SOUTĚŽ: Vyhrajte knihu o dobrodružném výstupu na Matterhorn či Everest. UKONČENO

SOUTĚŽ: Vyhrajte knihu o dobrodružném výstupu na Matterhorn či Everest. UKONČENO

Nakladatelství Jota představilo dvě nové knihy o dobrodružných výstup na Everest a Matterhorn. Kniha Ztraceni na Everestu Milana Vranky povídá příběh jednoho velkého zapomenutého prvenství, dílo slavného horolezce Messnera se zase zabývá jednou z evropských legendárních hor. Odpovězte na tři kvízové otázky a výhra může být vaše!

Renhold Messner: Pád nebes

Žádná hora na světě nemá tak nezaměnitelný obrys jako Matterhorn. Ze všech stran působí nepřístupně. Nikdo neví, co obyvatelé Walliských Alp pociťovali nebo co si mysleli při pohledu na „Horu“, jak tento vrchol nazývají dodnes…

První dobytí Matterhornu je příběhem o přátelství, které se rozpadlo, o souboji dvou výprav, o zklamání i o velké tragédii. O Matterhorn se jako první pokusil v roce 1857 italský horolezec, lovec a průvodce Jean-Antoine Carrel. O jeho snahách se dozvěděl Edward Whymper, který do Alp původně odjel jako ilustrátor horských panoramat. Oba muži se spřátelili a na počátku 60. let 19. století spolu nebo každý zvlášť podnikli několik neúspěšných pokusů o dobytí Matterhornu, o což se na přelomu 50. a 60. let pokusila i řada dalších horolezců. Úspěchu dosáhl až roku 1865 Whymper se svou výpravou, jejíchž několik členů při sestupu zahynulo. Carrel dobyl vrchol o tři dny později. Do dnešních dní si tato ikonická a oblíbená hora vyžádala kolem 500 obětí.

Mimořádně poutavá kniha nejslavnějšího horolezce současnosti se dotýká témat spojených s lidským bytím a základními etickými hodnotami, jako jsou odpovědnost, důvěra a zrada.

Pád Nebes

Milan Vranka: Ztraceni na Everestu

Když v roce 1975 velká britská expedice dosáhla expedičním stylem s použitím kyslíkových bomb, velkého množství materiálu a s pomocí šerpů v těžké jihozápadní stěně vrcholu Mount Everestu, její vedoucí Chris Bonington prohlásil: „Vylézt tuto cestu alpským stylem je nereálné!“ A výzva byla na světě.

Psal se 17. říjen 1988. Čtveřice špičkových slovenských horolezců Dušan Becík, Peter Božík, Jaroslav Jaško a Jozef Just přelezla jihozápadní stěnu Mount Everestu až na Jižní vrchol alpským stylem. Just potom sám vystoupil i na hlavní vrchol. Světový výkon z kategorie přelomových! Při sestupu však všichni zůstali nezvěstní…

Autor Milan Vranka se s odstupem více než dvaceti let od tragédie ponořil do starých novinových článků, dopisů z expedice, expedičních deníků a přepisů vysílačkové komunikace a převyprávěl celý dramatický příběh. Příběh o jednom obrovském himalájském snu a ještě větší tragédii. Kde jsou jejich hroby, už se asi nikdy nedozvíme. To však neznamená, že na ně lidé zapomněli. Kniha Ztraceni na Everestu je jednou ze vzpomínek. Zachycuje je na jejich poslední akci takové, jací opravdu byli. Autor v závěru knihy představuje každého ze čtveřice horolezců i očima jejich rodinných příslušníků, přátel a spolulezců.

Ztraceni na Everestu

Výherci (budou kontaktováni emailem):

3x kniha Pád nebes:

Tomáš Hrnčír

Miluše Kyptová

Roman Černý

3x kniha Ztraceni na Everestu:

Martina Stárková

Jan Zelenka

Anna Hrozná

Správné odpovědi:

Jaká je nadmořská výška Matterhornu? 4478 m n. m.

K2 je: 2. nejvyšší hora světa

Kolik stran má kniha Pád Nebes? 252

Každý, kdo zašle odpověď, souhlasí s tím, že jeho email zařadíme do databáze pro zasílání nejzajímavějších cestovatelských novinek odesílaných cca 1x měsíčně. Svůj email, ale může z databáze kdykoliv odhlásit.

Výhry budou přirpaveny k vyzvednutí v pražském či brněnském Klub cestovatelů.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: