Vydejte se po „českých“ turistických značkách na Stezku legend do jižní Arménie! Je to 130 km dlouhý trek. Jednou z nejhezčích zastávek je zaniklá vesnice Starý Khot. Člověk v tísni s partnery v regionu Syunik podporuje odpovědný turismus, který nabízí místním možnosti obživy. Projekt financovala Evropská unie.
Vesnice Starý Khot
Jednou z malebných zastávek na Stezce legend je vesnice Starý Khot (Old Khot), která se nachází v prudké stráni a nabízí překrásné výhledy na zelení porostlé hory a kopce, a z které je vidět až na dno rokle a v ní ukrytou řeku Vorotan. Vesnice je známá tím, že domy jsou postaveny ve svahu a střecha jednoho je zahradou druhého. V dobách její největší slávy zde bydlelo až 1200 obyvatel, kteří své domy stavěli kamenné domky vhodné do zimních mrazů a větru i do letních paren. V zimě tu totiž bývá hluboce pod bodem mrazu a v létě i 35 stupňů a vzhledem k nadmořské výšce (1300 mnm) mají sluneční paprsky opravdu sílu.
Podle dochovaných záznamů a archeologických vykopávek je Starý Khot jednou z nejstarších osad v provincii Syunik. Našly se zde hroby staré více než 2000 let. Lidé tu dříve bydleli v jeskyních komplexech, a později si začali stavět výše zmíněné kamenné domy. Nicméně v 70. letech minulého století zasáhlo vesnici ničivé zemětřesení, které obyvatele vyhnalo z jejich domovů a ti se přesídlili na vrchol hory, kde založili novou vesnici se stejným jménem. Tato nová obec je přístupnější z hlavní silnice, nicméně již nemá původní kouzlo.
Po zemětřesení, které zde zbořilo či jinak poničilo téměř všechny budovy, začala vesnici pohlcovat divoká příroda, takže je často poměrně těžké se k některým stavením dostat. Novými obyvateli se tak stala zvířata. V okolí ovšem stále žije mnoho pamětníků, kteří se ke svým původním domům a zahradám jednou za čas vracejí. Takovým příkladem je Valerik Grigoryan, kterému byly 2 měsíce, když zemětřesení zničilo jeho rodnou ves. Podle jeho slov sem kdysi přišel jeho praprapraprapradědeček a zasadil zde první ořech, a tím založil celou vesnici.
Valerik je na tuto rodinnou historku právem hrdý a proto nechce, aby Starý Khot upadl v zapomnění. Chopil se tedy příležitosti a ve chvíli, kdy zde česká nezisková organizace Člověk v tísni rozjela svůj projekt na podporu udržitelného turismu, si zažádal o grant na vytvoření ořechového sadu. Každý den tak jezdí na svém koni do vesnice, plánuje zde pěstovat ořechy a poté z nich vyrábět a prodávat různé produkty a pořádat slavnosti. Věří, že by tato iniciativa mohla zvýšit povědomí nejen turistů, ale i místních, a udržet tu tak mladé lidi, aby neodcházeli za prací jinam. Region tak neztrácí nadějné podnikatele.
Zaniklá vesnice Starý Khot je blízko města Goris (asi 20 minut taxíkem), a tak je ideálním místem na malý výlet a piknik v přírodě s nádherným výhledem do krajiny, či milou zastávkou na 130kilometrové Stezce legend, která pak dále pokračuje do obce Shinuhayr na úpatí sousední hory.
Nejširší nabídku průvodců a map Arménie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz
Okolí města Goris nabízí výhledy i dobrodružství
Údolí řeky Vararak je staré a tajemné. Možná právě proto místní vrcholky při pohledu z městečka Goris přímo lákají ke zdolání a všudypřítomné skalní útvary k prozkoumání. Stačí si tedy vzít dostatek vody, vhodné boty, adekvátně se obléci a pokud člověk nezabloudí, tak do hodiny bude na hřebeni, kochat se dechberoucím výhledem nejen na zelené údolí, ale i vzdálené hřebeny pohoří Zangezur.
Zdolání hory Lastikhuth, která na městečko Goris majestátně shlíží, může být jak pouhou odpolední procházkou, tak velkým dobrodružstvím. Záleží na tom, zda se člověk řídí stezkou uvedenou v mapách, nebo vlastním úsudkem v síti cestiček vyšlapaných místními stády pasoucích se krav. Druhá z možností vás může svést a nikam nedovést. A pokud člověk rozhodne jít k vrcholu přímo, stůj co stůj, zjistí, že cesta dál není schůdná a vracet se po vlastních stopách ze svahu plného úlomků místních, drolících se útvarů, je celkem nebezpečné. A přitom je zde dostatek stezek, které jsou celkem dobře schůdné. Například mobilní aplikace HikeArmenia obsahuje trasu pro výšlap, který vás provede přes hřeben okolo hřbitova, rozprostírajícího se ve svahu mezi zmíněnými skalními formacemi. Část tohoto okruhu je součástí 130kilometrové Stezky legend, která prochází nejkrásnějšími a nejtajemnějšími místy regionu Syunik.
Výhled z hřebene či z vrcholku za námahu určitě stojí. Nejen z vršku hory Lastikhuth je totiž na údolí úžasný pohled, a to obzvlášť při západu slunce. Vše se odtud zdá být jako na dlani — říčka Vararak, pradávné útvary a jeskyně, kouzelné náměstí s malou Eiffelovou věží a jemu blízká katedrála svatého Řehoře Osvětitele a nekonečné zástupy budov v jednotném tradičním stylu lokálně zvaném balqash.
Každá část Stezky legend stojí za to! Projděte si průvodce po Stezce legend včetně map. Další informace o projektu naleznete zde.
Stezka legend byla vytvořena společně Evropskou unií a arménskou pobočkou Člověka v tísni v rámci projektu „EU4Tourism: Outdoor adventures on the historic trail in Syunik“ ve spolupráci s organizací ARK Environmental NGO.