

Výlety do okolí

Bývalým hlavním městem Gruzie je Mcchteta,, které má krásné historické centrum. Z Tbilisi se sem dostanete maršrutkou, která odjíždí několikrát za hodinu z Didube a stojí zhruba 1 GEL.

Nad soutokem řek Mtkvari a Aragvi se zde tyčí klášter Jvari (chrám Kříže) se tyčí, který dodnes zůstává jednou z nejdůležitějších symbolů Gruzie. Uprostřed malého městečka Mccheta najdete Katedrálu životodárných sloupů, která byla společně s městem zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO roku 1996.

Jednodenní výlet z Tbilisi můžete podniknout do Gori, rodiště Stalina. Navštivte domek Stalina, muzeum a Stalinův vlak. Dominantou města je pevnost Gori. Nedaleko města najdete prehistorické skalní město Uplistsikhe s historií sahající do doby několik set let před Kristem.

Stejně jako do Mcchety jezdí do Gori maršutky každou chvíli z nádraží Didube.

Kultura a svátky

Každý rok v říjnu město pořádá Tbilisoba, festival oslavující historii a různorodost města, jež je tradicí od roku 1979. Tbilisboa se odehrává v Rike Parku, na Meidanu a v přilehlých ulicích, sjíždí se sem mnoho lidí z celé Gruzie, aby zde prezentovali svůj region a předvedli z něj to nejlepší, včetně tradiční hudby, krojů, tanců, jídla a prodeje všech možných cetek a výrobků. Regiony zde prezentují také své víno.

Zajímavost na závěr

Město bylo pojmenováno podle horkých léčivých pramenů, které vyvěrají z podloží na severovýchodní části hory Tabori. Název tedy pochází z gruzínského tbili neboli teplý. Lázně zde tvoří součást národního dědictví. Do roku 1936 bylo město známé pod názvem Tiflis odvozeného od patrona města křesťanského mučedníka svatého Abo z Tiflisu, jehož pohřebiště se údajně nachází na útesu pod chrámem Metechi.

Zkušenosti čtenářů

Maja

Seriózny článok, akurát neaktualizovaný.
V metre sa dá platiť už iba plastovou kartickou Metromoney, žiadne žetóny už sa nepoužívajú.
Ulica Kote Abchazi/Afkazi je bývalá ulica Leselidze, nejedná sa o dve ulice, ako uvádzate.
Škoda, že sa nikde neuvádza ako tradičný nápoj sódovka so sirupom od  firmy Lagidze Water, ktorú vymyslel na konci 19teho storočia gruzínsky lekárnik Lagidze.  V Tbilisi je niekoľko pobočiek a je to príjemné osvieženie.
Parlament podľa mojich informácií stavali nemeckí vojnoví zajatci, v réžii Sovietov samozrejme.
No a festival sa volá „Tbilisoba“, nie „Tbilisboa“

Aneta Michalcová
Maja:

Zdravím,
moc díky za věcné připomínky a aktualizaci průvodce. Všechny Vaše poznámky jsem zanesla do textu. 🙂
Za redakci Hedvábné Stezky přeji hezký den
Aneta Michalcová

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí