Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
ŠPANĚLSKO: Navarrou a Aragonií po Svatojakubské cestě
1. 12. 2001
Kateřina Petríková
Přirozenou hranici Španělska a Francie tvoří nádherné a respekt budící vrcholky Pyrenejí. Právě nedaleko této přirozené hranice jsou dva výchozí body nejznámější verze Svatojakubské cesty – Saint-Jean-Pied-de-Port a Puerto de Somport. Tentokrát se projdeme právě po prvních úsecích trasy a kousek z ní i odbočíme, abychom autonomní oblasti Navarru a Aragonii poznali co nejvíce do hloubky. Podíváme se na zelené vrcholky hor, do historických měst i zapadlých horských vesniček, v nichž je ve srovnání se závěrečnou Galicií poutníků ještě dosti poskrovnu.
Svatojakubská cesta je většině cestovatelů dobře známá, ale pojďme si pár detailů připomenout. Ve městě Santiago de Compostela jsou podle legendy uloženy ostatky svatého Jakuba, díky čemuž se stalo poutnickým cílem už v desátém století a vydrželo mu to dodnes. Poutníci se podle svých časových i fyzických možností vydávají po stopách značek ve tvaru žlutých mušlí na několika variantách trasy a volí také různé množství kilometrů.
Nejfrekventovanějším úsekem je posledních 100 pěších kilometrů před Santiagem de Compostela, protože právě tato suma kilometrů poutníkům zaručí, že dostanou v cíli osvědčení o absolvování pouti. Někteří ale absolvují trasy už ze svých domovů a obětují putování klidně měsíce svého života. Existuje například také trasa přes Portugalsko nebo přes severní pobřeží Španělska.
Zdaleka nejznámější a nejoblíbenější je tzv. Francouzská cesta, jejíž prvotní část vede přes Navarru a začíná ve francouzském Saint-Jean-Pied-de-Port. Její drobnou obměnou je pak tzv. Aragonská trasa začínající naopak v aragonském Somportu, po asi sto padesáti kilometrech se obě trasy v Puente la Reina spojují a dále pokračují spolu.
Mluvit o Aragonii bez jejího východního souseda Katalánska je téměř nemožné, protože jsou obě oblasti už od středověku velmi silně provázány a jejich vliv se táhl po celém Středomoří. Aragonie se rozprostírá od Pyrenejí až téměř do poloviny Španělska a Katalánsko ji z východu částečně kopíruje. Oblast je pak předělena významnou řekou Ebro a nabízí horské vrcholky, na nichž někdy ani v létě nezmizí veškeré stopy sněhu, i vyschlé a horké vnitrozemské pláně.
Právě hory jsou pravděpodobně největším lákadlem celé oblasti, kam míří většina turistů. Naopak jižní část oblasti je turisty spíše opomíjená, a to je možná dobrý důvod to zde lépe prozkoumat a cítit se přitom dost objevitelsky. Začněme třeba v hlavním městě oblasti Zaragoze, která je příjemnou kombinací moderního pulzujícího města s poměrně bujarým nočním životem a historických staveb už z dob římských. Většina těchto starých památek je v blízkosti náměstí Plaza de Pilar – například Basílica de Nuestra Señora del Pilar s jedenácti nádhernými kopulemi či radnice nebo biskupský palác.
Na jih od Zaragozy leží hlavní město oblasti Teruel, jehož největší výhodou je poloha uprostřed drsné a méně osídlené části provincie zcela mimo oblíbené turistické trasy. Spolu se Zaragozou patřil mezi významná maurská města a je stejně jako ona proslaven mudejárskými památkami. Překrásné je také blízké okolí města, na východ narazíte na kopcovité pásmo Sierra de Gúdar plné borovic a vápencových skalisek a také dvojici typických aragonských hradů: hrad Alcalá de la Selva nad městem Linares de Mora a druhý ve městě Mora de Rubielos.
Pyreneje a Ordesa
Aragonií prochází Camino jen velmi lehce a vyhýbá se v podstatě veškerým jejím hlavním lákadlům. Když jsem se tedy osobně před pár lety na pouť vydávala, rozhodla jsem se prvních pár dní pobytu ve Španělsku věnovat právě poznávání nejdivočejší části Pyrenejí, abych měla představu o Aragonii zcela kompletní. Máte-li dostatek času a máte rádi pobyt v horách, zkuste to udělat stejně a několik dní si vyhraďte na náročné výstupy v horách a prozkoumávání zapadlých horských vesniček.
Nezapomenutelným zážitkem je jistě návštěva Parque Nacional de Ordesa, který se pyšní čtyřmi úchvatnými ledovcovými kaňony: Añisclo, Pineta, Escuain a Ordesa, který dal celému národnímu parku název. Pokud chcete opravdu obdivovat velikost kaňonů a jejich vápencové srázy, budete se muset do hor vydat pěšky, jinak to totiž ani není možné.
Jednou z mnoha možností je dvoudenní pochod zahájený v ústí Cañón de Añisclo a pokračující trasou podél řeky Vellos až na začátek kaňonu, kde se pak můžete dostat až k chatě Refugio de Góriz. V ní je možno přenocovat a pokračovat druhý den kaňonem Ordesa až do malebné vesničky Torla nebo si ještě přidat velmi náročný výstup na 3 355 metrů vysoké Monte Perdido. I v červnu ještě svahy hory pokrývá sníh a led, takže zvažte dostatečné vybavení a své možnosti. Před odjezdem si ještě rozhodně nechte čas na toulání po Torle, jejíž dlážděné ulice a domečky s břidlicovými střechami se choulí pod hrozivými stěnami hor.
Až se nabažíte národního parku, přesuňte se na trasu Aragonského camina, která začíná v nejvyšším průsmyku Somport a pokračuje do biskupského městečka Jaca, kde najdete dvě významné památky: jednu z nejstarších španělských katedrál a citadelu na okraji města. Za zastávku pak na trase ještě rozhodně stojí Arrés.
Navarra a okolí
Tak jako je Aragonie propojena s Katalánskem, Navarra je dlouhodobě propojena se svými dvěma zelenými a zvlněnými sousedy Baskicem a La Riojou. Baskové dokonce používají název Euskal Herria pro celou oblast v okolí hranic Španělska a Francie, do níž zahrnují španělské Baskicko včetně Navarry a francouzského Baskicka. Propojení jsou místní obyvatele nejen přes společný jazyk, ale také díky unikátní kultuře. Pojďme tedy prozkoumat celou oblast jako jeden celek a zaměřme se nejen na francouzské Camino, které zde začíná, ale také na další města mimo trasu.
Celé Baskicko patří mezi nejbohatší části Španělska a je hodně průmyslové, nicméně mu to moc neubírá na jeho kouzelné atmosféře. Baskický nacionalismus je dodnes věhlasný a teroristická separatistická organizace ETA má na svědomí stovky životů, v oblasti ale nyní panuje příměří a pro návštěvu je bezpečná.
Oblíbeným letním útočištěm je San Sebastián ležící v nádherné zátoce Kantabrijského moře. Hned nedaleko jeho centra najdete několik pláží s jemným zlatavým pískem. Staré centrum města se jmenuje Casco Viejo a nezachovalo se v nejlepší kondici kvůli požáru z roku 1813. Nicméně si stále udržuje svůj půvab, ať už přes den, nebo v noci, kdy se zde k životu probouzí spousta příjemných barů a restaurací.
Článek vyšel ve spolupráci se španělskou centrálou cestovního ruchu Turespaña. Více informací naleznete na www.spain.info/en/
Camino de Santiago prochází dalším významným městem Pamplona, které je proslavené zejména díky legendárnímu svátku San Fermín. Ten trvá devět červencových dní a kromě koncertů a různých slavností je známý především pro ranní běhy s býky v ulicích města. Celé město dýchá neskutečně živou atmosférou typického Španělska. Historické jádro se zde jmenuje Casco Antiguo a jestli si ho chcete opravdu užít, nikam nespěchejte a v podvečer se poflakujte po rozlehlých náměstích a pozorujte Španěly vysedávající v kavárnách, halasně debatující a mávající při tom rukama, jak to umí jen oni.
A závěrem se ještě podívejme do Bilbaa, které sice neleží na trase Camina, ale je hlavním městem oblasti. Leží na březích řeky Rio Nervión a původně bylo pouhou rybářskou osadou, na jejímž místě dnes stojí staré město Casco Viejo, které sice reálně není nejstarší částí, nicméně nejmalebnější částí plné kaváren je určitě. Jen asi deset minut pěší chůze odtud leží Guggenheimovo muzeum naprosto futuristického vzhledu doplněné o několik zvláštních soch.
Camino pokračuje
Výše zmíněná Pamplona je prvním velkým městem na trase Francouzské cesty začínající v Saint-Jean-Pied-de-Port. Dalším městem je pak Logroño, které ale leží už na území autonomní oblasti La Rioja a kterým prochází trasa po spojení obou variant. Chcete-li zažít Camino de Santiago opravdu intenzivně, putovat s hrstkou poutníků, které budete potkávat opakovaně, a užít si noci v poloprázdných ubytovnách, právě tyto první úseky si rozhodně nenechte ujít. Budete na ně vzpomínat s největší láskou.
Časopis TRAVEL LIFE je časopisem jen o cestování. Vychází čtyřikrát ročně a je určený pro náročné cestovatele. Tvořen je autentickými texty a autorskými fotografiemi známých cestovatelů, reportérů a fotografů. Mapuje vždy 12 destinací a jejich unikátní místa a zážitky, přináší praktické tipy co vidět a zažít. Předplaťte si časopis TRAVEL LIFE na rok za196,- Kč.