Jedinečná příroda, wellness procedury s alpskou solí a kulturní zážitky činí z bavorského městečka Bad Reichenhall oázu pro odpočinkovou dovolenou.
Symbióza tradičních a moderních způsobů odpočinku
Ráno vyrazit na horskou túru, odpoledne na procházku městem a před večeří ještě koupel v alpské minerální vodě. Kdo se nechce rozhodovat, zda dovolenou strávit pohybem na čerstvém vzduchu nebo návštěvou památek, odpočinkem či aktivitou, požitky a pocitem, že dělá něco pro své zdraví, ten najde v Bad Reichenhall dokonalou symbiózu tradičních a moderních způsobů odpočinku. V tomto alpském městečku se nachází celá řada památek, které lákají k návštěvě o to více, jelikož se nacházejí v centru horských masivů. Kdo si chce vychutnat přírodu, ten může do ráje horských vrcholů a jezer vstoupit přímo z pěší zóny v centru města. A k tomu navíc velké množství relaxačních aktivit uvnitř i pod širým nebem je jednoduše pohlazením pro duši.
Odpočinek v královském stylu
Co mají společného císařovna Sisi, Siegmund Freud a Franz Josef Strauß? Všichni tři trávili léto v Bad Reichenhallu. Užívali si přitom uvolňující okamžiky v záplavě květů Královské lázeňské zahrady, největším inhalatoriu pod širým nebem na světě nebo v rozlehlém areálu lázní Alte Saline. Od roku 1928 je také v provozu lanovka na Predigstuhl, která hosty dopravuje přímo do srdce světa alpských vrcholků a dotváří tak jedinečný zážitek z přívětivé atmosféry alpského města.
Lanovka Predigtstuhlbahn
„Velká dáma Alp“, jak bývá tato lanovka s velkými kabinkami přezdívána, vozí hosty i dnes na 1614 metrů vysokou horu, která je dominantou města. Z horní stanice lanovky je možné se vydat na celodenní horskou túru, na méně náročnou okružní hřebenovou trasu, nebo rovnou sejít k restauraci v horské chatě, která je odsud vzdálená nanejvýš pět minut chůze. V každém případě ale výlet nezůstane ochuzen o velkolepý výhled na alpské lázeňské město, nedaleký Salzburg a okolní horské vrcholy.
Živý Bad Reichenhall
Kdo se pak vydá i na procházku po pěší zóně města, může se kochat pohledem na zachovalou architekturu z „doby zakladatelů“ a secese, velkolepé průmyslové památníky upomínající na historii těžby soli a další historické památky státních lázní, které však zvou také k posezení v mnoha moderních restauracích a útulných kavárnách. Tam, kde kdysi své řemeslo provozovali mědirytci a barvíři, nyní umělečtí řemeslníci, výrobci tradičních krojů a floristé dovolují návštěvníkům nahlédnout do zákulisí svých dílen. K nákupům pak lákají všemožné drobné obchůdky. A zatímco v historických prostorách zdejší umělecké akademie vyučují světoznámí umělci, z koncertní rotundy zní klasické tóny jediného lázeňského filharmonického orchestru v Německu.
Nejširší nabídku průvodců a map Německa (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz
Moderní procedury v historických kulisách
Hned vedle pak v podobě lázeňského domu z období moderny stojí další budova s bohatou historií. Za zdmi v secesním stylu dnes probíhají moderní terapie ve vysokém standardu. Ať už je to klasická solná koupel, inhalace či masáže kamzičími rohy: úroveň procedur je vysoká, a to jak v oblasti wellness, tak zdravotnictví. Kromě toho zde lákají k relaxaci jezírka navozující atmosféru divoké romantiky a zahrada o rozloze 40 tisíc čtverečních metrů. Zde mohou hosté obdivovat gigantický odpařovací dům, kde se z nasycené minerální vody stékající po 23 metrů vysoké stěně z větviček získává sůl. Nebo si zkrátka vychutnávat pohled na okolní horské vrcholy, které Bad Reichenhallu dávají zvláštní punc.
Lákadla v okolí
Kdo by chtěl spojit pohyb i kulturu, pro toho je zaručeným tipem Hradní stezka, která překonává 33 kilometrů a 730 výškových metrů mezi zámky a pevnostmi v okolí Bad Reichenhallu. Nebo se může vydat k zajímavým kostelům a klášterům, které vyprávějí historii z doby románské až po dnešek. V okolí lázeňského města vede nespočet dalších stezek propojujících historické památky. Cestou člověk neustále naráží na architektonické skvosty, které snoubí umění s lázeňskou kulturou a často se také dotýkají historie těžby soli v okolí Bad Reichenhallu. Kdo má chuť, ten si může zpáteční cestu na některých trasách zkrátit díky cyklotaxi.
Bohatství díky soli
Tato „Dubaj středověku“ získala své největší bohatství už ve 12. století, a to díky monopolu na sůl ve východních Alpách a velké části střední Evropy. Ještě za časů krále Ludvíka pocházela třetina příjmů do státní kasy z prodeje soli. To vysvětluje, odkud se vzaly honosné budovy a mramorové obklady v důlních chodbách probíhajících pod městem. Kdysi byla sůl nutná ke konzervaci potravy, dnes už slouží spíše k požitkům. Ať už ve wellness nebo gastronomii, alpské město Bad Reichenhall nabízí exkluzivní solné zážitky, které toto „bílé zlato“ promění v požitek smyslů.
Osobitý životní styl
Život v Bad Reichenhallu se zkrátka zdá být o něco lehčí. Alpský vzduch nasycený solnými ionty se lépe dýchá a působí jako živá voda, která uvolňuje energii. K tomu se navíc přidává směsice domorodé kultury a duch doby, což návštěvníci mohou zažít zejména během slavností a svátků. Zatímco místní během nich vystavují na odiv své kroje a staletí staré tradice, hosté si mohou atmosféru vychutnávat na slunných terasách mnoha kaváren a restaurací. Bad Reichenhall je bezpochyby město s bohatou historií. Jeho duch ale žije dneškem.