Svoboda není samozřejmost, připomene 6. ročník Aussie & Kiwi Film Festu

Svoboda není samozřejmost, připomene 6. ročník Aussie & Kiwi Film Festu

Letošní podzim patří připomínkám 30. výročí pádu komunismu ve střední Evropě. Programu přehlídky australských a novozélandských filmů, která poběží v pražských kinech od 1. do 6. listopadu 2019, proto dominuje téma svoboda.

Projekce v kinech i doprovodné kulturní akce přinesou aktuálními témata jako je ochrana životního prostředí nebo ženská emancipace. Festival se rozšiřuje o kinematografii celého regionu Pacifiku na Tichomořské ostrovy. Projekce v kinech Lucerna a Ponrepo doplní promítání a debata v kině Atlas, dvě výstavy a diskuse o československé emigraci do Austrálie a na Nový Zéland v Knihovně Václava Havla.

Důležitou roli ve snímcích 6. ročníku Aussie & Kiwi Film Festu hrají střet původních a bílých kultur, přistěhovalectví a tolerance – dlouhodobě důležitá témata australské a novozélandské kinematografie. Všechny tyto fenomény citlivě míchá zahajovací film přehlídky Dámy v černém (Lucerna, 1. 11. od 20:00 hodin), který s humorem ukazuje předsudky spojené s národem Australanů. Snímek režiséra Bruce Beresforda získal ocenění pro nejlepší herečku, nejlepší hudbu a nejlepší kostýmy od Australian Academy of Cinema and Television Arts. Na slavnostním zahájení diváci uslyší tradiční aboriginské písně v podání zpěvačky Jessie Lloyd. Festival v kavárně Lucerna doplní fotografická výstava „Havel na Novém Zélandu“ – fotografie Jiřího Jírů z prezidentovy cesty po zemích Pacifiku v roce 1995.

Ženská emancipace se v poslední době ukazuje jako důležitý motiv novozélandské kinematografie a pacifického regionu. Právě o další ostrovy Tichomoří se rozšiřuje nabídka festivalu prostřednictvím filmu Vai (Ponrepo, 2. 11. od 15 hodin). Jde o netradičně poskládaný film natočený devíti ženami v různých tichomořských zemích: Fidži, Tonga, Šalamounovy ostrovy, Samoa, Cookovy ostrovy, Niue a Nový Zéland. Autorky přibližují zkušenosti žen, které kvůli práci nebo vzdělání opouštějí rodinu a tradice. Vai ve všech ostrovních zemích Pacifiku znamená „voda“.

Kultovní perla archivu a oslava svobody sexuálních menšin – to je snímek Dobrodružství Priscilly, královny pouště. Festival film uvede v sobotu 2. listopadu u příležitosti 25. výročí od premiéry dnes už legendární australské road movie, projekci rozjede živá travesty show skupiny Hanky Panky přímo na pódiu kina Lucerna. Poté je v baru Champagneria v Průchodní ulici připravena after party s víny festivalového partnera Foltýn Wine.

Projekci australského dramatu Neutonout (Atlas, 4. listopadu od 17 hodin), které na Berlinale získalo Cenu ekumenické poroty, doplní debata „Jak osvobodit novodobé otroky rybářského průmyslu?“ s odborníky z organizace La Strada a Ústavu mezinárodních vztahů s moderátorem Michaelem Rozsypalem z Českého rozhlasu Plus.

Knihovna Václava Havla bude hostit večer na téma „Cesty Čechoslováků za svobodou k protinožcům + Havel v Pacifiku“ v úterý 5. listopadu od 19 hodin. Večerem provede Markéta Vozková, projektová manažerka festivalu.

Už 29. října 2019 od 18 hodin, tedy ještě před zahájením 6. ročníku AKFF, proběhne v baru Champagneria vernisáž prodejní výstavy „Dreamtime: pohled do mýtického světa původních obyvatel Austrálie“, která představí současné výtvarné umění protinožců.

Po celou dobu festivalu pak mají návštěvníci, kteří se prokážou vstupenkou z projekcí Aussie & Kiwi Film Festu, v Champagnerii slevu 10 % a od 1. do 14. 11. 2019 mohou využít 25% slevu z běžných cen při nákupu průvodců Lonely Planet na eshop.lonelyplanet.cz.

Podrobnosti o filmech, doprovodném programu a informace o vstupenkách najdete na webu www.aussieakiwi.cz, sledujte nás na Facebooku, Instagramu nebo Twitteru – @aussiekiwifilmfest.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: