Srí Lanka: Koupel sloních sirotků

Srí Lanka: Koupel sloních sirotků

Malý ostrov v Indickém oceánu Srí Lanka je pravým rájem na zemi. Pinnewala láká turisty k jedné z nejzajímavějších atrakcí země, kterou je sloní sirotčinec. Nabízíme vám fotoreportáž ze sloního života.

Historie sirotčince se začala psát v roce 1975, kdy byl založen pro sedm osiřelých slůňat. Dnes už tam žije více jak šedesát těchto tlustokožců všech generací.

Při návštěvě tu uvidíte nejmenší slůňata i staré urostlé slony, nebo dva slony zraněné. Rádža je slepý a Sáma přišel o část pravé končetiny, když šlápl na minu.

Pokud dorazíte do tohoto „sloního ráje“ v době krmení, které je třikrát denně, máte o zábavu postaráno. Sloni se ládují palmovým listím a malí zase pijí mléko podávané mahuty v dvoulitrových lahvích.

Po nakrmení se sloni vydávají přes hlavní cestu k řece Ma Oya. Než tam dorazí, řítí se úzkou uličkou, kde už jsou otevřené krámky, které v mžiku halí zvířený pouliční prach. Stánkaři si už  s nějakým poničením nabízeného zboží hlavu nelámou.

Jejich koupel, kdy je mahuti drhnou kartáči, které jsou z kokosového ořechu, aby je zbavili nejen špíny, ale iotravného hmyzu, můžete sledovat z naprosté blízkosti.

Druhou variantou je pohodlné usazení se na terase Elephant  Park s nádherným výhledem. Pevný řád těchto „obřadů“ po hodině končí. Na prašné cestě zanechalo toto stádo i hojný počet hromádek trusu.

Srílančané z tohoto přírodního odpadu, začali vyrábět největší novinku – sloní papír. Výrobek ze zajímavou strukturou se nejdříve suší, vaří a následně lisuje. Vyrobený papír už dokonce začali vylepšovat zdobením rýžovými slupkami a čajovými lístky. Pro výrobu šedesáti kusů prý stačí dva kilogramy a o sloní papír je obrovský zájem mezi nejprestižnějšími společnostmi Srí Lanky.

Nejširší nabídku průvodců a map Srí Lanky (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Zkušenosti čtenářů

Meggys

Perfektní článek od bezvadného cestovatele. Těším se na další Tvé cestopisy.

Aneta

Moc zajímavé,takový zážitek bych také jednou chtěla mít.

Martina

Nechci se opakovat, ale taky doufám a pevně věřím, že to jednou taky zažiju… Musí to být neuvěřitelně nádherný! Super cestopisy od super cestovatele! 🙂 Děkujemeee! 🙂

Ivana

Po návštěvě sloního sitotčince nemohu sdílet autorovo nadšení. Možná rozdíl tří let mnoho změnil, možná jde jen o pohled na celou věc.
Sloni v řetězech; hlídači s tyčemi a bodáky, které se nebrání použít; za každý pohled, fotku nebo sáhnutí na slona z vás tahají peníze; nešťastně troubící a pobíhající slůně – takový je můj zážitek. Smutnější pohled slonů a na slony není snad ani v ZOO. 🙁

Michal

Souhlasím s Ivanou, tady nejde o dobro slonů ani náhodou…Pokud chcete opravdu vidět místo, kde jde o pomoc slonům v navrácení se do volný přírody, tak navštivte Elephant Transit Home v nár.parku Udawalawe, kde je to bez turistickýho humbuku okolo a nejde o peníze v první řadě

Marie

Připojuji se bohužel k názoru Ivany a Michala. Je to tahání peněz od   turistu, obzvlášť když je možnost pozorovat divoké slony v tolika parcích. Je to smutna podívaná.  Ale turista si na slunatko prostě sáhnout  musí a ještě si při tom myslet, že dělá něco prospěšného…..nedoporucuji!!!!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí