Nadechněte se a řekněte „långfärdsskridskor“, nadechněte se ještě jednou a zkuste říct rychleji a víc nahlas „långfärdsskridskor åkning“. Jestli se vám tohle podařilo, právě jste švédsky řekli „brusle na dlouhé vzdálenosti a ježdění na nich“ a zbytek bude už hračka.
Proplést se desítkou švédských internetových odkazů, týkajících se informací o sjízdných úsecích vodních ploch, najít to správné jezero nebo kus moře a půjčit si (eventuelně zakoupit) bruslařskou výbavu. Ani tyhle úkoly nejsou úplně jednoduché, ale výsledek stojí zato. Dálkové anebo expediční bruslení je jedním z nejzajímavějších severských sportů a pohyb na dlouhých bruslích je rychlý, elegantní a zábavný. A pokud tomuto sportu věnujete po praktické i po teoretické stránce více času, stane se z něj jedinečný způsob, jak prozkoumat odlehlé zálivy, ostrůvky i rozlehlé plochy jezer.
Jaká je výbava dálkového/expedičního bruslaře?
Existují různé druhy dálkových bruslí a vázání. V půjčovnách se nejčastěji dostanete k robustnějším bruslím, ke kterým patří pevné kožené boty (něco mezi pohorkou a jakousi staromódní bežkovou botou). Tyto brusle jsou stabilnější, mají pevnou patu, a dozajista jsou dobré pro začátek, pro vyzkoušení prvních pohybů na ledě. Pokud si chcete bruslení jen vyzkoušet, máte na tohoto koníčka jen pár dní, je to ideální. Pokud ovšem bruslení propadnete a ocitnete se v místě, kde dlouhodobě mrzne, vyplatí se koupit si kvalitnější nože a k nim běžkové vázání. Mnoho Švédů má oblibu v BC vázáních a botách, další alternativou je skate běžkové vázání a k nim vhodné běžkové boty. Délka bruslí se odvíjí od délky nohy bruslaře, a pohybuje se od 43 do 55 cm. K dálkovým bruslím patří hůlky. Ty nejsou nezbytně nutné pro pohyb samotný, a dá se jezdit bez nich zejména na menších a bezpečných jezerech, avšak jsou doporučovány i jako bezpečnostní výbava.
Bezpečnost především…
I když mrzne soustavně několik týdnů v kuse, mohou být krásné ledové plochy zrádné, nevyzpytatelné, a někdy i životu nebezpečné. Podmínky se mění velmi rychle, led je často nestabilní a vyznat se v jeho tloušťkách, v typech prasklin a proudech je oříšek i pro rodilého seveřana. Dvojnásob to platí, vydáte-li se na moře. Kromě již zmíněných hůlek (ispikar), které slouží k záchraně, testování ledu i k lepší stabilitě, má proto být expediční bruslař vybaven dalšími pomůckami. Úplným základem je pár cepínů s píšťalkou (isdubbar och visselpipa), které jsou upevněné na krku. Pokud se bruslař propadne ledem, má s hůlkami a cepíny relativně dobrou šanci na to se dostat ven z vody. Doporučován je také lehký, ale pevný batoh s bederním a prsním pásem a v něm v nepromokavém pytli umístěné rezervní oblečení, na jednom z popruhů má být připevněna karabina. Další výbavou je zhruba dvacetimetrové lano umístěné volně na batohu. Dle úvahy používají bruslaři chrániče kolen a loktů, ty však nejsou nezbytností.
Možnosti dálkového bruslení v okolí Stockholmu
Stockholm a jeho archipelago nabízí v obdobích mrazu desítky, až stovky příležitostí jak si bruslení na dlouhé vzdálenosti vyzkoušet. První zážitky na ledě můžete absolvovat na dobře upravených bruslařských stadionech (př. Solna nebo IP Östermalm), mnohem zajímavější je se vydat na některé z jezer. Zřejmě nejblíže centru města je sportovní centrum v Nacka – Hellasgården, kde se dají půjčit brusle, a je zde i velmi dobré zázemí na saunování, převlékání, uschování věcí apod. Protahují se zde několikakilometrové okruhy. Nevýhodou tohoto místa je však to, že ho má kvůli své dostupnosti v oblibě mnoho obyvatel města. Může se proto stát, že se vám pod bruslemi budou plést psi a děti, což může výsledný sportovní zážitek ovlivnit. Lepší je proto vydat se dále od centra, například do Tullinge na místo nazvané Lida Friluftsgård, kde najdete na jezeře několik upravených tras, nejdelší má 5 km. Zde bývá lidí o něco méně, a když vás z jezera definitivně vyžene mrazivý vítr, můžete roztát v místní hospodě u obrovského otevřeného krbu. Ještě více jsme si však oblíbili řetěz jezer Norrviken, Edsviken a Brunnsviken na sever od Stockholmu. Norrviken, které při dobrých podmínkách nabízí 14 kilometrovou trasu, je letos asi nejlepším místem na bruslení, srovnáváme-li jezera. Je zde i dobře vybavená půjčovna a v okolí trasy malé stánky s občerstvením. Jezero Edsviken, které s Norrviken sousedí, je stejně zajímavé a pěkné. Brunnsviken s šestikilometrovou trasou je nejdostupnější. Stovky dalších možností pro pokročilé a zkušenější bruslaře samozřejmě nabízí moře a Mälaren, kde je prostor pro skutečné a ničím nerušené túry. Možnosti bruslení na moři, kde nejsou čištěné trasy, jsou však závislé na počasí, na tom, jaká je na ledu vrstva sněhu, a na dalších podmínkách. O to lepší zážitky však nabízí…