Situace na Kypru ovlivní i cestovatele

Situace na Kypru ovlivní i cestovatele

Komplikované ekonomická situace na Kypru straší celou Evropu. Napadlo vás ale někdy, že pro cestovatele už možná brzy nastane ideální chvíle objevit tenhle ostrov?

Kypr byl až donedávna pro nás synonymem pro dlouhé pláže či letní dovolenou. Pro zasvěcenější pak násilně rozděleným ostrovem nebo britským nárazníkem na dostřel Blízkému východu. Jenomže situace se změnila a Evropa řeší další část finanční krize. Tentokrát právě na Kypru. Jak asi tato situace ovlivní tamní obyvatele a jak ovlivní cestovatele, kteří tento bezpochyby krásný ostrov chtějí navštívit?

Vývoj je vždy podobný, ne-li stejný. Ať se jednalo ve 20. letech 20. století o USA a následnou celosvětovou krizi, situaci započatou v USA v roce 2005 anebo ještě nezažehnanou krizi Řecka, započatou v roce 2009. Vždy jde o to, že si lidé žijí nad své finanční možnosti.

Svůj majetek si pořídí za peníze, které si půjčili od bank za nízkou úrokovou sazbu. Rychlý nárůst životního stylu však neodpovídá tržnímu prostředí vytvořenému uměle právě nízkými úrokovými sazbami bank. K tomu dluhy veřejného sektoru šplhají do enormních čísel. Banky tak mají stále méně prostředků, až dostanou sebe i ty, co mají u nich peníze uloženy, do fatálních problémů.

Následný vývoj a hlavně rozuzlenítéto finanční krize zanechme odborníkům, kteří se předhánějí ve svých teoriích, bohužel však na úrovni pouhých spekulací. Zkusme se ale podívat, jak nastalá situace může ovlivnit obyčejné Kypřany a cestovatele, kteří na tento ostrov možná zamíří.

Jak finanční krize na Kypru ovlivní Kypřany?

Kypřané si léta žili nad poměry. Dlouhá léta byl Kypr daňovým rájem. Ukládali si sem peníze bohatí i ti nejbohatší.Banky tak byly plné peněz, které za nízkou úrokovou sazbu půjčovaly Kypřanům. Životní úroveň se tak na Kypru radikálně zvyšovala, ale i za cenu, že seveřejný sektor nesmírně zadlužil. Nepříliš odpovědný středomořský přístup k životu se tak spojil s možností vlastnit drahá auta, motorky či domy se zahradou a bazénem.

Nalákal vás náš článek opravdu k cestě na Kypr? Zkuste jej projet třeba na kole a nebo se sem vydejte do hor.

Banky, které těmto lidem levně peníze půjčily, jsou teď v problémech a s nimi i jejich dlužníci, tedy obyčejní lidé. Rozumnější z nich si jsou vědomi toho, že do krize se dostali vlastním přístupem a že po letech blahobytu nastává doba let hubených. Budou se muset uskromnit. V rámci úsporných opatření mnozí pravděpodobně přijdou o práci a nebudou moct splácet své půjčené peníze … ostatně směr, jakým se události mohou hýbat, mají v nedalekém Řecku.

Jak může krize ovlivnit cestování?

Analytická studie společnosti Mag Consulting upozornila na to, že nastalá situace může mezi turisty ovlivnit letošní zájem o Kypr jako místo jejich letní dovolené. Kyperská současná situace je často přirovnávának situaci v Řecku před dvěma a půl lety. Tehdy Řecko zaznamenalo pokles poptávky po ubytování ať už na pevnině či na ostrovech. Lidé se obávali sníženého bezpečí v důsledku nepředvídatelných stávek a současně poklesu úrovně služeb spojených s nedostatkem financí provozovatelů ubytovacích zařízení a restaurací. Ceny ubytování i letenek proto radikálně klesaly. Cestovní kanceláře se předbíhaly v nízkých cenách za balíček cestovních služeb. Ti, co měli odvahu a do Řecka odcestovali se tak vraceli nadšení, protože pořídili nadstandardní dovolenou za velice slušný peníz a známky finanční krize nezaznamenali, obzvláště jednalo-li se o dovolenou na některém z řeckých ostrovů.

Ti, co cestovali po Řecku tehdy s batohem na zádech a byli ovlivněni vrtochy veřejné dopravy, mohli narazit na stávkující a místy i nižší úroveň stagnujících služeb. Otázkou však zůstane, zda problémy způsobila finanční krize či více než pohodový řecký způsob života.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: