Skotsko je inspirující země. Místní krajina, historie i kultura udělaly na stříbrném plátně pořádnou kostkovanou stopu. Snad každý viděl historickou „krvárnu“ Statečné srdce, zná kultovní Trainspotting nebo v mládí ocenil myšlenku nesmrtelného Highlandera.
Zde natočených filmů je ve skutečnosti tolik, že to je až trochu moc. Rok 2012 ale jasně dokazuje, že filmařům se Skotsko ještě zdaleka nepřejedlo.
Zmíněné Statečné srdce přilákalo do Skotska davy turistů. Život ale běží a tak přišel čas natočit nový filmový tahák. A Pixar dokázal, že to jde to i bez cisterny falešné krve. V pohádce Rebelka loni vypustil do kin svou první ženu v hlavní roli, neposlušnou princeznu Meridu. Jejich tým procestoval Skotsko křížem krážem a poctivě nasál zdejší atmosféru. Díky tomu je výsledný film atmosférickým rychlokurzem základních faktů o této zemi, vhodným pro děti i dospělé. V originálním znění nemá chybu. Princeznu namluvila Kelly MacDonald, kterou si možná pomatujete jako školačku z Trainspottingu.
A co legendární Bond?
Bond, James Bond, udělal loni Skotsku snad ještě větší reklamu ve filmu Skyfall. Kam jinam se schovat před mezinárodním zločincem, než na Skotskou Vysočinu, kde James vyrostl. Herci Daniel Craig i Judi Dench prý byli okouzleni krajinou kolem horských údolí Glencoe a Glen Etive. Scéna, kdy oba dramaticky hledí do krajiny, je opravdu pro tato místa charakteristická, chybí jen déšť. Že James Bond pochází ze Skotska, možná není úplná náhoda. Ian Flemming se totiž údajně při tvorbě Agenta 007 inspiroval skotským specialním vojákem, diplomatem a spisovatelem, Sirem Fitzroyem MacLeanem (1911-1996).
Fajn, dva filmy, ve kterých je Skotsko, za rok snad stačí. Ale ne v roce 2012. Vetřelecký Prometheus, asi nejkontroverznější film roku, začíná kde jinde než na nejslavnějším skotském ostrově Skye. A to hned u jeho nejikoničtější skalní formace, The Old Man of Storr. Hvězdná mapa, kterou zde filmový archeologové objeví, je údajně stará 35 000 let. Pravěcí malíři se tedy nejspíš nejdřív prokopali několika kilometry ledovce, který tehdy pokrýval většinu Velké Briánie. Zdá se, že Ridley Scott natáčí už jen „fi“, „sci“ asi není v kurzu.
Temná verze pohádky
Okolo té samé skalní formace se také loni v kinech prošla Sněhurka a lovec (a sedm trpaslíků) v nové, temné verzi klasického příběhu o zrcadle a otráveném jablku. Toto místo filmařům prostě imponuje. A když už jsme u pohádek pro dospělé, také nový film o Batmanovi, Temný rytíř povstal, si pro exteriéry dojel do Skotska. Letadlo v úvodní scéně filmu letí nad národním parkem Cairngorms kousek od Inverness. Režisér zvolil tuto lokaci, neboť americká krajina je už prý příliš okoukaná.
Ještě o něco bizarnější je použití města Glasgow pro kulisu filmu Světová válka Z, ve kterém Brad Pitt bojuje se zombíky. Ulice největšího skotského města byly přetvořeny do podoby americké Philadelphie. Důvodem prý bylo pravidelné uspořádání ulic ve stylu amerických měst. To je opravdu levnější uzavřít centrum Glasgow, předělat veškeré značení, přivézt do něj americké taxíky a hasičské vozy, jen aby se vytvořila iluze amerického města, než natáčet v americkém městě? Asi ano. Pobledlé obyvatelstvo Glasgow možná také nepotřebovalo tolik make-upu, aby vypadali jako zombie.
A co tento rok?
Tak to by snad bylo z těch největších filmů o Skotsku nebo natáčených ve Skotsku prozatím všechno. Jak to bude vypadat v roce 2013, jsem vcelku zvědav. Je to poslední rok před referendem o nezávislosti, tak by to možná zase chtělo nějakou vlasteneckou krvárnu. Jasný je zatím jen film Under the Skin, ve kterém Scarlet Johanson hraje ufonku v lidském těle, cestující po Skotsku a lovící místní obyvatele jako pochoutky pro mimozemskou sváteční tabuli. A při poslední návštěvě ostrova Skye jsem slyšel, že se tam zrovna natáčí nový film o Predátorech a Vetřelcích. No nechme se překvapit.
Josef Vaníček, průvodce pěšího zájezdu do Skotska a cyklistického zájezdu Skotsko na kole u CK Mundo.