Přesvědčený jezuita se snažil rozšířit katolickou víru na území Indie, Japonska či Číny. V Asii ale nakonec našel nejen nové věřící, ale i svou smrt.
Sv. FRANTIŠEK XAVERSKÝ (Francisco de Jassu y Xavier) (* 7. 4. 1506, hrad Javier v Navaře, Španělsko, † 2. 12. 1552, ostrov Šang-čchüan-tao /Sancia/ v ústí Perlové řeky, Čína) – jezuitský misionář, původem Bask
Obraz Františka X. Palka na jednom z bočních oltářů malostranského kostela sv. Mikuláše proslavilo romaneto Jakuba Arbese. Barokní umělec na něm zpodobnil smrt svého patrona sv. Františka Xaverského kdesi daleko na východě, kde plnil své misionářské poslání.
František Xaverský pocházel z Baskicka a po studiích působil jako magister artium na pařížské univerzitě. Přilnul k učení sv. Ignáce z Loyoly a přihlásil se k jeho prvním vyznavačům (1534). Setkal se v Benátkách se svým učitelem, kterého následoval (1537) do Říma a do Boloně, kde Xaverius vyučoval scholastickou filozofii.
Šíření katolické víry v Asii
V roce 1541 odcestoval jako papežský legát do portugalské kolonie Goa v Indii. Odtud se vydával na misijní cesty na jih Indie (od října 1542 do prosince 1544). Narážel na neblahé důsledky portugalského panství, které obyvatele Indie od křesťanství spíše odvracelo. V říjnu 1545 odcestoval do Malakky, na ostrov Amboina a na souostroví Moluky (do ledna 1548).
V dubnu 1549 se vypravil do Japonska, navštívil Kagošimu, Kjóto a Jamaguči a získal povolení v těchto místech kázat a vyučovat křesťanskou víru. V lednu 1552 se vrátil do Goy, ale už v dubnu se vydal do Číny. Chtěl proniknout až k čínskému císaři a získat jej pro katolickou víru. Posádka portugalské lodi jej vysadila na ostrově Sancia poblíž Kantonu. Při čekání na čínskou džunku František Xaverský onemocněl a zemřel. V roce 1623 jej papež Řehoř XV. prohlásil za svatého a Benedikt XIV. (1747) za patrona Indů.
Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.