Stres z cestování

Stres z cestování

Ať už cestujeme z povinnosti, nebo dobrovolně, samotné cestování představuje pro lidský organismus větší, nebo menší stres. Odloučení od rodiny nebo domovského prostředí, kulturní a jazyková odlišnost a nutnost čelit neznámým rizikům představuje vysokou hladinu psychického stresu, který může vyústit ve fyzické, sociální a psychické potíže.

Lidé, kteří jsou predisponováni k duševním onemocněním, se mohou právě při cestování setkat s jejich prvním vzplanutím. Duševní nemoci jsou po úrazech a onemocněních srdce třetím nejčastějším důvodem pro leteckou evakuaci nemocného.

Stres působí jako faktor, zvyšující pravděpodobnost některých infekčních onemocnění (například infekcí způsobených meningokoky).

K psychickému stresu přispívají i možné komplikace na letištích, nádražích, nebo při jednání s celníky na hranicích. Neobvyklé podmínky a zvyklosti v cílovém místě cesty mohou (zvláště u dlouhodobých pobytů) vést k problémům s adaptací. Hovoří se až o „kulturním šoku“.

Před plánovanou cestou je proto nutné získat dostatek informací o cílové zemi i způsobu a průběhu cesty (časy odletů a příletů, způsob odbavení, celní předpisy a specifika cílové země, jejichž neznalost by mohla vést k možnému konfliktu s místními lidmi, nebo úřady). Dostatek spolehlivých informací zvyšuje cestovatelovo sebevědomí a tím i snižuje hladinu psychického stresu z cestování. Informace lze nyní velmi efektivně získat z internetu, na cestě jsou pak dobře využitelné kvalitní turistické průvodce, kterých je naštěstí v současné době na trhu dostatek.

Stejně jako u jiných chronických onemocnění u osob, které se léčí dlouhodobě s psychickými problémy je třeba ve spolupráci s ošetřujícím lékařem zvážit vhodnost plánované cesty. Je třeba se vybavit dostatečnou zásobou léků, pokud jsou trvale užívány. Držení psychoaktivních léků je přitom v řadě zemí legislativně omezeno. Je proto vhodné být od ošetřujícího lékaře vybaven podrobnou lékařskou zprávou, vysvětlující zdravotní stav a ordinované léky. Zpráva by přitom měla být v jazyce, kterému by měli v cílové zemi rozumět, nebo alespoň v některém z mezinárodně uznávaných jazyků (angličtina, francouzština, španělština apod.).

Očkování proti infekčním nemocem, u kterých stres zvyšuje riziko přenosu je doporučováno prakticky do všech destinací (meningokoková onemocnění). Při vybavování cestovní lékárničky je pak třeba brát ohled na cestovatelův zdravotní stav i z pohledu případných predispozic pro duševní onemocnění. Některé léky, zejména mezi antimalariky, nemusí být pro takové cestovatele vhodné. Je proto třeba, aby volbu léků provedl lékař zkušený v oblasti cestovní medicíny.

Zdroj www.domuvezdravi.cz

Zkušenosti čtenářů

Adam Rezek

Dobrý den,

jmenuji se Adam Rezek a pocházím z Prahy, kde také bydlím. Píši Vám proto, že trpím stresem z cestování, zejména do zahraničí..a bez rodiny. Momentálně se nachízím ve Francii, v Alpách, na dovolené s mou dívkou, její matkou,její sestrou a ještě s jednou tříčlennou rodinou, kterou znám velmi krátce, ale jsou velmi simpatičtí a ochotní. Abych nezapoměl, je mi 18 let.

V sobotu brzy ráno jsme odjeli z Prahy, cesta trvala přibližně 12 hodin. Již před odjezdem jsem měl nepatrně vyšší teplotu (37,6). Po příjezdu do Francie se můj zdravotní stav postupně začal zhoršovat, i přes to, že jsme nasadili léky ( paralen, neoangin, dále nějaké různé spreje do krku a podobně ). Teplota mi začala i přesto všechno stále stoupat a vyšplhala se až na 39,8.Tak jsem dostával ledové zábaly a vysprchoval jsem se ve studené vodě, kde jsem na okamžik tratil vědomí a spadl jsem,naštěstí bez toho,aniž bych se praštil do hlavy.Poté jsem dostával dostatečný příjem tekutin a byl jsem pod dohledem paní doktorky (gynekoložky), která, shodou okolností byla ubytovaná ve stejné budově, jako my a byla to češka. To už jsme neváhali a zkontaktovali jsme místní nemocnici, která pro mě poslala hasičský sbor první pomoci a ti mě zkontrolovali, zjistili mé životní funkce, a poté mě odvězli do nedaleké nemocnice (cca 15 km serpentinama), kde mě přijali, zkontrolovali, nasadili mi kapačku, předepsali mi nějaké léky..paralen, dvě kloktací vody a ještě nějaké léky na na kašel, kterým jsem moc netrpěl, ale to není podstatné.

Zkrátka : Já osobně si myslím, že je to z velké části způsoběno stresem, se kterým se snažím bojovat, ale moc mi to nejde, proto bych Vás rád požádal o radu, jelikož tu musím setrvat až do doby odjezdu (12.1.).

Děkuji moc, s pozdravem Rezek

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: