Pozůstatky hinduistických chrámů z období dynastie Champa (4. – 14. století). Údolí, ve kterém se nacházejí, bylo po dlouhou dobu politickým i náboženským centrem království Champa. Jedná se o jeden z nejvýznamnějších hinduistických chrámových komplexů v jihovýchodní Asii.
My Son je nejvýznamnějším dochovaným místem starého království Čampa. Svého času se jednalo o intelektuální a náboženské centrum celé země. Bývá dost často považován za skromnější obdobu jiných podobných míst v JV Asii, jako byly například kambodžský Angkor, barmský Pagan nebo jávský Borobudur. Na rozdíl od těchto míst, jejichž sláva však trvala jen několik staletí, se může čamské království a s ním i My Son pochlubit více než tisíciletou historií trvající od 2. až po 15. století. Náboženským centrem země se stal hned ve 4. století za krále Bhadravarmana a byl jím až do 13. století.
Po masivním americkém bombardování v roce 1969 se ze 70 architektonických objektů různé velikosti dochovalo v relativně uspokojivém stavu 25. Většina staveb v areálu pochází zhruba z období od 8. do 10. století. Celý areál je rozdělen do několika sektorů a největší stavba stála až do americké demolice v sektoru označeném jako A1. Touto stavbou byla unikátní, 24 m vysoká věž (tzv. kalan), považovaná za skvost čamské architektury.
Čamské království bylo pod silným hinduistickým vlivem z Jávy, což se částečně promítlo i v architektuře (střechy). Chrámy v My Sonu jsou zasvěceny hinduistickým božstvům v čele s bohem Šivou, který byl také Čamy považován za ochránce jejich říše. Jeho vyobrazení tu můžeme nalézt mj. i ve formě lingamu nebo jóni-lingamu, coby symbolu stvoření.
Zpracováno ve spolupráci s China Tours.