Tainan: stovky chrámů a nejvyhlášenější noční trhy v celém Taiwanu

Tainan: stovky chrámů a nejvyhlášenější noční trhy v celém Taiwanu

Bývalé hlavní město ostrova byste si při návštěvě Taiwanu neměli nechat ujít. Právě tady proběhly počátky novodobého osidlování ostrova nejprve Holanďany a později Číňany. Tainan se pyšní největší koncentrací chrámů na ostrově a na nočních trzích tu ochutnáte nejlepší dobroty na celém ostrově.

Téměř dvoumilionové město na západním pobřeží Taiwanu bylo po dlouhá staletí nejdůležitějším centrem politiky, kultury i obchodu. Statut hlavního města ztratilo až v roce 1919, kdy tehdejší japonská vláda přesunula své koloniální sídlo do Taipei na severu. Jaké památky ukrývá a kam se při návštěvě vydat?

Prohlédněte si všechny fotografie k článku…

Svědci holandských časů

Ačkoli je Taiwan poměrně blízko čínské pevniny, žil si ostrov až do 16. století poměrně nerušeným kmenovým životem. Vše změnila až éra zámořských objevů, během níž se Taiwan stal důležitou zastávkou na trase do Číny nebo Japonska. O převahu na moři mezi sebou soupeřili Španělé, Portugalci a Holanďané, kteří si na počátku 17. století vybudovali pevnost Fort Zeelandia právě v oblasti Anping, která je dnes součástí Tainanu.

turkish_airlines_new_2

Na Taiwan se snadno dostanete se společností Turkish Airlines, která létá od nejvíce zemí na světě. Nabízí pohodlí 4*hvězdičkové společnosti: letíte za dobrou cenu a získáte skvělý servis na palubě. Při mezinárodních letech si vychutnáte výběr nejlepšího menu. Jestliže u zvoleného letu neexistuje návazné spojení při přestupu, můžete využít Tour Istanbul zdarma. Turkish Airlines byly oceněny jako „Nejlepší evropská letecká společnost roku“ po šesté v řadě a to od roku 2011.

Pevnost a pozůstatky zdí z červených cihel porostlých kořeny prastarých banyánů stojí na místě dodnes. Fotogenická bílá strážní věž je už jen replikou a byla postavena až v nedávné historii.

Další zastávkou po stopách koloniální historie jsou věže Chihkan v centru. Původně holandská pevnost sloužící jako centrum administrativy změnila několikrát své poslání. Za vlády dynastie Ming a později Čching věže sloužily jako chrám a pavilón, které později japonská vláda využívala pro vojenskou nemocnici. Dnes patří věže k nejdůležitějším památkám Tainanu.

Draci, květiny a vonné tyčky

Tainan je vyhlášený velkým množstvím chrámů – a to jak taoistických, tak buddhistických i konfuciánských. Už jen rozmanitost svatostánků napovídá mnohé o náboženských tradicích a toleranci Taiwanců. Vzhledem k tomu, kolik kolonizačních vln a vlád ostrov přestál, není divu, že paleta náboženského vyznání je tu skutečně pestrá. Chrámy jakéhokoli vyznání a jejich okolí jsou obvykle centrem společenského dění.

K nejznámějším v Tainanu patří taoistický chrám bohyně Ma-cu, ochránkyně námořníků a rybářů, uctívané hojně po celém ostrově. Ma-cu také patří jedna z největších náboženských poutí na ostrově. Každoročně v dubnu se při ní statisíce věřících vydávají na 350 km dlouhý pochod, řada dalších přitom slaví při místních slavnostech. Kromě centra najdeme jeden z jejích chrámů také ve čtvrti Anping, který (jako mnoho dalších) bývá považován za jeden z nejstarších na Taiwanu.

Za vidění stojí také chrám zasvěcený bohovi války Guandimu, který chrání všechny bojovníky a lidi, žijící podle zákonů cti. Podobně jako chrám Ma-cu i tenhle zdobí čerstvé květiny, obrazy na stěnách, ornamenty i četné sošky různých božstev. Kromě hlavního boha totiž v chrámech bývají svatyňky a vedlejší oltáře nižších bohů. Lidé při vstupu do chrámu zapalují vonné tyčky a prochází kolečko chrámem a postupně se klaní všem bůžkům. Chrámy jsou podle mého nejkrásnější při večerní návštěvě, kdy jim omamná vůně esencí, zářící lampiony a šeptané modlitby věřících dodávají tajuplnou atmosféru.

Věřící si také můžou koupit modlitební papírky, které se pak pálí v obří peci umístěné vedle chrámu. Papírků existují čtyři druhy podle toho, jakou žádost má věřící na srdci. Pokud si všimnete někoho, jak hází po zemi dvojici dřevěných půlměsíčků, prosí tak bohy o pomoc s odpovědí na otázku, která ho trápí. Odpověď bohů pak dotyčný vyčte podle toho, jak dřívka dopadnou.

Poněkud stroze pak ve srovnání s taoistickými chrámy působí Konfuciův chrám. Podobně jako jiné konfuciánské chrámy vyzařuje spíš klid a vznešenost. Součástí chrámového komplexu je i akademie a přilehlý parčík je centrem kulturního dění.

Noční hody a zábava pro malé i velké

Pokud vám při návštěvě chrámů vyhládlo, vyrazte se občerstvit místními dobrotami. Tainan je mezi samotnými Taiwanci vyhlášený pro výbornou kuchyni, některé pochoutky, které jsou známé po celé zemi, ochutnáte jenom tady. Řadu restaurací a pouličního občerstvení najdete na každém rohu, nejlepší je zamířit do některé z užších vedlejších uliček. Pokud jsou v ulici davy, jste tam správně.

Velkým zážitkem je také návštěva jednoho z nočních trhů, které mají na ostrově staletou tradici a jsou velmi populární. Kdo tohle davové šílenství nezažil, neuvěří. V Tainanu je nočních trhů několik, každý z nich ale funguje jen některé dny v týdnu (doporučuji nechat si poradit od místních).

Jedním z největších je Flower Night Market na severozápadě od centra (funguje čtvrtky, soboty a neděle večer), který se odehrává výhradně pod širým nebem. Kdo nemá rád davy, měl by si návštěvu raději promyslet. Je tu skutečně narváno a připravte se na prodírání tělo na tělo, vše ale ve vší slušnosti. Trhů se běžně účastní celé rodiny i s malými dětmi, nikdo se nestrká a všichni jsou (jako ostatně vždycky) velmi slušní a spořádaně postupují ve špalíru.

Noční trhy se asi nejvíc blíží noční verzi české pouti, jen bez kolotočů. Všude je spoustu stánků s nejrůznějšími pochutinami, v další sekci se prodává všemožné zboží a drobnosti a oblíbená je také část s atrakcemi a různými hrami.

Pokud jste přišli ochutnávat, dávejte si radši menší porce a vyzkoušejte víc různých jídel. Ceny jsou opravdu lidové. Protože Tainan leží u moře, neváhejte ochutnat i nějaké mořské plody, budou tu zaručeně čerstvé. K tradičním jídlům tu patří silné vývary s nudlemi a masem (např. vepřová polévka dan zai, nám více chutnala hovězí) nebo polévka v chlebu (coffin cake). Určitě také ochutnejte místní čaj, servíruje se nejčastěji ledový, porci cukru a ledu si můžete určit. K typicky taiwanským specialitám patří milk tea (různé druhy čaje v mlékem) nebo bubble tea (čaj s žužu kuličkami na dně). A jako sladkou tečku za celou návštěvou Tainanu si dejte čerstvé ovoce zalité v cukrové krustě.

Autorka Natálie Šírová se od malička věnuje různým sportům, dovolenou nejraději tráví na horách s batohem na zádech. Na pozici šéfredaktorky časopisu Svět outdooru se jí podařilo skloubit práci s láskou k horám a všemožným aktivitám v nich.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí