Malý ostrov v Indickém oceánu Srí Lanka je pravým rájem na zemi. Pinnewala láká turisty k jedné z nejzajímavějších atrakcí země, kterou je sloní sirotčinec. Nabízíme vám fotoreportáž ze sloního života.
Historie sirotčince se začala psát v roce 1975, kdy byl založen pro sedm osiřelých slůňat. Dnes už tam žije více jak šedesát těchto tlustokožců všech generací.
Při návštěvě tu uvidíte nejmenší slůňata i staré urostlé slony, nebo dva slony zraněné. Rádža je slepý a Sáma přišel o část pravé končetiny, když šlápl na minu.
Pokud dorazíte do tohoto „sloního ráje“ v době krmení, které je třikrát denně, máte o zábavu postaráno. Sloni se ládují palmovým listím a malí zase pijí mléko podávané mahuty v dvoulitrových lahvích.
Po nakrmení se sloni vydávají přes hlavní cestu k řece Ma Oya. Než tam dorazí, řítí se úzkou uličkou, kde už jsou otevřené krámky, které v mžiku halí zvířený pouliční prach. Stánkaři si už s nějakým poničením nabízeného zboží hlavu nelámou.
Jejich koupel, kdy je mahuti drhnou kartáči, které jsou z kokosového ořechu, aby je zbavili nejen špíny, ale iotravného hmyzu, můžete sledovat z naprosté blízkosti.
Druhou variantou je pohodlné usazení se na terase Elephant Park s nádherným výhledem. Pevný řád těchto „obřadů“ po hodině končí. Na prašné cestě zanechalo toto stádo i hojný počet hromádek trusu.
Srílančané z tohoto přírodního odpadu, začali vyrábět největší novinku – sloní papír. Výrobek ze zajímavou strukturou se nejdříve suší, vaří a následně lisuje. Vyrobený papír už dokonce začali vylepšovat zdobením rýžovými slupkami a čajovými lístky. Pro výrobu šedesáti kusů prý stačí dva kilogramy a o sloní papír je obrovský zájem mezi nejprestižnějšími společnostmi Srí Lanky.
Nejširší nabídku průvodců a map Srí Lanky (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz
Perfektní článek od bezvadného cestovatele. Těším se na další Tvé cestopisy.
Moc zajímavé,takový zážitek bych také jednou chtěla mít.
Nechci se opakovat, ale taky doufám a pevně věřím, že to jednou taky zažiju… Musí to být neuvěřitelně nádherný! Super cestopisy od super cestovatele! 🙂 Děkujemeee! 🙂
Po návštěvě sloního sitotčince nemohu sdílet autorovo nadšení. Možná rozdíl tří let mnoho změnil, možná jde jen o pohled na celou věc.
Sloni v řetězech; hlídači s tyčemi a bodáky, které se nebrání použít; za každý pohled, fotku nebo sáhnutí na slona z vás tahají peníze; nešťastně troubící a pobíhající slůně – takový je můj zážitek. Smutnější pohled slonů a na slony není snad ani v ZOO. 🙁
Souhlasím s Ivanou, tady nejde o dobro slonů ani náhodou…Pokud chcete opravdu vidět místo, kde jde o pomoc slonům v navrácení se do volný přírody, tak navštivte Elephant Transit Home v nár.parku Udawalawe, kde je to bez turistickýho humbuku okolo a nejde o peníze v první řadě
Připojuji se bohužel k názoru Ivany a Michala. Je to tahání peněz od turistu, obzvlášť když je možnost pozorovat divoké slony v tolika parcích. Je to smutna podívaná. Ale turista si na slunatko prostě sáhnout musí a ještě si při tom myslet, že dělá něco prospěšného…..nedoporucuji!!!!
Články v okolí
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
SOUTĚŽ: Co je nového v JOTA, aneb cestování s knihou. UKONČENO
Časopis Travel Life píší cestovatelé pro cestovatele, tak CESTUJ!
Nové články
Neznámá Mauritánie
Vánoční trhy od Brém až po Berlín.. a mnohem dál
Playa del Carmen
Vybavení na cesty
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru