Švédský ledový hotel s pokojovou teplotou -5 stupňů, budíčkem a horkým brusinkovým nápojem k snídani

Švédský ledový hotel s pokojovou teplotou -5 stupňů, budíčkem a horkým brusinkovým nápojem k snídani

Zážitek opravdu na celý život nabízí nádherný ledový hotel ve švédském Laponsku. Vyfasovat teplý spacák, zabalit se do kožešin a celou noc sledovat ledové odlesky je něco, co opravdu nezažijete kdekoliv.

Malinká vesnička Jukkasjärvi leží nedaleko Kiruny, 200 km od severního polárního kruhu. Žije zde asi 550 obyvatel a vesnicí vede jedna hlavní silnice. Nic jiného zde není. Takhle by se dal shrnout celý popis, kdyby tu v roce  1989 Yngvc Bergyuist nepostavil iglú. Skupina turistů v něm strávila noc a probudila se s nadšením a nezapomenutelným zážitkem. Od té doby se zde ledový hotel staví každou zimu.

Příště už si Bergquist si pozval Japonce, aby mu s plánováním pomohli, protože neměl žádné zkušenosti, jen nápad, ze kterého se zrodil první a největší ledový, sněhový hotel na světě. Pokud se tam vypravíte, přibalte si do kufru vlněné ponožky, čepici a termoprádlo. Noční košilku nechte doma. Na recepci obdržíte armádní spacák, který byl testovaný pro pobyt v extrémně nízkých teplotách.

Hotel zaujímá plochu 60 m². Od 10:00 do 18:00 h funguje pro veřejnost jako výstavní muzeum. Od 18:00 h je check in. Hosté mohou strávit jednu noc v ledovém hotelu, ale pokud se chtějí zdržet déle, další noci tráví už v klasických pokojích. V brzkých ranních hodinách je budíček. Místo kávy nebo čaje se podává horká brusinková šťáva.

Ledový nápoj v ledových skleničkách

V pokojích se teploty běžně pohybují mezi -5 až -8 stupni. Venku ale někdy padají až k – 40 stupňům. Se stavbou hotelu se začíná v listopadu a projektanti, architekti a designéři pracují nepřetržitě 6 týdnů. Vytesává se pokoj za pokojem, chodby, klenuté sály, ice bar s koncertním sálem, ledová galerie, dokonce i sauna.

Nejširší nabídku průvodců a map Švédska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Požár v ledovém hotelu vymyslela byrokracie

Vstup hlavním vchodem vede přes dveře, které jsou potažené sobí kůží. Za ledovým pultem stojí recepční. Procházíte chodbou a pak jednotlivými pokoji. Narazíte i na hasicí přístroje a požární alarm. Usměvné, viděli jste někdy hořet led? 🙂 Ačkoliv je hotel vyrobený z ledu a sněhu, i přesto musí splňovat veškeré náležitosti dle hotelových klasifikací.

Úchvatný design, nezapomenutelný zážitek, ale i rozdílné pocity a názory. Někdo si noc nemůže vynachválit, jiný nezahmouří oči ani na chvíli. Luxusní pokoje a apartmány obsahují ledovou postel s kožešinami. Nechybí ani ledový nábytek: ledové skříně, židle z ledu nebo poličky vytesané z ledu. Ve stropě jsou zamrzlé led diody, které vytváří dojem polární záře.

40 architektů z celého světa

Každý pokoj je jedinečný. V jednom pokoji vystupuje z přední zdi ledový sloní chobot. V druhém pokoji se blýská vějířovitý paví ocas. Každý pokoj obsahuje jiné téma, ledové umělecké artefakty a sochy.

Pes je nejlepší přítel člověka a v Laponsku to platí dvojnásobně o psím plemenu husky. Věrný, přátelský a energický chundeláč se chlubí svým temperamentem a loveckou vášní. Přečtěte si o putování se psím spřežením ve vesnici Hetta.

Odkud se získává stavební materiál?

„Meeting place by the water“, tak se přezdívá Jukkasjärvi. Protéká tudy řeka Torne, která je dlouhá 520 km. Vodou z řeky se plní formy na led a ten se dále zpracovává a opracovává pomocí motorové pily, dlát, nožů a dalších pomůcek.

Celkem 5000 tun ledu spotřebují arktičtí zedníci. Stavební materiál je lehce k dostání. Protéká tudy divoká řeka Torne, která v říjnu zamrzá. Začínají se vyřezávat kvádry ledu. Každý blok váží až 2 tuny.

Velký vliv na stavbu ale mají meteorologické podmínky. Hotel se staví od roku 1989 a každý rok roztaje. Jeho hořký osud vždy rozesmutní hlavně umělecké projektanty, kteří projekt každý rok vymýšlí.

Unikátní dílo se snaží obalamutit přírodu

Tentokrát to ale architekti zkouší jinak. Vnější zdi jsou postavené z betonu. Na nich leží izolace: led a sníh. Díky tomuto schématu by vnitřní teplota měla celoročně dosahovat lehkých minusových hodnot. Do země jsou zapuštěné ocelové trubky. Jedná se o hloubku permafrostu, tzv. věčně zamrzlé půdy, která je typická pro oblasti za polárním kruhem.

Solární panely na střeše zaujímají plochu 600 m² a vyprodukují 130 000 kWh. Vyrobená energie se využije pro chlazení ledu za polárních dní, protože tu od dubna do srpna nezapadá slunce. V létě mohou venkovní teploty sahat až k 20 stupňům.

Cena, pobyt, výdrž

Hotel získal již třikrát cenu World Travel Award. Cena ubytování se pohybuje od 7 000 Kč za noc pro jednu osobu a vstupné jen na den nez noclehu stojí 1 500 Kč. Během otevírací doby můžete zůstat, jak dlouho chcete. Vydržíte maximálně 4 h, pak vás obrní zima.

Pokud zrovna nemáte cestu do Laponska, ale máte cestu jinam, další ledové hotely vznikly v Kanadě, ve Finsku a dokonce v Rumunsku. A pak, že neexistuje stavebnice pro dospělé!

Zkušenosti čtenářů

Finsko na Švédsko po upozornění redakce opravila, ale ledová sauna tam není, stejně tak koncertní sál (k tomu slouží kaple) ani žádné skříně. Za návštěvu tento icehotel na rozdíl od finských kýčů skutečně stojí. Přijměte pozvání na povídání o Kiruně a místním dole, icehotelu, běžkách za polárním kruhem, finských srubech, sauně a polární záři… ve středu 10.1.2018 https://www.facebook.com/events/163715811055011/

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí