Taipei je největším a hlavním městem Taiwanu (Tchaj-wan). Oblast kolem města patří k nejhustěji obydleným místům na planetě. S tím je spojený i největší problém tohoto města – doprava. Ulice jsou přeplněné především skútry.
Hromadnou dopravu se snaží řešit rychlodráha, která v centru probíhá pod zemí, v okrajových částech na visutých tělesech.
Taipei nemá dlouhou historii. Jako moderní město se začala rozvíjet až za japonské okupace, tj. od r. 1895, kdy sloužila jako administrativní centrum kolonie. V té době byl také postaven robustní palác, jenž původně sloužil jako sídlo guvernéra, dnes jako sídlo prezidenta Čínské republiky. Do dnešní velikosti se Taipei rozrostla po roce 1949, kdy sem přesídlila z Nankinu vláda Čínské republiky.
Nejvýraznější osobností moderních dějin Taiwanu je generalisimus Čankajšek, kterému je zasvěcen monumentální památník v centru města. V parku u památníku se nacházejí dvě budovy v čínském stylu, koncertní síň a divadlo.
Nejširší nabídku průvodců a map Číny (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz
V Taipei nemůžete opomenout návštěvu Palácového muzea. Uchovává sbírky, jež byly původně umístěné v Palácovém muzeu v Pekingu. Kuomintangská vláda ukryla nejcennější skvosty ze sbírek Palácového muzea v r. 1937 před Japonci do vlaku, který cestoval spolu s ní původně do provincie Sichuan (S’-čchuan) a v roce 1949 na Taiwan. Na předměstí Taipei byl pro sbírky vybudován obdivuhodný areál několika budov v tradičním čínském stylu.
Od roku 2004 se Taipei pyšnila nejvyšší budovou světa. Byla jí 505 m vysoká „Stojednička“, která dostala název podle počtu poschodí. Dnes je tato budova pouze 2. nejvyšší na světě po dubajském mrakodrapu Burdž Chalífa.